Reklama

W tym artykule:

  1. Dlaczego zmiana lata w jesień tak cię męczy?
  2. Chandra z powodu przesilenia
  3. Cuffing – jesienne szukanie partnera
  4. Jak walczyć z przesileniem jesiennym?
  5. Jak dbać o równowagę emocjonalną w okresie przesilenia jesiennego
  6. O czym warto pamiętać podczas jesiennego przesilenia?
Reklama

Przesilenie to zespół objawów fizycznych i psychicznych przychodzące zazwyczaj podczas zmian pór roku. Pojawiają się głównie u meteopatów, czyli osób wrażliwych na zmiany pogody. Przesilenie nie jest chorobą, ale osłabieniem organizmu. Trwa ono krótko, ale potrafi być uciążliwe. Poznaj sposoby na radzenie sobie z jesienną aurą oraz sprawdź, czy to dobry czas na randkowanie.

Dlaczego zmiana lata w jesień tak cię męczy?

Najbardziej uciążliwą zmianą, jaką możesz odczuć jesienią, jest mniejsza ilość światła słonecznego. Słońce zachodzi już dużo wcześniej, często też rano wstajemy, kiedy jest jeszcze ciemno. Tymczasem to właśnie dzięki Słońcu wytwarzamy witaminę D. Wkrótce nastąpi zmiana czasu i będziesz wracać z pracy po zmroku. Deficyt światła doprowadza do choroby sezonowej SAD, zwanej depresją sezonową.

Objawami SAD są:

  • senność,
  • rozdrażnienie,
  • brak motywacji,
  • apatia.

Często występująca w czasie dnia senność spowodowana jest problemami ze snem w nocy. Możesz mieć także wahania nastroju i nieuzasadniony brak motywacji. Występuje też brak apetytu, lub przeciwnie – jego nasilenie. W ślad za tym idzie też niechęć do spotkań towarzyskich i ogólne znudzenie.

Zobacz także:

Zobacz także

Równonoc jesienna: kiedy wypada i jakie rytuały są z nią związane? Dlaczego równonoc była tak ważna dla Słowian?

Równonoc jesienna wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego. Kiedy wypada w tym roku i jak można wykorzystać jej moc? Dowiedz się tego i wiele więcej o tym wydarzeniu.
Równonoc jesienna
Adobe Stock, Ju_see

Chandra z powodu przesilenia

Przesilenie jesienne często niesie ze sobą obniżone samopoczucie, spadek lub brak energii i melancholię, znaną również jako jesienną chandrę. Nastrój spada wraz ze zmniejszającą się coraz bardziej ilością światła dziennego. Nie pomaga też zbliżający się zimowy chłód. Wszystko to często prowadzi do wzrostu wewnętrznego niepokoju.

Wielu ludzi odczuwa w tym czasie większą potrzebę odpoczynku, co może być naturalnym mechanizmem przystosowania się do nadchodzącej zimy. Aby zminimalizować objawy chandry, warto dbać o codzienny kontakt z naturą, regularny ruch oraz korzystanie z technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy joga.

Niektórzy upatrują w jesiennych miesiącach idealnej okazji do tego, aby wejść w romantyczną relację i w ten sposób pokonać samotność bądź poczucie przygnębienia z powodu pożegnania wakacyjnej aury.

Cuffing – jesienne szukanie partnera

Jesień to czas, w którym wiele osób odczuwa większą potrzebę bliskości i stabilizacji emocjonalnej, co prowadzi do zjawiska nazywanego cuffing. Jest to jeden z najnowszych trendów randkowych, który polega na poszukiwaniu partnera, z którym łatwiej przetrwać chłodne, szare miesiące. W wielu przypadkach jest to więc sposób na pokonanie przygnębiającego nastroju.

W okresie od października do zimy ludzie często zaczynają szukać kogoś, z kim mogliby spędzić jesienno-zimowe miesiące. Cuffing season w wolnym tłumaczeniu oznacza zakajdankowanie. Może wynikać z potrzeby wsparcia emocjonalnego i bezpieczeństwa, jakie daje nowa relacja. Pojawia się też uczucie ekscytacji nową osobą, a w obliczu nadchodzącej zimy jest to coś, czego wiele osób poszukuje. Choć związki powstałe w tym okresie często mają tymczasowy charakter, mogą również przerodzić się w głębsze więzi.

