Reklama

Nadmiar bodźców prowadzi do przestymulowania układu nerwowego. Jeśli odczuwasz spadek energii, może to dotyczyć także ciebie. Sprawdź, czy jesteś przebodźcowany i poznaj 5 głównych objawów tego zjawiska.

Reklama

Brakuje ci energii? Sprawdź, czy jesteś przebodźcowany

Początek roku to dobry moment, by zatroszczyć się o swoje zdrowie i samopoczucie, wdrożyć dobre nawyki i pożegnać negatywne rzeczy w swoim życiu. Nie zawsze jest to jednak proste. Życie w ciągłym biegu i postęp technologiczny rzutują na nasze samopoczucie, niekoniecznie pozytywnie.

Zewsząd otacza nas gwar i dociera cała gama dźwięków, czy to rozmów z pokoju obok, czy to zgiełku ulicznego. W biurze i w sklepie oddziałuje na nas silne światło, a w domu nieustannie towarzyszą ekrany komputerów i telefonów. Wszystko to sprawia, że do naszego mózgu dociera zbyt wiele bodźców, co powoduje przeciążenie organizmu.

Przestymulowanie można odczuwać przede wszystkim jako spadek energii. Brakuje wtedy siły do pracy i motywacji do działania. Wszystko dlatego, ze mózg jest zbyt pochłonięty przetwarzaniem bodźców, którymi jest nieustannie bombardowany. Sprawdź, jakie dokładnie objawy daje zjawisko przebodźcowania.

5 oznak, że towarzyszy ci przebodźcowanie. Jak je rozpoznać?

O pojęciu przebodźcowania jeszcze niedawno mówiono przede wszystkim w kontekście dzieci. Dzisiaj już wiemy, że zjawisko to dotyczy w takim samym stopniu dorosłych, którzy również mogą borykać się z przeciążeniem układu nerwowego. Na rozwinięcie się takiego stanu wskazuje 5 poniższych symptomów.

Rozdrażnienie i nadwrażliwość

Osoba przebodźcowana odczuwa zwiększoną irytację. Łatwo traci cierpliwość i zdarzają się jej wybuchy złości. Jeśli każdy najmniejszy problem jest w stanie wytrącić cię z równowagi i ciężko ci odbudować wewnętrzny spokój, może to świadczyć o rozregulowaniu układu nerwowego. Aby wzmocnić odporność psychiczną, warto praktykować trening psychiki.

Trudności w relacjach

Ten punkt wiąże się bezpośrednio z wyżej wymienionymi objawami. Osoba przebodźcowana z czasem zauważy problemy pojawiające się w kontaktach z innymi. Mogą to być częstsze konflikty w domu, sprzeczki z najbliższymi czy też brak cierpliwości do współpracowników. Jeśli czujesz, że obecność innych osób często działa ci na nerwy, może to mieć swoje źródło w przebodźcowaniu.

Problemy z koncentracją

Jednym z głównych objawów przebodźcowania są trudności w skupieniu uwagi. Symptomy te mogą ujawniać się w pracy, gdy ciężko ci skupić się na wykonywanym zadaniu, podczas czynności wymagających pełnego zaangażowania, np. w trakcie lektury książki, lub nawet w czasie zwykłej rozmowy. Jeśli często gubisz wątek i łatwo się rozpraszasz, może to być objaw przebodźcowania. W ćwiczeniu koncentracji pomogą praktyki mindfulness.

Lęk przed zmianami

Osoba przebodźcowana ma zwykle dość wąską strefę komfortu, którą niechętnie opuszcza. Wszelkie zmiany dotychczasowej rutyny wytrącają cię z równowagi i wręcz uniemożliwiają osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Z kolei utrudniona adaptacja rodzi stres. W takim wypadku ważne jest odpowiednie przygotowanie psychiczne do zmian.

Problemy ze snem

Jeśli po całym dniu wciąż czujesz się pobudzony, w głowie trwa gonitwa myśli i nie możesz spać, to powodem bywa właśnie przebodźcowanie. Przeciążenie mózgu utrudnia nie tylko proces zasypiania, ale w ogóle odpoczynku. Nadmiar bodźców sprawia, że ciężko się zrelaksować.

Reklama

Warto pamiętać, że wszelkie problemy natury psychologicznej należy skonsultować ze specjalistą, by mieć pewność, że dokuczające objawy nie są symptomem poważnej choroby lub zaburzenia.

Reklama
Reklama
Reklama