Technika uwalniania – Hawkins wyjaśnia jak uwolnić negatywne emocje w 5 krokach. Jak ruszyć w górę Skali Emocjonalnej?
Z techniki uwalniania Hawkinsa może skorzystać każdy, kto chce lepiej zrozumieć własne emocje. To także sposób na to, aby wyzwolić się od przytłaczających odczuć i zamienić je w przyjemniejsze doznania. Cała metoda uwalniania Hawkinsa bazuje na tzw. Skali Emocjonalnej. Jej poznanie otwiera drogę do świadomego przeżywania uczuć. Zobacz, na czym dokładnie polega ta technika i zapoznaj się z nią krok po kroku.
- Wiktoria Grochowska
W tym artykule:
- O czym jest technika uwalniania Hawkinsa?
- Na czym polega metoda Hawkinsa?
- Mapa Poziomów Świadomości Hawkinsa
- Technika uwalniania Hawkinsa krok po kroku
- Od jakiej książki Hawkinsa zacząć?
- Technika uwalniania - cytaty
Technika uwalniania Hawkinsa cieszy się ogromną popularnością, zarówno wśród psychologów, jak i osób zainteresowanych rozwojem osobistym i duchowym. Choć w teorii jest bardzo prosta – z praktyką niestety bywa różnie. Wyjaśniamy wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim wypróbujesz ten sposób regulowania swojego nastroju.
O czym jest technika uwalniania Hawkinsa?
David R. Hawkins był amerykańskim psychiatrą i duchowym nauczycielem. Stworzył jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod uwalniania emocji, którą opisał w swojej książce “Techniki uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości”. Opracowana przez niego metoda pracy z emocjami skupia się na akceptacji i świadomym przeżywaniu własnych uczuć, a w efekcie do przerobienia i uwolnienia tych, które nam nie służą.
Technika uwalniania Hawkinsa uczy nas jak bez oceniania spojrzeć na targające nami emocje oraz skupić się na chwili obecnej, pokazuje jak opanować nerwy i jak transformować swoje przeżycia w bardziej pozytywne. Jej działanie Hawkins oparł na Skali Emocjonalnej lub inaczej Mapie Poziomów Świadomości – czyli tabeli, w której wszystkie emocje uszeregowane zostały od tych najtrudniejszych i najbardziej przytłaczających do tych najprzyjemniejszych i uwalniających.
Zobacz także:
Jak panować nad emocjami – 6 faktów, o których powinnaś wiedzieć, aby skutecznie wyrażać swoje uczucia
Jak panować nad emocjami? To temat, który jest bardzo ważny i wiąże się z dobrostanem psychicznym. Dzięki pracy na emocjach – zrozumieniu i zaakceptowaniu ich, doskonalimy swoją inteligencję emocjonalną oraz uczymy się w zdrowy sposób wyrażać to, co czujemy. Poznaj sposoby, które pomagają zapanować nad emocjami.Na czym polega metoda Hawkinsa?
Metoda Hawkinsa czerpie z wielu nurtów w psychologii, między innymi z psychoanalizy i terapii poznawczo-behawioralnej, a jednocześnie dość mocno przesiąknięta jest ideami duchowego rozwoju i w wielu miejscach odwołuje do pojęć takich jak wibracje, czy prawo przyciągania. Choć cieszy się ogromną popularnością, to z pewnością nie będzie przemawiać do każdego. Aby przekonać się, czy jest to technika, która może pomóc również tobie, polecamy podejść do niej z otwartością i ciekawością.
Potencjalnych przyczyn jej skuteczności upatruje się w trzech głównych powodach.
- Pogłębia świadomość własnych emocji, tym samym rozwijając inteligencję emocjonalną i przekładając się pozytywnie na wiele innych sfer życia. Jednocześnie nauka akceptacji zdarzeń z przeszłości, pokazuje nam, jak ze spokojem podejść do trudnych wydarzeń, które dzieją się obecnie.
- Uwalniając uczucia, redukuje lęk i obniża napięcie, sprawia, że emocje w ciele, zwłaszcza te negatywne, nie przytłaczają nas swoją intensywnością, a tym samym pośrednio stanowi profilaktykę chorób somatycznych wywołanych stresem.
- Metoda ta transformuje nasz sposób patrzenia na świat, uczy nas jak przesuwać się w górę Skali Emocjonalnej i jak odnajdywać pozytywne konteksty nawet w najtrudniejszych momentach naszego życia.
