5 oznak, że cierpisz na lęk przed bliskością: będziesz zaskoczona
Lęk przed bliskością często sprawia, że boimy się otworzyć na drugiego człowieka, ponieważ cie chcemy być zranieni. Co to jest lęk przed bliskością i jak go rozpoznać?
Co to jest lęk przed bliskością?
Wiele z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może cierpieć na lęk przed bliskością. Najczęściej tłumaczymy sobie, że nie mamy szczęścia w miłości, nie jesteśmy jeszcze gotowe na prawdziwy związek. Jednak podświadomie marzymy o głębszej relacji z drugą osobą. W czym zatem tkwi problem i czemu nam się nie udaje takiej relacji stworzyć?
Odpowiedzią na to pytanie często jest: bo boimy się zaangażowania. Lęk przed bliskością sprawia, że czujemy wewnętrzne rozdarcie, bo z jednej strony marzymy o głębokiej relacji, a z drugiej strony boimy się zaangażowania. Z tego powodu kobiety cierpiące na lęk przed bliskością wybierają zawody (tłumacz, stewardessa, handlowiec), które pozwalają im podróżować i dzięki temu mają wytłumaczenie. Są też takie przypadki, kiedy wchodzimy w relacje z partnerem, tylko nie potrafimy w pełni zaufać drugiej osobie.
Lęk przed bliskością: przyczyna
Lęk przed bliskością w dorosłym życiu często ma swoje źródło w naszym dzieciństwie i relacjach z rodzicami. Dzieci, które nie otrzymywały od swoich rodziców wystarczająco dużo wsparcia, miłości i ciepła, w dorosłym życiu mają z tym problem. Boją się zaangażowania, ponieważ czują strach przed zranieniem i odrzuceniem.
Również jeśli w naszym życiu doświadczyłyśmy zbytniej nadopiekuńczości ze strony rodziców, to w dorosłym życiu będziemy obawiać się, że partner będzie nas kontrolował i ograniczał.
Jak rozpoznać, że cierpimy na lęk przed bliskością? Zajrzyjcie do galerii.
1 z 4
Przyciągasz niedostępnych ludzi
Jeśli zdarza ci się często wybierać osoby, które są zajęte lub mieszkają zbyt daleko od Ciebie, to może warto zastanowić się, czy podświadomie nie przyciągasz takich ludzi. Uświadomienie sobie tego nie przychodzi od razu, czasami potrzeba lat, a może nawet terapii.
2 z 4
Masz kilka twarzy
Osoby cierpiące na lęk przed bliskością nie potrafią być do końca sobą. Chodzi głównie o kontakty z innymi. Pokazujesz się z takiej strony, z jakiej chcesz, żeby inni cię postrzegali. Sama do końca nie wiesz, kim jesteś.
3 z 4
Jesteś perfekcjonistką
Co ma wspólnego bycie perfekcyjną z lękiem przed bliskością? Często perfekcjonizm odstrasza innych, ponieważ twoje oczekiwania względem drugiej osoby są zbyt wygórowane, a i druga osoba boi się że nie dorasta ci do pięt. Może warto nazwać rzeczy po imieniu i przyznać się sama przed sobą, że cierpisz na lęk przed bliskością.
4 z 4
Grasz twardzielkę
Wolisz pokazywać przed innymi, że jesteś twarda i wszystko po tobie spływa, a tak naprawdę wewnątrz jesteś wrażliwcem. Ta maska, którą nakładasz na twarz ma chronić ciebie przed zranieniem i niepowodzeniem. Zadaj sobie pytanie, co zyskasz grając twardzielkę? Czy uda ci się stworzyć prawdziwą relację, jeśli nie otworzysz się na drugiego człowieka?