Jak uciszyć wewnętrznego krytyka? 3 sposoby, by zrobić to szybko i skutecznie
Wsłuchiwanie się w siebie jest ważne, ale czasem bywa pułapką. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka, który pozbawia nas pewności i odbiera radość? Poznaj 3 proste sposoby na pokonanie go.

Nasz umysł potrafi zastawiać groźne pułapki, w które łatwo wpaść, jeśli w porę nie zmienimy schematu myślenia. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i nie poddawać się ciągłemu osądowi przez samego siebie? Oto 3 skuteczne sposoby na zmianę tego złego nawyku.
Kiedy jesteś dla siebie najsurowszym sędzią. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka?
Każdy z nas nieustannie prowadzi wewnętrzny dialog. Przemawia do nas sumienie, intuicja, a niekiedy także... wewnętrzny krytyk. To negatywny głos, który stale deprecjonuje, podważa dokonania i podkreśla nasze wady. Trudno się przed takimi komentarzami bronić, zwłaszcza gdy ich autorem jest nasza podświadomość.
Wewnętrzny krytyk ma najczęściej źródło w doświadczeniach z dzieciństwa. Zbyt duże wymagania wobec dziecka mogą u niego poskutkować rozwinięciem się chorobliwego wręcz perfekcjonizmu, a poczucie winy i ciężar odpowiedzialności emocjonalnej często przyczyniają się do niskiego poczucia wartości.
Niezależnie od przyczyny, stała obecność wewnętrznego krytyka potrafi uprzykrzyć życie. To przez niego nie umiemy przyjmować komplementów, sukcesy nas nie cieszą, a niekiedy czujemy wręcz, że nie zasługujemy na nic dobrego. Odczuwamy także lęk przed wyzwaniami, bojąc się, że nie damy rady im sprostać. Tej sytuacji trzeba jak najszybciej zaradzić.
Wewnętrzny krytyk uprzykrzy ci życie. Tak uciszysz go na dobre
Jak zacząć mówić do siebie dobrze i przestać wiecznie się krytykować?
- Uważaj na swoje myśli. Wewnętrzny krytyk nie jest twoim przyjacielem i lepiej trzymać go na dystans. Kwestionuj wypowiadane w myślach komentarze i osądy. Poddawaj w wątpliwość oceny, zwłaszcza gdy mają one tendencje do generalizowania. Chodzi tu przede wszystkim o wypowiedzi typu "nigdy mi się nie udaje" czy "zawsze jestem najgorszy".
- Zrób listę swoich zalet. Wypisz na kartce swoje najmocniejsze strony. Jeśli sprawia ci to trudność, poproś o pomoc życzliwą ci osobę. Zerkaj na ten spis w chwilach zwątpienia i dopisuj nowe odkrycia na swój temat, kolejne sukcesy i osiągnięcia. Dzięki temu podbudujesz swoją pewność siebie.
- Pogratuluj sobie. Bądź dumny ze swoich osiągnięć, nawet tych najmniejszych. Udało ci się zaliczyć trudny egzamin? Świetnie! Pomogłeś bliskiej osobie, wywiązałeś się z obowiązków w pracy, a może posprzątałeś w mieszkaniu? Każda okazja jest dobra, by docenić swoje starania.
Wewnętrznego krytyka może pokonać tylko miłość do samego siebie. Trzeba zaakceptować nie tylko swoje zalety, ale również wady. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, by zmienić stosunek do siebie na lepszy.
Polecane
Jak podnieść wibracje? Co zrobić, by żyć lepiej, efektywniej i zyskać spokój? Sposoby na podnoszenie wibracji
„Moje życie jest emocjonujące jak przeglądanie telegazety. To był ostatni moment, by coś z tym zrobić”
„Matka wciska mi każdego faceta, by uciszyć miejscowe plotkary. Nie chcę ślubu z rozsądku, bo marzę o wielkim uczuciu”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa