Reklama

Nastoletnia youtuberka chciała popełnić samobójstwo

Julia Pelc, w sieci znana jako Queen of the Black, opublikowała na swoim Instagramie i YouTube niepokojące relacje ze szpitala. Okazało się, że 18-latka dokonała próby samobójczej. Dziewczyna przedawkowała leki, jednak na szczęście została odratowana. Powodem całej sytuacji jest hejt, który spotyka youtuberkę. Julia nagrywa filmy do sieci od kilku lat - popularność zdobyła już jako bardzo młoda dziewczyna, co okazało się być zgubne w skutkach. Kanał Queen of the Black ma prawie 150 tysięcy subskrybentów, a same nagrania są chętnie komentowane przez innych twórców, często w sposób negatywny. To właśnie takie działania miały skłonić Julię Pelc do targnięcia się na życie:

Reklama
Wczoraj przedawkowałam leki, ponieważ było mi źle. Nie mogę znieść hejtu. (...) Dziękuję, Mateuszu Spysiński - o tym panu więcej już za moment - i inni komentatorzy, że doprowadziliście mnie do takiego stanu, że wylądowałam w szpitalu. Najprawdopodobniej czeka mnie odwyk na pół roku albo psychiatryk. (…) Ciężko strasznie. Chciałabym wytłumaczyć tę sytuację. Nie chcę robić z siebie ofiary, ale chcę was ostrzec, że kiedyś doprowadzicie do czyjegoś samobójstwa - tłumaczy Julia.

Niska samoocena, kompleksy i retuszowanie zdjęć to codzienność aż 80 proc. nastolatków. Kampania #PięknoBezFiltra uzmysławia nam skalę problemu

Filtry, aplikacje do edycji i retuszu to codzienność większości nastolatków w mediach społecznościowych. Pozornie niewinne "upiększanie" zdjęć jest jednak niebezpieczne - jak wynika z raportu przeprowadzonego na potrzeby nowej kampanii Dove, prowadzi do niskiej samooceny, obniżonego poczucia własnej wartości i wielu innych, przykrych konsekwencji. Czy i jak możemy temu zaradzić?
"Odwrócone selfie"
screen youtube.com

"Nie mogę znieść hejtu."

Queen of the Black przyznała, że nie jest dumna ze wszystkich swoich działań w sieci, jednak nastolatka zmaga się z wieloma problemami natury psychicznej i prosi fanów o wyrozumiałość. Historia dziewczyny jest smutnym przykładem tego, jak niebezpieczna może być aktywność młodzieży w sieci - ciągłe narażenie na krytykę i hejt zagraża szczególnie dzieciom i nastolatkom, którzy własne poczucie wartości opierają na zdaniu rówieśników. Youtuberka zaapelowała do fanów:

Czuję się ostatnio bardzo samotna. Każdy się ode mnie odsunął. (…) Chciałabym tym filmikiem poprosić o czystą kartę. Przyznałam się, że moje czyny były nie w porządku. Już od wieku 9 lat mam problemy z głową. Byłam uzależniona. (…) Mam borderline. (…) Nie życzę sobie, aby ktokolwiek z komentatorów mnie obrażał, oczerniał i napuszczał na mnie tłumy hejterów. (…) Staram się wrócić do normalności, walczę z chorobą, dajcie mi tę szansę.
Reklama

Jeśli czujesz się źle i chcesz porozmawiać z zaufanym specjalistą, zadzwoń pod bezpłatną linię wsparcia dla dzieci i młodzieży: 116 111. Grupa pedagogów i psychologów dyżuruje przez 7 dni w tygodniu i zapewnia anonimowość.

Reklama
Reklama
Reklama