Reklama
  1. Kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Sceptyków?
  2. Co to znaczy być sceptykiem nie tylko w Dzień Sceptyka?
  3. Jak sceptycyzm jest wykorzystywany w życiu codziennym?
  4. Jak osiągnąć szczęście według sceptyków?
Reklama

Międzynarodowy Dzień Sceptyków to nietypowe święto, które zachęca nas do krytycznego spojrzenia na otaczający nas świat. To także doskonała okazja, by obalić negatywny wizerunek sceptyka jako pesymisty. W końcu nie każda osoba, która twardo stąpa po ziemi, ma zgorzkniałe i fatalistyczne podejście do życia, prawda?

Kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Sceptyków?

Co roku Międzynarodowy Dzień Sceptyków obchodzimy 13 października, chociaż niektóre osoby uważają, że... wcale nie. Wskazywane są różne daty: 13 stycznia, 13 października lub pierwszy piątek trzynastego. Zdaniem niektórych osób, taka niepewność ma wzbudzić w nas krytyczną postawę i zmusić do zastanowienia.

Prekursorem idei sceptycyzmu był antyczny, grecki filozof Pyrron z Elidy, ale z pewnością święto nie ma, aż tak długiej tradycji. Jednak geneza Dnia Sceptyka ginie w mrokach historii. A może jest to celowe działanie? W końcu ta postawa zachęca do ciągłego kwestionowania i nieustannego mówienia "sprawdzam".

Co to znaczy być sceptykiem nie tylko w Dzień Sceptyka?

W powszechnym rozumieniu sceptyk uważany jest za pesymistę i wiecznego marudę, a nawet podejrzliwego cynika. Choć stwierdzenie "jestem sceptykiem" ma negatywne konotacje, to nie powinno być powodem do wstydu. Być może Międzynarodowy Dzień Sceptyków powstał właśnie po to, by obalić ten negatywny obraz osób, które wykazują się intelektualną wrażliwością, przenikliwym spojrzeniem i analitycznym umysłem. Sceptycyzm, czyli krytyczne podejście do otaczającego nas świata to:

  • otwartość na świat i nowe rozwiązania,
  • niepodążanie za tłumem,
  • podejmowanie świadomych decyzji popartych faktami i dowodami,
  • kwestionowanie utartych schematów.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy jesteś sceptykiem, możesz wykonać odpowiedni test osobowości, czyli enneagram.

Jak sceptycyzm jest wykorzystywany w życiu codziennym?

Krytyczne myślenie i podważanie zastanych schematów jest pożądane w przypadku prac badawczych lub mających na celu wyznaczanie nowych standardów lub rewolucyjnych idei. To właśnie takie "przewroty" myślowe najczęściej leżą u podstaw naukowych lub społecznych przemian. Jednak w codziennym życiu kwestionowanie wszystkiego zazwyczaj nie ułatwia życia. Łatwiej i bezpieczniej jest "iść za tłumem" i objaśniać sobie świat za pomocą znanych klisz. Jednak krytyczne podejście i wnikliwe spojrzenie na wiele spraw może znacząco podnieść jego jakość.

Sceptycyzm w praktyce oznacza, że:

  • potrafimy przystanąć w biegu, znaleźć czas, by zastanowić się nie tylko nad tym, co robimy, ale też dlaczego,
  • krytycznie podchodzimy do przekazywanych nam informacji, co zmniejsza ryzyko, że padniemy ofiarą oszustów,
  • racjonalnie oceniamy sytuację, w której się znajdujemy, co przyśpiesza proces decyzyjny i minimalizuje ryzyko błędu,
  • wychodzimy poza znany nam schemat i kreujemy nowe, kreatywne rozwiązania, które są odpowiedzią na nasze potrzeby.

Taka postawa wymaga także odwagi.

Jak osiągnąć szczęście według sceptyków?

Szczęście jest pojęciem względnym i każda osoba może mieć własną, subiektywną definicję. Jednak koncepcja, jaką prezentuje antyczny nurt filozoficzny, jest wciąż aktualna i na tyle uniwersalna, że wiele osób może w niej znaleźć coś dla siebie.

Sceptycy zakładali, że szczęśliwy człowiek powinien:

  • unikać wydawania osądów, a w życiu kierować się racjonalnym prawdopodobieństwem,
  • dbać o spokój duszy i poczucie wewnętrznej harmonii.

Mimo że dzieli nas blisko 2500 lat, a świat zmienił się nie do poznania, te założenia są wciąż ważne. Współcześnie wiele mówi się o szkodliwości oceniania innych przez pryzmat własnych przekonań lub doświadczeń, ale też nieustannego spełniania cudzych oczekiwań. Szybkie tempo życia często sprawia, że dbałość o duchowy balans nie jest łatwe. Na szczęście z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju metody i techniki, których zadaniem jest uwolnienie nas od stresu i społecznie akceptowalnego przymusu dążenia do ideału. Są to między innymi:

Reklama

Bycie sceptykiem nie zawsze jest łatwe, ale czasem warto zastosować się do powyższych wytycznych.

Reklama
Reklama
Reklama