Medytacje na każdy dzień. Te techniki przydadzą ci się w codziennych czynnościach
Medytacje na każdy dzień pozwolą ci z łatwością skoncentrować się na codziennych czynnościach i wyciszyć umysł, gdy tego potrzebujesz. Sprawdź, jakie techniki medytacyjne ci się przydadzą oraz jakie są zalety i wady medytacji na każdy dzień.
- Wiktoria Grochowska
W tym artykule:
- Medytacje na każdy dzień
- Zalety i wady medytacji na każdy dzień
- Medytacje na każdy dzień: książka Dalajlamy
- Medytacje na każdy dzień: uważność
- Medytacje na każdy dzień: rozwój duchowy
- Medytacje na każdy dzień: współczucie
- Medytacje na każdy dzień: spokój
Medytacje na każdy dzień są nie tylko książką autorstwa znanego duchowego przewodnika - Dalajlamy. To filozofia, której podstawą są krótkie, ale regularne praktyki medytacyjne. Powinny one być na bieżąco dopasowywane do naszych potrzeb oraz zmieniać się na przestrzeni dni.
Medytacje na każdy dzień
Medytacje na każdy dzień są zestawem medytacji, dopasowanym do naszych indywidualnych potrzeb i celów. Z ich pomocą codziennie możemy małymi kroczkami przybliżać się do ich osiągnięcia. Takie codzienne medytowanie zakłada hybrydową pracę z różnymi technikami. Podstawą codziennej medytacji jest to, aby była nie za długa (maksymalnie pół godziny w ciągu dnia), ale regularna. Praktykować możemy nawet kilka minut. Ważne jednak, aby robić to codziennie i zachować przy tym konsekwencję.
Zobacz także:
Medytacja poranna: co daje i co może wnieść do naszego życia. Jak medytować rano, jeśli brakuje nam czasu?
Medytacja poranna może nie tylko poprawić twój humor na resztę dnia, ale również wnieść spokój i harmonię do twojej codzienności. Wbrew pozorom nie potrzebujesz wcale dużo czasu, aby wprowadzić do swojego życia rutynę, która korzystnie wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie. Przedstawiamy kilka sposobów medytacji zarówno na te leniwe, jak i na te zabiegane poranki.Zalety i wady medytacji na każdy dzień
Medytacja codzienna z różnymi intencjami sprawia, że możemy jednocześnie rozwijać się w kilku kierunkach - zależnie od tego, w jaki sposób będziemy rotować różnymi rodzajami praktyk. Kolejną zaletą jest to, że już po kilku tygodniach będziemy w stanie stwierdzić, które techniki nam służą, a które zupełnie nie rezonują z naszą energią. Codzienne medytowanie w innym nurcie lub z inną afirmacją ma też jednak wady. Do najczęściej wymienianych należy fakt, że ogranicza możliwość bezpośredniego adresowania naszych najbardziej palących potrzeb.
Medytacje na każdy dzień: książka Dalajlamy
“Medytacje na każdy dzień” to też książka autorstwa Dalajlamy. Pozycja ta składa się z krótkich medytacji. W sumie jest ich 365 - po jednej na każdy dzień roku, a każda z nich skupia się na konkretnym temacie. Do najczęściej poruszanych wątków należą:
- wdzięczność;
- przebaczenie;
- współczucie;
- uważność.
Założeniem książki “Medytacje na każdy dzień” jest pomoc w osiągnięciu wewnętrznego spokoju, praktykowanie współczucia i życie w zgodzie z samym sobą i swoją wewnętrzną mądrością. Wprowadzenie w życie założeń tej pozycji ma pomóc nam rozwinąć samoświadomość oraz na stałe wdrożyć mindfulness do naszej codziennej rutyny. Dalajlama, pisząc tę pozycję, inspirował się swoimi osobistymi przeżyciami, które interpretuje z pomocą filozofii buddyjskiej.
Medytacje na każdy dzień: uważność
Medytacja uważności, wpisująca się w nurt mindfulness, powinna stanowić podstawę codziennych medytacji. Polega ona na obserwowaniu siebie, naszych myśli oraz świata wokół nas bez osądu, ale z ciekawością i miłością. Możemy czynić to za pomocą skanowania naszego ciała w poszukiwaniu ewentualnych napięć i świadome rozluźnianie mięśni. Innym sposobem jest uważna obserwacji wszystkich wrażeń płynących do nas z otoczenia, które odbieramy pięcioma zmysłami.
Główne zalety tej techniki to:
- osadzenie w chwili obecnej;
- akceptacja przeszłości;
- niwelowanie lęku przed przyszłością;
- uziemienie;
- bezwarunkowa akceptacja dla świata i samej siebie.
- możliwość wykonania jej gdziekolwiek jesteśmy, nawet poza domem.