Mapa Poziomów Świadomości Hawkinsa
Mapa Poziomów Świadomości jest graficznym przedstawieniem teorii Hawkinsa o Skali Emocjonalnej, w której uczucia i emocje, a także stany są uporządkowane od tych najbardziej ograniczających, do najbardziej wyzwalających. Badacz wyróżnił 17 poziomów, które od najniższego do najwyższego porządkuje w następującej kolejności:
- wstyd;
- poczucie winy;
- apatia;
- smutek;
- strach;
- pożądanie;
- złość;
- duma;
- odwaga;
- neutralność;
- ochota;
- akceptacja;
- rozum;
- miłość;
- radość;
- pokój;
- oświecenie.
Każdy z tych stanów ma przypisaną do siebie liczbę punktów. Oznaczają one poziom świadomości oraz metaforycznie, wysokość wibracji danej emocji.
Zobacz także:
Uczucia i emocje to nie to samo – jak je od siebie odróżnić? Zrozum swoje reakcje i zapanuj nad emocjami
Uczucia i emocje nie są tym samym. Chociaż bardzo często są stosowane zamiennie, różnice między nimi są znaczące. Naucz się je rozpoznawać, ponieważ dzięki temu lepiej zadbasz o swoje samopoczucie i uporządkujesz wewnętrzne przeżycia. Sprawdź jak odróżnić uczucia od emocji. Jedne z nich są bardziej intensywne, ale nie trwają zbyt długo.Skala Emocjonalna Hawkinsa obejmuje punkty od 20 do 1000, reprezentujące różne poziomy świadomości. Każdy punkt na tej skali odpowiada określonemu stanowi umysłu i emocji. Oto ogólny opis poszczególnych poziomów.
- 20-50: Poziomy niskiej świadomości. Na tym poziomie dominują negatywne emocje, towarzyszy nam lęk i poczucie, że nie jesteśmy wystarczająco dobre.
- 75-100: Poziomy przejścia. Na tych poziomach zaczyna pojawiać się chęć zmiany, a ludziom znajdującym się na nich łatwiej jest zaakceptować swoje położenie.
- 200-400: Poziom Neutralności, na którym zaczynają się pojawiać pozytywne emocje. Ludzie na tym poziomie zaczynają odczuwać spokój ducha, który z reguły towarzyszy im na co dzień.
- 500: Poziom Miłości jest pełen empatii i poczucia bezpieczeństwa. Będąc na nim, zaczynamy rozwijać swoją inteligencję emocjonalną. Najczęściej to właśnie na tym etapie dochodzi u ludzi do duchowego przebudzenia.
- 600-700: Poziomy Stanu Doskonałości to obszar, w którym dominuje pozytywne, pełne wdzięczności nastawienie, a człowiek jest zestrojony z Wszechświatem czy Siłą Wyższą.
- 800-1000: Poziomy Wyzwolenia. To poziomy bardzo rzadko osiągane, które są równoznaczne z osiągnięciem oświecenia, pozwalają żyć w pełnej harmonii i niezmąconym spokoju.
Ludzie na przestrzeni swojego życia mogą przechodzić dowolnie między stanami niskimi i wysokimi, zależnie od bieżących wydarzeń. Przeniesienie się na stałe o poziom wyżej jest równoznaczne ze zmianą perspektywy i sposobu naszego patrzenia na świat oraz może być osiągnięte z pomocą technik uwalniania emocji Hawkinsa oraz innych ćwiczeń duchowych.
Technika uwalniania Hawkinsa krok po kroku
Regulacja emocji z wykorzystaniem techniki Hawkinsa jest w teorii bardzo prosta. Nie powinnaś mieć też problemów z dostosowaniem jej do własnych potrzeb lub swojej osobistej filozofii życiowej.
- Uświadom sobie swoje emocje i zastanów się, czy tak naprawdę wiesz, co czujesz? Pomóc mogą ci w tym takie narzędzia jak np. mapa emocji. Skoncentruj się na doznaniach płynących do ciebie z ciała – ono nigdy cię nie oszuka.
- Zaakceptuj swoje emocje takie, jakie są, nie rozliczaj się z nich i nie oceniaj, czy są dobre, czy złe. Punkt ten może być szczególnie trudny, a dodatkowe wsparcie na tym etapie zapewnić może ci praktykowanie wdzięczności.
- Świadomie doświadczaj swoich uczuć. Za każdym razem, gdy pojawia się wyjątkowo silna emocja, zatrzymaj się i skup się na niej. Pozwól sobie poczuć wszystko, co jest z nią związane, nawet jeśli miałoby to być nieprzyjemne. Tylko przeżywając ją, będziesz w stanie faktycznie się uwolnić.
- Uwolnij tę emocję. Możesz wyobrazić sobie, jak stopniowo opuszcza ona twoje ciało lub zastosować praktykę mindfulness, która pomoże ci pozbyć się napięcia z mięśni, a tym samym odpuścić na poziomie fizycznym. Możesz też spróbować zastąpić swoje czarne myśli, innymi bardziej pozytywnymi.
- Ponownie zanurz się w refleksji na temat swojego samopoczucia. Czy dostrzegasz w sobie jakieś zmiany? Czy czujesz większy spokój, a może pozbyłaś się napięcia? Czy z tego doświadczenia płynie dla ciebie jakaś nauka, którą możesz wykorzystać w przyszłości? Podziękuj sobie, za zaopiekowanie się swoimi emocjami.
Praktykując tę metodę, pamiętaj również, że naturalne jest, że niektóre emocje lub zdarzenia z przeszłości mogą do nas wracać i ponownie wpływać negatywnie na nasze samopoczucie, nawet jeśli w przeszłości udało nam się je uwolnić To zupełnie naturalne, dlatego bądź dla siebie łagodna i nie zniechęcaj się.
Zobacz także:
Brak emocji jest chorobą? O czym mogą świadczyć apatia i anhedonia?
Brak emocji, obojętność lub odrętwienie to stany, które zdecydowanie powinny nas zaalarmować. Stanowią sygnał do tego, aby zatrzymać się i na nowo przemyśleć swoje życie. Wyjaśniamy, skąd bierze się brak emocji i jak sobie z nim prowadzić.Od jakiej książki Hawkinsa zacząć?
David R. Hawkins był niezwykle płodnym autorem, a z jego licznych dzieł chętnie korzystają psychoterapeuci i nauczyciele rozwoju duchowego. Jeśli również ciebie zainteresowały opisane wyżej praktyki, polecamy na początek zajrzeć do jego najbardziej znanej książki – “Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości”. Powiązane z nią pozycje to “Przekraczanie poziomów świadomości” oraz “Oko w oko z jaźnią”.
Inną, równie często polecaną, pozycją tego autora jest “Siła czy Moc”, w której analizuje on naturę ludzkiej świadomości oraz bada korelację między nią a perspektywą, jaką człowiek przyjmuje na świat. W tej książce dokładnie wyjaśnia również, jaką metodę badawczą przyjął podczas opracowywania swojej Skali Emocjonalnej, co jest nie tylko ciekawe, ale też może pomóc ci lepiej zrozumieć narzędzie, którym pragniesz się posługiwać.
Koncepcje duchowego rozwoju Hawkinsa, zgłębiać możesz w kolejnych lekturach książek takich jak “Rzeczywistość, duchowość a człowiek współczesny”, “Doświadczanie rzeczywistości. Na drodze do oświecenia” oraz “Oko w oko z jaźnią”.
Technika uwalniania - cytaty
Jeśli zainteresowała cię opisana wyżej technika, przedstawiamy kilka cytatów Davida R. Hawkinsa pochodzących z książki “Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości”. Pozwól im zainspirować się do dalszej pracy nad uwalnianiem emocji.
Pod wszystkimi negatywnymi uczuciami jest lęk.
Duma, tak jak inne negatywne emocje, rodzi lęk. Lęk oznacza potencjalną stratę. Zatem duma zawsze oznacza utratę spokoju umysłu.(...)Zaborczość i przywiązanie pojawiają się jako konsekwencja dumy. Przywiązanie więc to potencjalna przyczyna cierpienia, ponieważ wywołuje lęk przed stratą, a wraz ze stratą wracamy do apatii, depresji i żalu.(...) Umysł ludzki cechuje zabawna osobliwość- dołącza dumę do wszystkiego, co poprzedzone jest słowem " moje".
Gdy przeskoczymy z niższego na wyższy poziom wibracji, tworzymy (...) pewnego rodzaju pole ochronne i nikt już nie może nas zranić.
W zwykłym, zorientowanym na ego stanie świadomości ego ma zwyczaj projektować przeszłość na przyszłość. Przeszłość postrzegana negatywnie rodzi lęk, który projektowany jest na nasze wyobrażenie przyszłości.
Na najwyższym poziomie spokoju, opartym na odwadze, akceptacji i miłości, nasza zdolność koncentracji jest najwyższa z możliwych.