5 częstych nawyków, które obniżają naszą inteligencję: lepiej się ich pozbyć
Trudno uwierzyć, ale są pewne nawyki, które przyczyniają się do obniżenia naszej inteligencji. Dowiedz się, jakie to nawyki. Najwyższa pora je zmienić.
Złe nawyki obniżają naszą inteligencję
To jest już udowodnione naukowo. Okazuje się, że niektóre nasze nawyki źle wpływają na nasze IQ, przez co cierpi nasza sprawność umysłowa. Jesteśmy coraz bardziej apatyczni, mniej pomysłowi i zamiast polegać na sobie, coraz częściej szukamy wsparcia u innych. Przyczyną tego są nasze złe nawyki, które często praktykujemy. Chodzi między innymi o jedzenie złych tłuszczy, które pogarszają naszą pamięć, czy częste żucie gumy, co przyczynia się do problemów z koncentracją.
Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie, jakie nasze nawyki sprawiają, że spada nasze IQ.
1 z 4
Oglądanie reality show
Tego typu programy zdaniem naukowców działają na nas otumaniająco i ogłupiająco. Do takich wniosków doszedł austriacki badacz Markus Appel, który przeprowadził eksperyment z udziałem osób oglądających reality show. Osoby oglądające takie programy gorzej wypadły w testach wiedzy ogólnej, od tych, którzy ich nie oglądali.
2 z 4
Niebezpieczny cukier
Oprócz tego, że zbyt duża ilość spożywanych cukrów przyczynia się do nadwagi, to zdaniem naukowców również negatywnie wpływa na naszą inteligencję. Chodzi głównie o fruktozę - cukier prosty, który znajdziemy w owocach i wielu produktach spożywczych, a nawet w lekach. Zdaniem naukowców, zbyt duża ilość fruktozy osłabia zdolność insuliny do przemiany glukozy w energię, co odbija się negatywnie na pracy szarych komórek, co w konsekwencji przyczynia się do spowolnienia pracy mózgu i problemów z koncentracją.
3 z 4
Częste żucie gumy
Kto z nas nie żuje gumy w ciągu dnia, po posiłku, żeby odświeżyć oddech, gdy się stresujemy? Naukowcy udowodnili, że częste i długi żucie gumy utrudnia koncentrację. W trakcie jednego z badań, naukowcy odkryli, że długie żucie gumy spowodowało, że uczestnicy eksperymentu mieli problem z realizacją zadań angażujących pamięć krótkotrwałą np. czytanie ze zrozumieniem.
4 z 4
Tłuste jedzenie
Na temat złego wpływu tłustego jedzenia na naszą pamięć powstało już setki publikacji. Jest już udowodnione naukowo, że tłusta dieta osłabia pamięć i spowalnia czas naszej reakcji. Spożywanie dużej ilości produktów zawierających tłuszcze nasycone i tłuszcze trans powoduje problemy poznawcze, słabszy refleks, a nawet depresję. Dlatego warto ograniczyć w naszej diecie żywność przetworzoną oraz spożywanie zbyt dużej ilości produktów zwierzęcych. Zmiana nawyków na pewno wyjdzie nam na zdrowie.