Reklama

W tym artykule:

  1. Jak opanować nerwy?
  2. Szybki sposób na uspokojenie nerwów
  3. Co zrobić, by być mniej nerwowym?
Reklama

Jak opanować nerwy, kiedy nie chcesz pozwolić, aby złość, nienawiść, czy inne negatywne emocje przejęły nad tobą kontrolę? Jest kilka sprawdzonych sposobów, które mogą ci w tym pomóc, a wśród nich znajdują się zarówno doraźne rozwiązania, jak i ogólne zmiany w stylu życia, które pomogą ci lepiej panować nad nerwami. Najlepsze efekty daje zaś zastosowanie obu tych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak je połączyć, aby nie dać się tak łatwo wyprowadzić z równowagi.

Jak opanować nerwy?

Jak opanować nerwy, gdy mimo najlepszych chęci, czujesz, że wzbiera w tobie gniew? Czasem zdarza się, że znajdziemy się w sytuacji, w której z powodu wewnętrznych lub zewnętrznych czynników trudno jest nam zapanować nad emocjami. Może wynikać to z naszej naturalnej skłonności do odczuwania trudnych emocji jak złość czy frustracja, z gospodarki hormonalnej lub nieprzepracowanych traum. Czasem sama sytuacja jest na tyle irytująca lub złożona, że zachowanie zimnej krwi okazuje się prawdziwym wyzwaniem.

Jeśli chcesz być spokojna i opanowana, np. w czasie trudnej rozmowy lub wolisz trzymać nerwy na wodzy, ponieważ jesteś w trakcie pracy, czy też w obecności dziecka, któremu chcesz dać dobry przykład, to musisz pamiętać o jednym. Powściągnięcie swoich nerwów jest niekiedy konieczne, ale nie powinno być ono równoznaczne z tłumieniem ich. Gdy znajdziesz się w bezpiecznej przestrzeni, sama lub w towarzystwie osoby, która gotowa jest udzielić ci wsparcia, spróbuj w konstruktywny sposób wyrazić swój gniew. Jest to niezwykle ważne, ponieważ emocje w ciele mogą gromadzić się latami, a ignorowanie ich wpływu na sferę fizyczną może prowadzić do licznych chorób somatycznych.

Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, w których szczególnie łatwo jest dać się wyprowadzić z równowagi, lub takich, w których byłoby to szczególnie niewskazane. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby sobie z tym poradzić.

Zobacz także:

Niesmak jest emocjonalnym strażnikiem moralności? O czym świadczy bycie zniesmaczonym?

Niesmak można odczuć w sposób szczególnie dosadny. To uczucie, które pojawia się jako reakcja na przekroczenie pewnych indywidualnych granic. Niesmak przejawia się jako charakterystyczny grymas twarzy. Wiąże się też z odczuwaniem ucisku w żołądku i może prowadzić do obniżenia nastroju. Zobacz, jak poradzić sobie z niesmakiem i powrócić do harmonii.
niesmak
Adobe Stock, Krakenimages

Jak opanować nerwy przy rzucaniu palenia?

Podczas rzucania palenia możemy być szczególnie podatne na irytację. Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie wsparcia w tym trudnym procesie jest skorzystanie z alternatyw takich jak gumy do żucia z nikotyną, plastry, lub inne metody zastępcze, które pomogą ci stopniowo zmniejszać swoje zapotrzebowanie na substancję.

Możesz też spróbować odwrócić swoją uwagę czymś innym. Zacznij od zidentyfikowania tego, czego najbardziej ci brakuje. Jeśli jest to pewien rytuał, np. papieros o określonej porze dnia – zastąp go nowym elementem rutyny. Jeśli czujesz, że nie masz co zrobić z rękami, zajmij je czymś innym, możesz np. spróbować szydełkowania, plecenia bransoletek, lub zabawy specjalnymi gadżetami, przeznaczonymi do odwracania uwagi. To pomoże ci opanować nerwy i nieco przekierować irytację związaną ze zwalczaniem chęci zapalenia papierosa.

Jak opanować nerwy w ciąży?

Ciąża jest stanem, w którym niektóre z nas mogą być szczególnie nerwowe. Nic w tym dziwnego – szalejące w organizmie hormony mogą wywoływać różne reakcje. W tym wyjątkowym stanie jednak dobrze jest podejść do swoich potrzeb ze szczególną uwagą i czułością. W miarę możliwości staraj się zwolnić i znaleźć jak najwięcej czasu dla siebie. Nie wstydź się prosić o pomoc swoich bliskich, a nawet pozwól się nieco porozpieszczać.

Ważne jest również ogólne podejście do zdrowia. Będzie ci łatwiej zapanować nad nerwami, gdy będziesz wyspana, dobrze odżywiona i wypoczęta. Pomocne mogą być też ćwiczenia relaksacyjne, medytacja lub praca z oddechem. Pamiętaj jednak, aby w czasie ciąży ćwiczyć je pod okiem doświadczonego jogina, lub zapytać o zdanie lekarza prowadzącego i upewnić się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Zobacz także:

Koło emocji pomoże ci zrozumieć, co czujesz. Jak wykorzystać je w praktyce?

Koło emocji to wstęp do poznania tego, co odczuwasz. Najpopularniejszym jest model stworzony przez psychologa Roberta Plutchika. Na kolorowym kole zawartych jest osiem emocji podstawowych, które są wstępem do rozpoznania bardziej skomplikowanych stanów emocjonalnych. Zobacz, jak interpretować koło emocji w odniesieniu do tego, co czujesz.
koło emocji
Adobe Stock, Tatyana Gladskih

Jak opanować nerwy podczas kłótni?

W czasie kłótni zwykle zależy nam na tym, aby mówić rzeczowo i sprawnie przedstawić nasze argumenty. Niestety uczucia i emocje często biorą górę nad chłodną kalkulacją, a konflikt wymyka się spod kontroli. Jeśli czujesz, że trudno ci zapanować nad nerwami w czasie nieprzyjemnych rozmów, polecamy trenowanie umiejętności związanych z konstruktywną komunikacją. Informacje na ten temat znaleźć możesz w wolnym dostępie w internecie, np. w podcastach. Swoją wiedzę poszerzyć możesz również w czasie specjalnych kursów lub dzięki lekturze książek poświęconych temu tematowi.

Jeśli już doszło do sprzeczki i czujesz, że nerwy są zbyt silne, pamiętaj, że zawsze możesz poprosić drugą stronę o chwilę przerwy. Zatrzymaj się lub wyjdź na kilka minut. Weź kilka głębokich oddechów, policz do 10, zastanów się, co i jak chcesz powiedzieć i dopiero wtedy wróć do rozmowy.

Jak opanować nerwy przy dziecku?

Denerwowanie się w obecności dziecka może niekiedy powodować poczucie winy, pamiętaj jednak, że jesteś tylko człowiekiem i że każdemu z nas zdarza się czasem stracić cierpliwość. Jeśli jesteś zdenerwowana przy dziecku z powodu sytuacji, która nie jest z nim związana, możesz poprosić je o chwilę cierpliwości i ciszy, abyś mogła wziąć kilka relaksujących oddechów.

Pamiętaj też, że dzieci widzą i rozumieją często więcej, niż nam się wydaje. Możesz spróbować bez wchodzenia w szczegóły wyjaśnić, co się stało, np. “Miałam trudny dzień w pracy” lub po prostu opowiedzieć o swoich uczuciach. W ten sposób nauczysz je jednocześnie akceptacji dla swoich emocji. Unikaj jednak zrzucania na nie odpowiedzialności za swoje uczucia. Niech wyjaśnienia te pomogą dziecku zrozumieć twój stan, ale nie oczekuj od niego, pomocy w regulowaniu swoich uczuć – po tego typu wsparcie zwróć się do przyjaciółki lub innej bliskiej dorosłej osoby.

Jeśli to twoje dziecko wyprowadziło cię z równowagi, unikaj podnoszenia głosu. Pamiętaj, że również w tym wypadku, możesz powiedzieć, że do rozmowy wrócicie później i pogadać na spokojnie, gdy już uda ci się wyciszyć. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, spróbuj wprowadzić jasne zasady, ureguluj strukturę dnia i rutynę panującą w domu oraz zweryfikuj, czy twoje oczekiwania wobec dziecka są realistyczne. Przede wszystkim jednak buduj zaufanie i ucz dziecko, jak powinna wyglądać skuteczna regulacja emocji.