Medytacja mindfulness powinna pojawić się w codziennych medytacjach osób, które pragną nauczyć się bycia obecną w danej chwili. Warto, aby skorzystały z niej także te osoby, które zmagają się z przeciążeniem informacjami lub nadmiarem bodźców.
Zobacz także:
Mantry buddyjskie i ich znaczenie w praktyce duchowej. Wszystko, co musisz wiedzieć o mantrach
Mantry buddyjskie należą do najstarszych, a co za tym idzie, najpotężniejszych mantr. Regularnie ich intonowanie może wprowadzić do naszego życia pokój i światło, ale też zadbać o nasze zdrowie, finanse, a nawet życie miłosne. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim włączysz mantry do swojej duchowej praktyki.Medytacje na każdy dzień: rozwój duchowy
Ważnym aspektem codziennych medytacji są też techniki, które pomogą nam w rozwoju duchowym. Najpopularniejszą z nich jest medytacja transcendentalna, której celem jest otwarcie się na absolutną mądrość oraz połączenie naszej ludzkiej natury z boską cząstką obecną w każdym człowieku.
Celem medytacji skoncentrowanej na rozwoju duchowym może być:
- odnalezienie swojego miejsca w świecie;
- połączenie się z Buddą/Bogiem/Wszechświatem czy jakkolwiek rozumianym Absolutem;
- zrozumienie natury rzeczy wokół nas;
- oczyszczenie i otwarcie czakr;
- nauka pracy z energią;
- poprawa koncentracji i zdolności poznawczych.
- nauka manifestacji i afirmacji.
Wdrożenie medytacji transcendentalnej do naszych medytacji na każdy dzień polecamy osobom, które poszukują głębszego sensu i tym, którzy traktują medytację, jako przyczynek do świadomego kształtowania swojej rzeczywistości za pomocą pracy z energią.
Medytacje na każdy dzień: współczucie
Medytacja miłości pozwala nam poczuć bezwarunkową miłości do samej siebie i wszystkich otaczających nas istot. Jej podstawą jest współczucie, które Dalajlama traktuje jako jeden z podstawowych celów w “Medytacjach na każdy dzień”. W tym kontekście powinniśmy rozumieć je jako świadomą i głęboką empatię oraz łagodność i wyrozumiałość, a przede wszystkim umiejętność wybaczenia sobie i innym.
Zobacz także:
Jak być sobą? Zadbaj o swoje potrzeby i naucz się stawiać granice
Jak być sobą i nie zwariować w świecie, w którym na każdym kroku jesteśmy porównywani nie tylko do prawdziwych ludzi, ale i do gwiazd z Instagrama? Droga do życia w zgodzie z wewnętrznym głosem, nie jest usłana różami, nawet jeśli prowadzi do spokoju i harmonii. Oto kilka rad na to, jak nie zgubić się w czasie tej podróży.Medytacja miłości może wnieść do naszego życia następujące korzyści:
- zbudowanie zdrowego poczucia własnej wartości;
- uzdrowienie relacji z osobami, na których nam zależy;
- odcięcie relacji, które nam nie służą;
- pojawienie się na naszej drodze osób, przy których będziemy się rozwijać;
- wzrost empatii i inteligencji emocjonalnej;
- odnalezienie romantycznej miłości.
Tę medytację do swojej codziennej praktyki powinny wdrożyć przede wszystkim osoby, które zmagają z brakiem poczucia własnej wartości lub, które nie potrafią zbudować zdrowych relacji i stawiać granic. Pomoże ona też osobom samotnym, które pragną znaleźć wspierające i akceptujące grono przyjaciół lub spotkać miłość swojego życia.
Medytacje na każdy dzień: spokój
Medytacja na uspokojenie to punkt, którego nie można pominąć. W świecie, który codziennie stawia przed nami niezliczone wyzwania, regularne rozładowywanie stresu i napięcia zgromadzonego w naszym ciele stanowi absolutną podstawę, bez której nie będziemy mogły ruszyć dalej ze swoim rozwojem osobistym i duchowym.
Medytacja na stres ma liczne zalety, wśród których wymienić należy:
- profilaktykę zdrowotną;
- walkę ze stanami lękowymi i depresją;
- poprawę samopoczucia;
- redukcję napięć;
- pomoc w leczeniu chorób o podłożu stresowym, np.: migreny;
- pomoc w regulacji rytmu dobowego;
- leczenie bezsenności.
Medytację, która pomoże rozładować nagromadzony w ciągu dnia stres, polecamy osobom, które mają wymagającą pracę, zmagają się z nawałem obowiązków lub mają mało czasu dla siebie. Częstotliwość, z jaką w swoich medytacjach na każdy dzień praktykujesz relaksacyjne techniki, może ulegać zmianie. Przykładowo, odpuść chwilowo inne sprawy i skup się właśnie na relaksacji, jeśli przechodzisz przez chwilowy kryzys, który kosztuje cię dużo nerwów, np.: duży i ważny projekt w pracy.
Zobacz także: