Reklama

W tym artykule:

  1. Czym jest porażka?
  2. Dlaczego porażka tak bardzo boli?
  3. Jak przestać się bać porażki?
  4. Jak poradzić sobie z porażką?
  5. Czego uczą nas porażki?
  6. Porażka - cytaty
Reklama

Porażka jest czymś, czego obawia się niemal każda osoba podejmująca w swoim życiu inicjatywę. Nic w tym dziwnego, ponieważ wiąże się ona z szeregiem konsekwencji emocjonalnych, które nie należą do najprzyjemniejszych. Co robić jednak, gdy lęk przed porażką paraliżuje nas i odbiera nam kontrolę nad życiem? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z tym trudnym doświadczeniem.

Czym jest porażka?

Porażka jest bardzo subiektywnym pojęciem, które określa to, że nasze cele nie zostały osiągnięte, wykorzystane przez nas metody zawiodły lub dały efekt gorszy od tego, który sobie założyłyśmy. Określenia tego można używać zarówno w kontekście swoich własnych działań, jak i zawiedzionych oczekiwań, które miałyśmy wobec innych.

Porażka jest trudnym doświadczeniem, które często wywołuje ból lub budzi naszą niezgodę, jest jednak nieodłącznym elementem ludzkiego doświadczenia. Ponadto, może być cenną lekcją, z której wyciągnąć da się ważne wnioski. To, czy towarzyszyć będzie nam rozczarowanie, czy raczej motywacja do działania zależy wyłącznie od naszej perspektywy.

Zobacz także:

Emocje podstawowe są niezbędne do przetrwania w dżungli współczesnego świata. Jak zrozumieć emocje podstawowe?

Emocje podstawowe towarzyszą nam najczęściej i stanowią podstawę do tego, aby odczytać bardziej skomplikowane stany odczuwania. Wszystkie z nich są bardzo ważne. Dowiedź się, jak zrozumieć emocje podstawowe i nauczyć się odpowiednio na nie reagować.
emocje podstawowe
StockAdobe/Krakenimages

Dlaczego porażka tak bardzo boli?

Aby przepracować ból związany z odczuwaniem porażki, dobrze jest zdawać sobie sprawę z jego źródła. Choć każda z nas może mieć listę własnych powodów, to istnieje kilka głównych aspektów, które są szczególnie wrażliwe.

  1. Zawiedzione oczekiwania lub odkrycie, że nasze wyobrażenie na temat rzeczywistości jest niezgodne z prawdą.
  2. Niesprostanie presji społecznej, połączone z porównywaniem się do innych osób, którym się udało.
  3. Poczucie, że nasza porażka jest zawodem dla innych osób, na których opinii nam zależy, np. rodziców.
  4. Porażka może poważnie podkopać naszą samoocenę, a brak wiary w siebie spowodować bezsilność.
  5. Utopione koszty, czyli utrata czasu, energii lub pieniędzy, które zainwestowaliśmy w coś, co nie przyniosło nam oczekiwanego zwrotu.
  6. Brak poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli porażka wiąże się z materialnymi lub prawnymi konsekwencjami, np. zastawienie domu pod inwestycję, która upadła.

Jak przestać się bać porażki?

Strach przed porażką jest rzeczą zupełnie naturalną i świadczy o tym, że rozumiemy konsekwencje naszych działań. Niekiedy jednak może być na tyle paraliżujący, że będzie powstrzymywał nas przed rozwojem i podejmowaniem ważnych życiowych decyzji. Aby sobie z nim poradzić, możesz wypróbować jeden z wymienionych niżej popularnych sposobów.

  1. Pracuj nad akceptacją faktu, że niepowodzenia się zdarzają i nikt nie jest nieomylny.
  2. Myśl o porażce jako o szansie do nauki i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.
  3. Znajdź swój własny sposób na zdrowe i konstruktywne radzenie sobie ze stresem i naucz się rozładowywać negatywne emocje.
  4. Staraj się dostrzec wartość w tym, co już udało ci się osiągnąć, nawet jeśli nie jest to 100% twojego zamierzonego celu.
  5. Poszukaj wsparcia u bliskich ci osób, którym ufasz. Być może owocne będzie również skorzystanie z usług psychoterapeuty lub coacha.
  6. Szukaj inspiracji u osób, którym udało się osiągnąć to, do czego ty sama dążysz.
  7. Podejmuj ryzyko i ucz się, jak stawiać mu czoła – im częściej się na nie wystawisz, tym szybciej zbudujesz tolerancję, która pozwoli ci działać bez lęku.

Zobacz także:

Niesmak jest emocjonalnym strażnikiem moralności? O czym świadczy bycie zniesmaczonym?

