Reklama

Niektóre osobowości bywają naprawdę trudne i potrafią być niebezpieczne. Dlatego lepiej wiedzieć, jakie są ich cechy, aby unikać ludzi, którzy je przejawiają. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, po czym poznać narcyza. Taka osoba posiada bowiem cechy, które mogą być szkodliwe dla ludzi w ich otoczeniu. A już na pewno trudno na co dzień żyć z człowiekiem, który ma samolubne usposobienie. Poznaj 5 cech narcyza, aby błyskawicznie go rozpoznać.

Reklama

Narcyz - kto to?

Najprościej rzecz ujmując, narcyz to osoba zakochana we własnym odbiciu. A przynajmniej tak wynika z mitologii greckiej. To właśnie w niej pojawił się młodzieniec o imieniu Narcyz, który uwielbiał przeglądać się w taflach i wygłaszać peany na swoją cześć. Można jednak głębiej zbadać to zjawisko.

Osoba o narcystycznym usposobieniu, innymi słowy, jest egoistyczna. Zawsze skupia się przede wszystkim na sobie i oczekuje, że inni będą ją podziwiać. To może doprowadzić do nadmiernego poczucia wyższości. To jednak niejedyne cechy, którymi charakteryzuje się narcyz. Taka osobowość ma o wiele głębsze oblicze.

Oto 5 cech narcyza. Po tym poznasz osobę zakochaną w sobie

Istnieje 5 podstawowych cech, które charakteryzują każdego narcyza. Jeżeli ktoś w twoim otoczeniu je przejawia, powinna ci się zapalić lampka alarmowa w głowie. Taka osoba może być dla ciebie toksyczna.

1. Narcyz często powtarza historie o sobie

Narcyz to człowiek, który uwielbia skupiać uwagę na sobie. Właśnie dlatego z reguły mówi wiele na swój temat - nawet jeśli się powtarza. Potrafi kilka razy opowiedzieć tę samą historię na milion różnych sposobów, tylko po to, żeby znów zwrócić na siebie uwagę. Zdarza mu się nawet koloryzować rzeczywistość, aby jego opowieść była jak najbardziej przyciągająca i emocjonująca.

2. Narcyz jest zainteresowany wyłącznie sobą samym

Narcyz potrafi udawać, że interesuje się życiem innych, ale w rzeczywistości nic go to nie obchodzi. Zawsze skupia się wyłącznie na tym, co dotyczy bezpośrednio jego. Jeżeli zatem jesteś kimś bliskim dla narcyza, musisz liczyć się z tym, że on sam z siebie nie zwróci uwagi na twoje problemy. A gdy już napomkniesz mu o sytuacji, nawet jeśli na początku zareaguje empatycznie, nie możesz liczyć na to, że jego zainteresowanie będzie trwało długo. On po prostu z natury skupia się wyłącznie na sobie.

3. Narcyz oczekuje specjalnych względów

Nawet jeśli narcyz coś przeskrobie, nigdy nie uzna, że zawinił. Zawsze będzie zrzucał to na innych i próbował udowodnić ludziom wokół siebie, że jest ofiarą zaistniałej sytuacji. Tym samym można powiedzieć, że oczekuje specjalnych względów i tego, że każdy wybaczy mu jego postępowanie - nawet bez słowa "przepraszam". Narcyz uważa bowiem, że nie da się go nie lubić i długo na niego gniewać. W końcu ma tak "wspaniałą i uroczą osobowość".

4. Narcyz zdradza sekrety innych

Jedno jest pewne - narcyzowi nie można zaufać. Ta osoba jest w stanie wyciągać sekrety innych ludzi tylko po to, aby zainteresować nimi towarzystwo. Jeżeli bowiem coś jest "łakomym kąskiem", który może wzbudzać sensację, narcyz bez wahania się tym podzieli, żeby znów znaleźć się w centrum uwagi. To, że ktoś mu zaufał i podzielił się tym w sekrecie, zupełnie nie będzie miało dla niego znaczenia.

Reklama

5. Narcyz stawia innych w niezręcznej sytuacji

Narcyz jak nikt inny jest w stanie wprawić ludzi w zakłopotanie. Potrafi tak manipulować i dobierać słowa, że sam wychodzi na bohatera oraz duszę towarzystwa, ale kosztem osób bardziej nieśmiałych, które w rzeczywistości nie chcą wychodzić ze swojej strefy komfortu. To może dotyczyć bliskich narcyza - np. jego partnera lub rodzeństwa, ale też ludzi zupełnie postronnych, chociażby współpracowników. W towarzystwie osób o takiej osobowości po prostu nie sposób czuć się komfortowo.

Reklama
Reklama
Reklama