Kolor emocji to coś więcej niż plastyczna metafora. Jak nauczyć się rozpoznawać swoje emocje z pomocą kolorów?
Kolor emocji odnosi się do wyobraźni i ma znaczenie symboliczne. Dzięki określeniu swojego stanu wewnętrznego i przypisaniu mu koloru, łatwej jest przejść do konkretów i nazwać to, co przeżywasz. Praca z kolorami emocji pomaga poradzić sobie z trudnymi odczuciami i rozwija inteligencję emocjonalną. Zobacz, jak rozpoznać kolor swoich emocji.
- Wiktoria Grochowska
W tym artykule:
- Czy emocje mają kolor?
- Jaki kolor mają emocje?
- Jak rozpoznać kolor swoich emocji?
- Kolory emocji dla dzieci
Kolor emocji to wyssana z palca bzdura, czy faktyczna cecha przeżywanych przez nas stanów? Wyjaśniamy, jak rozumieć koncept tego, że emocje mają kolory i w jaki sposób wiedza ta może pomóc nam w procesie samopoznania i zwiększania naszej inteligencji emocjonalnej.
Czy emocje mają kolor?
Kolor emocji jest zjawiskiem, które nie istnieje na poziomie fizycznym, a mimo to często używa się go, aby w symboliczny sposób, aby jak najdokładniej opisać towarzyszące nam uczucia i emocje. Intuicyjne wrażenie, że to, co przeżywamy, nie tylko zajmuje konkretną przestrzeń w naszym ciele, ale ma też swój kolor, kształt, fakturę lub temperaturę jest nie tylko zupełnie normalne, ale wręcz bardzo pomocne w procesie nauki rozpoznawania swoich emocji. Skupienie się na tych właśnie, na pierwszy rzut oka niezwykle abstrakcyjnych, wrażeniach jest popularną metodą terapeutyczną, z którą pracują najczęściej specjaliści w nurcie humanistycznym lub psychoanalitycznym.
Jaki kolor mają emocje?
Jeśli wiemy już, że emocje w ciele mogą mieć swoje kolory, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie te kolory są? Niestety udzielenie jednoznacznej odpowiedzi w tym wypadku może być nieco skomplikowane, ponieważ każdy z nas odbiera swoje uczucia w inny sposób, to osobiste kolory emocji dwóch, nawet bliskich sobie osób, mogą znacznie się między sobą różnić.
Mimo to istnieje pewna ogólna symbolika, według której najczęściej paruje się między sobą stany emocjonalne i barwy. Jeśli dopiero zaczynasz i trudno jest ci sobie wyobrazić, jak przypisać kolory do emocji, możesz wspomóc się taką listą. Pamiętaj jednak, że powinna ona raczej stanowić punkt wyjścia do twoich osobistych rozważań. Nie wpadaj też w panikę, gdy intuicyjnie poczujesz, że twoje emocje mają zupełnie inny kolor niż ten, który najczęściej podają różne źródła, takie jak np. niezwykle popularne koło emocji.
Kolor smutku
Smutek jest najczęściej kojarzony z kolorami takimi jak granat, ciemny fiolet lub różne odcienie szarości. Zależnie od stopnia intensywności tej emocji mogą być one ciemne i głębokie lub szare, zgaszone i nieco rozmyte. W przypadku niektórych osób mogą występować również mieszanki tych kilku barw z domieszkami innych kolorów, np. krwistej czerwieni, jeśli nasz smutek wynika ze zranienia.
Kolor depresji
Depresja jest stanem głębokiego smutku i rozpaczy, którym często towarzyszy bezsilność i wysoki poziom lęku. Tak trudny stan najczęściej opisywany jest kolorem czarnym, który kojarzy się z głęboką otchłanią. Z drugiej strony bywa również, że osoby cierpiące na depresję nie są w stanie dostrzec w sobie żadnego koloru i chorobę tę odczuwają właśnie jako brak lub pustkę. Może również zdarzyć się, że zamiast wyróżnić konkretny kolor na depresję, odczuwasz resztę emocji w kolorach takich, jak zazwyczaj, ale są one jakby przytłumione i sprane.
Zobacz także:
Poczucie winy – przyczyny i skutki. Jak poradzić sobie z przytłaczającym poczuciem winy?
Poczucie winy może znacząco wpłynąć na relacje z innymi ludźmi i wywołać szereg negatywnych emocji. Jest to subiektywna reakcja na działanie, które stoi w opozycji do ogólnie przyjętego systemu wartości. Poczuciu winy bardzo często towarzyszy wstyd i wyrzuty sumienia. Jak poradzić sobie z tymi przytłaczającymi uczuciami i czy poczucie winy może przynieść jakieś pozytywne skutki?Kolor złości
Zależnie od tego, czy to, co czujemy to czysta nienawiść, czy ledwie lekkie poirytowanie, kolor złości może mieć różny stopień nasycenia. Najczęściej przedstawia się go jako czerwień, która może przybrać barwę głębokiej, krwistej purpury, gdy czujemy agresję, lub przejść w intensywny, stopniowo gasnący, pomarańcz, jeśli wywołała ją błaha sprzeczka lub wyprowadził nas z równowagi ktoś nam bliski, na kogo nie potrafimy się długo gniewać.
Kolor radości
Radość, z którą wiążą się fizyczne odczucia takie jak uśmiech, lub wrażenie, że pozytywna energia rozsadza nas od środka i że możemy przenosić góry, jest z pewnością jedną z najprzyjemniejszych emocji. Nic też dziwnego, że często oznacza się ją jasnymi jaskrawymi barwami, które mogą kojarzyć się z wiosną, lub ozdobami na Wielkanoc. Najczęściej są to żółć, róż lub jasne, ciepłe odcienie zieleni i błękitu.
Kolor strachu
Jakim kolorem wyrazić strach? Często jest on prezentowany za pomocą podobnej palety co smutek, dlatego ważne jest, aby rozpoznać u siebie różnice między tymi dwoma doświadczeniami. Podobnie jak inne emocje, strach może przybrać intensywną głęboką barwę w momentach paniki, np. głęboki brąz, najciemniejsze, niemal czarne odcienie granatu, zieleni, czy czerwieni. Może też być szarym filtrem, który tłumi inne kolory, które towarzyszą nam w ciągu dnia, lub szaroburą plamą, wypełniającą klatkę piersiową, jak najczęściej dzieje się w przypadku lęku wolno płynącego.
Kolor miłości
Z miłością najczęściej utożsamiany jest kolor czerwony, który jednak ma zupełnie inną energię niż czerwień kojarzona ze złością. Przyjmuje ona ciepły odcień, a sam kolor jest jasny, radosny i pogodny. Zależnie od intensywności tego uczucia oraz rodzaju miłości, do jej opisania stosuje się też różne odcienie ciepłego, czystego różu.
Kolor ekscytacji
Jaki kolor jest najbardziej pozytywny? Niepohamowany entuzjazm, który pojawia się w momentach największych sukcesów, lub gdy w naszym życiu dzieje się coś szczególnie wspaniałego, często oznaczany jest kolorami podobnymi do radości. Jednak w tym wypadku pogodne żółcienie, czy błękity przyjmują niezwykle intensywną barwę, czasem wręcz fluorescencyjną, przez co zdają się świecić swoim własnym światłem.
Zobacz także:
Nadwrażliwość emocjonalna – dar czy przekleństwo. Jak poradzić sobie z nadwrażliwością emocjonalną?
Nadwrażliwość emocjonalna dotyczy osób, które odznaczają się wielką empatią i mają tendencję do częstego zamartwiania. W takim przypadku intensywność przeżywania jest o wiele większa. Dotyczy to emocji podstawowych oraz uczuć. Osoby nadwrażliwe są wyczulone na krytykę, często odczuwają stres lub lęk i wykazują skłonności do perfekcjonizmu. Sprawdź wszystkie objawy oraz zobacz jak radzić sobie z emocjonalną nadwrażliwością.Jak rozpoznać kolor swoich emocji?
Jeśli czujesz się gotowa, aby stworzyć swoją osobistą kolorową mapę, polecamy zacząć od przygotowania zeszytu lub kartek papieru, na których będziesz mogła spisywać wszystkie swoje myśli oraz fizyczne doznania za każdym razem, gdy będą towarzyszyć ci silne negatywne lub pozytywne emocje. W takim dzienniku emocji zapisuj wszystkie fizyczne doznania oraz szczegóły wydarzenia, które je spowodowało. Dzięki temu będziesz lepiej wiedzieć, jak reagujesz na różne codzienne sytuacje.
Spróbuj z pomocą kolorowych kredek namalować swoją emocję. Uchwyć przede wszystkim jej kolor i kształt. Szczegóły takie jak faktura czy temperatura, a także jej umiejscowienie w ciele możesz zapisać na marginesie. Aby eksperyment się powiódł, spróbuj na tyle, na ile możesz wyłączyć myślenie. Niech twoja ręka sama sięga po kredkę (nie losuj jej jednak - raczej daj się prowadzić swojej intuicji). Zadanie to ma w sobie wiele cech medytacji, dlatego świetnie wspomaga uwalnianie emocji i pozwala nam odzyskać spokój.
Zmiany w rutynie, które pomogą ci zwiększyć świadomość koloru emocji
Możesz wspomóc się w procesie poszukiwania swoich osobistych kolorów emocji również na poziomie codziennej rutyny oraz zmiany stylu życia. Wdrożenie do swojej codzienności zasad mindfulness pomoże ci otworzyć się na tę praktykę, która z gruntu opiera się na introspekcji i zaufaniu do samej siebie. Oto kilka zdrowych nawyków, które mogą wesprzeć cię w tym procesie.
- Codzienna medytacja, której oddasz się wieczorem, przed udaniem się na spoczynek, lub (jeśli masz taką możliwość) bezpośrednio po sytuacji, która wywołała w tobie duże wzburzenie.
- Pisanie w dzienniku, nawet jeśli twoje wpisy nie będą dotyczyć emocji, jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się nadmiaru myśli z głowy.
- Odpowiednia ilość odpoczynku jest kluczowa. Zadbaj o balans między pracą i relaksem oraz o odpowiednią higienę snu.
- W zdrowym ciele, zdrowy duch – powiedzenie może i stare, ale dalej aktualne. Zadbaj o zróżnicowaną dietę, nie unikaj regularnych badań kontrolnych i kilka razy w tygodniu uprawiaj sport, lub planuj sobie dłuższe spacery.
- Omawiaj swoje rozterki z zaufaną osobą. Może to być twoja przyjaciółka, członek rodziny, terapeuta lub znajomi z grupy wsparcia. Ważne, abyś miała poczucie bezpieczeństwa i możliwość przeglądania tego, co leży ci na sercu z drugim człowiekiem.
Zobacz także:
Jakie są emocje i co musisz o nich wiedzieć? Naucz się je rozpoznawać, aby lepiej zrozumieć samą siebie
Emocje są wynikiem codziennych doświadczeń i interakcji. Nie są tym samym, co uczucia. Różni jest przede wszystkim długość ich odczuwania. Jakie są emocje? Według badaczy da się je wyróżnić i ująć w pewne grupy. Ich rozpoznanie może wpłynąć pozytywnie na relacje międzyludzkie i prowadzi do rozwoju inteligencji emocjonalnej.Kolory emocji dla dzieci
Oznaczanie swoich emocji z pomocą kolorów jest trikiem, który pomóc może nie tylko tobie, ale też twoim dzieciom. Zaproponowanie im tej metody rozpoznawania swoich uczuć, ma wiele plusów.
- Zwiększa samoświadomość dziecka.
- Pomaga rozpoznawać konkretne emocje u siebie i innych, a tym samym uczy empatii.
- Daje narzędzia, które pomogą mu zrozumieć, skąd biorą się konkretne emocje i o czym go informują.
- Pogłębia wasz sposób komunikacji - dzięki kolorom, będziesz mogła skuteczniej opowiedzieć dziecku również o tym, co ty czujesz.
- Uczy je, jak powinna wyglądać zdrowa regulacja emocji.
Pamiętaj jednocześnie, że proces nauki zwłaszcza tak stosunkowo abstrakcyjnej koncepcji, powinien być dopasowany do wieku i zdolności poznawczych malucha. Oto kilka sposobów, które mogą ci pomóc zaznajomić swoją pociechę z koncepcją kolorów emocji.
- Specjalne plakaty, z kolorami i przedstawionymi z pomocą rysunków emocjami i minami. Taką grafikę możesz powiesić w pokoju dziecka lub w innym widocznym dla niego miejscu.
- Bajki edukacyjne, które w przystępny sposób wyjaśniają dzieciom, czym są emocje podstawowe, np. “W głowie się nie mieści” studia Pixar z 2015 roku.
- Książeczki pokazujące przeżycia głównych bohaterów, z którymi dziecko może się w łatwy sposób utożsamić, np. “Co robią uczucia” Tiny Oziewicz.
- Wspólne zabawy, które mogą pomóc twojemu dziecku opowiedzieć ci, co w tej chwili czuje. Konkretne przykłady możesz znaleźć w specjalnych poradnikach, na forach dla mam lub na blogach parentingowych.
- W razie wątpliwości zawsze możesz udać się na konsultację psychologiczną, gdzie doświadczony terapeuta podpowie ci, jak uczyć swoje dziecko rozpoznawania emocji z pomocą kolorów.