Zobacz także:

Jak dobrze nawodnić organizm? 6 naprawdę prostych i skutecznych sposobów podaje nasza ekspertka, lekarz Joanna Ibisz

Jak dobrze nawodnić organizm - wiele z nas zadaje sobie to pytanie zwłaszcza latem, kiedy upały dają nam się we znaki. Ale rady naszej ekspertki, lekarz Joanny Ibisz warto wziąć sobie do serca i stosować cały rok. Bez wymówek! :)
Jak dobrze nawodnić organizm?
Getty Images

Jak walczyć z przesileniem jesiennym?

Gdy jesienne przesilenie daje nam w kość, podstawą jest oczywiście odpowiednie samodzielne zmotywowanie się do działania. Bardzo ważna jest zdrowa dieta pełna świeżych warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Humor poprawią też produkty z magnezem i potasem (np. migdały), które świetnie zastępują słodycze. Można też postawić na gorzką czekoladę – jedna kostka dziennie z pewnością ci nie zaszkodzi.

Wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, skutecznie podnosi też aktywność fizyczna. Warto wybrać się na basen czy siłownię. Jeśli nie możesz się sama zmotywować, spróbuj namówić przyjaciółkę na wspólne wyjście.

Dbaj też o ciepłe ubieranie się, bo organizm osłabiony przez SAD jest bardzo podatny na wirusy i infekcje.

W walce z przesileniem warto pamiętać, że jeśli dolegliwości są bardzo nasilone, może to doprowadzić do:

  • dużego spadku odporności,
  • gwałtownego spadku nastroju,
  • złego samopoczucia,
  • senności i apatii,
  • negatywnych myśli.

Wszystkie niepokojące symptomy, koniecznie powinno się skonsultować z lekarzem, by sprawdzić stan zdrowia poprzez diagnostykę. W związku ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi i szybciej zapadającym zmrokiem, w twoim organizmie spada produkcja serotoniny, brakuje ci witamin z grupy B i D, pojawiają się problemy z melatoniną i wiele więcej. Szczególnie alarmujący jest stan, kiedy twoje samopoczucie jest wyraźnie obniżone dłużej, niż kilka tygodni.

Jak dbać o równowagę emocjonalną w okresie przesilenia jesiennego

Okres przesilenia jesiennego to doskonały czas, aby zadbać o swoją równowagę emocjonalną. Warto skupić się na wprowadzeniu regularnych praktyk medytacyjnych, które pomogą w radzeniu sobie z jesienną melancholią i stresem. Dobrze jest również zadbać o odpowiednie naświetlenie w domu. Świetnie sprawdzi się korzystanie z lamp terapeutycznych, które mogą pomóc w wyrównaniu niedoboru ilości światła naturalnego. Pielęgnowanie relacji z bliskimi, przebywanie na świeżym powietrzu oraz rozwijanie hobby również mogą wspierać utrzymanie pozytywnego nastawienia.

Zobacz także:

Jak medytować? Krótka instrukcja dla początkujących

Nie wiesz jak poradzić sobie z nieustanną gonitwą myśli, stresem i brakiem koncentracji? Próbowałaś medytacji? Medytacja pomaga zapanować nad stresem, niweluje bezsenność, powracające bóle głowy i wiele innych problemów na tle psychosomatycznym. O jej zaletach wiemy sporo, ale wiele osób nie wie od czego zacząć swoją przygodę z tą praktyką. Jak medytować - i na co zwrócić uwagę? Oto krótka instrukcja medytacji krok po kroku.
Jak medytować? Krótka instrukcja dla początkujących
Getty Images

O czym warto pamiętać podczas jesiennego przesilenia?

Gorsze samopoczucie jesienią nie jest niczym nadzwyczajnym, szczególnie u ludzi wrażliwych na warunki pogodowe. O tej porze roku dni stają się coraz krótsze. Poranki są mgliste i deszczowe, a zmrok zapada szybciej. Wszystko to może negatywnie wpływać na nastrój. Codzienne funkcjonowanie może więc stać się dla ciebie dużo trudniejsze, niż zwykle.

Warto jednak wprowadzić do codzienności suplementację witaminą D oraz zadbać o aktywny tryb życia. Dobrym sposobem na przetrwanie jesiennego przesilenia jest zwiększenie częstotliwość kontaktów towarzyskich. Pamiętaj jednak, że jeśli objawy będą bardzo uciążliwe i będą trwać dłużej niż kilka tygodni, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem internistą. Czasem może okazać się, że gorszy nastrój przerodzi się w depresję czy chorobę afektywną dwubiegunową, a to wymaga specjalistycznego leczenia.

Reklama

Treść artykułu opublikowana pierwotnie: 15 października 2014 roku.

Reklama
Reklama
Reklama