Przesilenie letnie: zdziwisz się, jakie ma skutki dla zdrowia i samopoczucia. Dzięki tym drobiazgom poczujesz się lepiej
Przesilenie letnie, chociaż jest ściśle związane ze zjawiskami geograficznymi, to niesie ze sobą różne objawy, a niektóre z nich potrafią utrudnić życie. Kiedy dokładnie wypada przesilenie letnie, czyli jednocześnie najdłuższy dzień roku i pierwszy dzień astronomicznego lata? Warto to wiedzieć, żeby dobrze się przygotować. Dzięki niektórym drobnym praktykom, czerpiącym z historii i dawnych obrzędów, możesz poprawić swoje samopoczucie.
- Kamila Kępa
W tym artykule:
- Co to jest przesilenie letnie?
- Kiedy jest przesilenie letnie?
- Przesilenie letnie: jakie ma skutki dla zdrowia i samopoczucia?
- Przyczyny zmiany samopoczucia podczas letniego przesilenia
- Przesilenie letnie: jak sobie z nim radzić?
- Przesilenie letnie: obrzędy, po które możesz sięgnąć
Co to jest przesilenie letnie?
Przesilenie letnie oznacza moment, kiedy wypada najdłuższy dzień w roku i jednocześnie najkrótsza noc. To czas, gdy na półkuli północnej oś obrotu Ziemi jest najbardziej wychylona w kierunku Słońca. To także moment rozpoczęcia astronomicznego lata.
Czasami możemy spotkać się z innym określeniem na przesilenie letnie - przesilenie czerwcowe. Kiedy na półkuli północnej jest przesilenie letnie, to na półkuli południowej mamy do czynienia z przesileniem zimowym.
Zobacz także:
Wianki świętojańskie wróżyły, która panna znajdzie miłość. Korzenie tej tradycji sięgają czasów Słowian
Wianki świętojańskie to nieodłączny element obrzędów i tradycji związanych ze świętem obchodzonym w nocy z 23 na 24 czerwca. Był to szczególny czas celebrowania urodzaju, płodności i miłości. Młode panny wierzyły, że tego dnia los przepowie, co czeka je w przyszłości i kiedy odnajdą ukochanego. Zobacz, na czym dokładnie polegało puszczanie wianków w noc świętojańską.Kiedy jest przesilenie letnie?
Przesilenie letnie na półkuli północnej wypada 20 lub 21 czerwca. W związku z tym, że przesilenie letnie to jednocześnie astronomiczny początek lata i najdłuższy dzień w roku, to w zależności od rejonów Polski dzień będzie miał różną długość. Najdłuższy dzień w roku podczas przesilenia letniego będzie na północy kraju, natomiast na południu Polski będzie krótszy o około godzinę.
Przesilenie letnie: jakie ma skutki dla zdrowia i samopoczucia?
Przesilenie letnie, podobnie jak każde inne przesilenie (przesilenie wiosenne, czy przesilenie zimowe) jest odczuwalne dla organizmu. W tym czasie można zaobserwować kilka charakterystycznych objawów. Do najpowszechniejszych z nich zalicza się: ogólne rozbicie, senność, zmęczenie i znużenie. Zmiana sezonu może, chociaż nie musi, mieć wpływ na samopoczucie. Nie każdy odczuje tego skutki. Warto też zaznaczyć, że nie jest to traktowane jako jednostka chorobowa, a jedynie grupa symptomów, które są przejściowe.
Oprócz takich objawów podczas przesilenia letniego mogą występować inne, bardziej odczuwalne i męczące dolegliwości, jak na przykład: bóle głowy, zaburzenia apetytu, niedotlenienie, bóle mięśni, czy większa podatność na infekcje. Wiele osób może skarżyć się na brak motywacji do działania i rozdrażnienie. Te dolegliwości, chociaż są chwilowe, to potrafią osłabić i utrudnić normalne funkcjonowanie.
Pamiętaj o tym, że jeśli którykolwiek z objawów towarzyszy ci przez dłuższy czas, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i wykonać zlecony przez specjalistę zestaw badań.
Przyczyny zmiany samopoczucia podczas letniego przesilenia
Przyczyny tymczasowego pogorszenia samopoczucia podczas przesilenia letniego mogą być następujące:
- wyższe temperatury powietrza;
- zmiany w rutynie wywołane wydłużeniem dnia;
- dyskomfort związany z upałem;
- wahania ciśnienia;
- wrażliwość na światło;
- intensywne pylenie roślin.
Jak zatem radzić sobie z objawami przesilenia letniego?
Przesilenie letnie: jak sobie z nim radzić?
Przesilenie letnie i związany z nim chwilowy spadek formy trzeba po prostu przeczekać. Warto w tym czasie zaopiekować się sobą w postaci odpowiedniego nawodnienia i dotlenienia organizmu. Zamiast spędzić przesilenie letnie w łóżku, lepiej postawić na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
Taka forma spędzania czasu oprócz dobroczynnych fizycznych korzyści dla organizmu zapewni też spory zastrzyk endorfin, które jak nic innego pozytywnie wpływają na poprawę samopoczucia. Jeśli do tego dodamy dietę bogatą w składniki odżywcze, to można z otwartymi ramionami wyczekiwać lata no i co się z tym wiąże przesilenia letniego.
Przesilenie letnie: obrzędy, po które możesz sięgnąć
Zmiana pory roku może wpływać na samopoczucie, a dzień przesilenia letniego jest szczególny pod wieloma względami. W dawnych czasach obchodzono go jako radosne święto światła i obfitości natury. W wierzeniach Słowian dzień ten był znany jako Noc Kupały, z kolei celtyckim odpowiednikiem był sabat Litha. Czerpiąc z dawnych tradycji, można poczuć więź naturą i w jej otoczeniu odnaleźć spokój oraz odzyskać równowagę.
Inspiracja dawnymi obrzędami opiera się na kilku drobnych i łatwych czynnościach, jak na przykład spacery po lesie czy zrywanie kwiatów na łące. W dawnych czasach zbieranie ziół było ważną częścią obrządku święta przesilenia letniego. Rośliny te były następnie suszone i wykorzystywane do odprawiania rytuałów.
Zobacz także:
Kwiat paproci - tajemny symbol bogactwa, którego poszukiwali Słowianie. Co mówi legenda o kwiecie paproci?
Kwiat paproci pojawia się w dawnych opowieściach i legendach. Jego historia ma swój początek w czasach Słowian. Wierzono, że zakwita tylko w jedną noc w roku, zaś ten, kto go odnajdzie, będzie bogaty i szczęśliwy.Kolejnym sposobem na poprawę samopoczucia może być medytacja o wschodzie Słońca. Takie działanie może wesprzeć w ustabilizowaniu emocji i oczyszczeniu myśli. Dawne wierzenia stawiały Słońce w centralny punkcie wielu obrzędów. Na przykład ogniska rozpalane podczas najkrótszej nocy w roku wyrażały potęgę centralnej gwiazdy i wskazywały jej drogę po nieboskłonie.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 16.05.2019 r. Wykorzystano fragmenty artykułu Małgorzaty Malinowskiej.