Niesmak można odczuć w sposób szczególnie dosadny. To uczucie, które pojawia się jako reakcja na przekroczenie pewnych indywidualnych granic. Niesmak przejawia się jako charakterystyczny grymas twarzy. Wiąże się też z odczuwaniem ucisku w żołądku i może prowadzić do obniżenia nastroju. Zobacz, jak poradzić sobie z niesmakiem i powrócić do harmonii.
niesmak
Adobe Stock, Krakenimages

Jak poradzić sobie z porażką?

Co jednak zrobić, kiedy już poniosłaś porażkę i nie znosisz tego najlepiej? Przede wszystkim pamiętaj, że niezależnie od tego, jak jawi ci się to w tym momencie – to nie jest koniec świata. Podajemy kilka sposobów na poradzenie sobie z tym trudnym zadaniem, jakim jest przerobienie porażki.

  1. Zaakceptuj to, że tym razem ci się nie udało, ale nie pozwól, aby ta sytuacja podkopała twoją ogólną wiarę we własne możliwości.
  2. Daj sobie czas, aby ochłonąć i dojść do siebie. Kolejne kroki podejmuj, dopiero gdy poczujesz, że jesteś odpowiednio zregenerowana i odzyskałaś siły.
  3. Przeanalizuj całą sytuację, spróbuj zidentyfikować przyczyny swoich niepowodzeń i wyciągnij z nich wnioski na przyszłość.
  4. Wyraź emocje, jakie wiążą się z twoją obecną sytuacją. Pomocne może być w tym koło emocji, które pomoże ci uporządkować mętlik w głowie.
  5. Zastanów się, jakie są kroki, które możesz podjąć w następnej kolejności i staraj się ukierunkować swoje myślenie na przyszłość, a nie na przeszłość.
  6. Daj sobie pomóc – skorzystaj ze wsparcia lub porad osób, które mogą przybliżyć cię do osiągnięcia twoich celów.

Czego uczą nas porażki?

Porażki, choć powodować mogą rozgoryczenie, są źródłem ważnych życiowych lekcji. Oto kilka ważnych aspektów, na które nasze niepowodzenia mogą rzucić nowe światło.

  1. Skłaniają nas do poszukiwania skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z problemami.
  2. Uczą nas pokory i skromności oraz są źródłem wiedzy o naszych zasobach i limitach.
  3. Pokazują wagę nauki i zachęcają do ciągłego rozwijania się.
  4. Uczą nas elastyczności, poprzez ciągłe adaptowanie się do zmieniających się warunków i okoliczności.
  5. Wzmacniają odporność psychiczną i uczą nas lepszego radzenia sobie ze stresem i lękiem.
  6. Pokazują, że warto próbować oraz uczą wynajdowania nowych sposobów, które pozwolą nam dojść do celu.
  7. Czasami wymuszają na nas zrobienie kroku w tył i przemyślenie swoich zachowań, które być może nie prowadziły nas w dobre miejsce.
  8. Uczą nas tego, które zachowania prowadzą do osiągnięcia celu, a jakie nas od niego oddalają, co pomaga nam ograniczyć ryzyko popełnienia błędu w przyszłości.
  9. Rozwijają empatię i poszerzają naszą perspektywę na doświadczenia i błędy innych ludzi.

Zobacz także:

Strach – skąd się bierze i jak go rozpoznać? 8 sprawdzonych metod na pokonanie strachu

Strach może być reakcją na wiele sytuacji. Odczuwamy go zawsze w momencie zagrożenia. Może być związany z obawą o zdrowie lub być reakcją na pewne zjawiska bądź przedmioty, które wywołują wstręt i obrzydzenie. Zobacz czym różni się strach od lęku i jakie są jego objawy.
strach
Adobe Stock, Srdjan

Porażka - cytaty

“Dobre nawyki to klucz do wszelkich sukcesów, złe zaś to otwarte wrota, przez które wkracza porażka” – Og Mandino;

"Nie poniosłem porażki. Znalazłem tylko 1000 sposobów, które nie będą działać" – Thomas Edison;

“Mogę zaakceptować porażkę, każdy w czymś zawodzi. Ale nie mogę zaakceptować nie próbowania” – Michael Jordan;

“Niektóre niepowodzenia są w życiu nieuniknione. Nie da się żyć bez ponoszenia porażek w jakiejś dziedzinie, chyba, że żyje się tak ostrożnie, jakby się w ogóle nie żyło – co z kolei stanowi porażkę na całej linii” – J.K. Rowling;

Reklama

“Nie znam klucza do sukcesu, ale kluczem do porażki jest próbowanie zadowolenia wszystkich wokół” – Bill Cosby.

Reklama
Reklama
Reklama