Zobacz także:

Mapa emocji w ciele pomoże ci lepiej zrozumieć swoje uczucia. Jak stworzyć własną mapę emocji?

Mapa emocji w ciele pomaga lepiej zrozumieć połączenia pomiędzy umysłem a fizycznością. Wszystkie odczucia i emocje wpływają na całe ciało, które odpowiada konkretnymi reakcjami. To droga do samopoznania i lepszego radzenia sobie ze stresem oraz nagromadzonym napięciem. Jak emocje objawiają się w ciele? Sprawdź, w jaki sposób stworzyć własną mapę emocji.
Mapa emocji w ciele
Adobe Stock, fizkes

Jak opanować nerwy w związku?

Czasem nawet najlepiej dobrane osoby mogą stanąć w obliczu konfliktu lub konieczności zmierzenia się z trudną sytuacją, rozmową, czy innym problemem. Aby nie dać się ponieść emocjom, pamiętaj o zasadach skutecznej komunikacji. Przede wszystkim mów o zachowaniu swojego partnera, a nie o nim. Pamiętaj też, że jedyna rzecz, której możesz być pewna, to twoje własne emocje – mów o tym, jak się czujesz i unikaj przypisywania drugiej stronie intencji, które wynikają z twojej interpretacji.

Związki niekiedy wymagają od nas chodzenia na kompromisy. Ćwicz w sobie umiejętność wybaczenia i w wypadkach, które nie przekraczają twoich granic, staraj się spotkać z partnerem w połowie drogi. Jeśli mimo prób podejścia do sprawy na spokojnie, poniosą cię nerwy, wycofaj się z rozmowy i daj sobie chwilę, na to, aby ochłonąć. Gdy emocje są na tyle silne, że trudno wam jest rozmawiać o waszych problemach, rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy mediatora lub udanie się na terapię dla par.

Czasem dobrze jest też zachować odrobinę dystansu. Gdy czujesz, że sytuacja zaczyna cię przytłaczać, skup się na sobie. Możesz wtedy np. zająć się swoim hobby lub oddać się jakieś spokojnej czynności, która sprawi, że się wyciszysz. Zadbaj o to, aby nie zatracić się w związku i aby mieć znajomych, zainteresowania, zajęcia i miejsca, które będą tylko twoje i które stanowić będą bezpieczną przestrzeń, gdzie możesz w ramach potrzeby opanować nerwy.

Szybki sposób na uspokojenie nerwów

Jak szybko uspokoić nerwy, kiedy potrzebujesz doraźnego rozwiązania? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które mogą ci w tym pomóc.

  1. Jeśli możesz, wycofaj się z interakcji, która wyprowadza cię z równowagi. Poproś o 5 minut przerwy i wróć do rozmowy, gdy napięcie nieco z ciebie zejdzie.
  2. Wykonaj szybkie ćwiczenie oddechowe. Weź głęboki oddech przez nos, a następnie wypuść powietrze, starając się maksymalnie wydłużyć wydech. Powtórz to około 10 razy, aż poczujesz ulgę.
  3. Skup się na doznaniach, które odbierasz za pomocą zmysłów, np. zamknij oczy i skoncentruj się wyłącznie na słuchu. To proste ćwiczenie stanowi rodzaj medytacji, która pomoże ci nieco się wyciszyć.

Zobacz także:

Strach – skąd się bierze i jak go rozpoznać? 8 sprawdzonych metod na pokonanie strachu

Strach może być reakcją na wiele sytuacji. Odczuwamy go zawsze w momencie zagrożenia. Może być związany z obawą o zdrowie lub być reakcją na pewne zjawiska bądź przedmioty, które wywołują wstręt i obrzydzenie. Zobacz czym różni się strach od lęku i jakie są jego objawy.
strach
Adobe Stock, Srdjan

Co zrobić, by być mniej nerwowym?

Jeśli zastanawiasz się, jak radzić sobie ze złością w dłuższej perspektywie, przedstawiamy kilka zmian w stylu życia, których wprowadzenie pomoże ci zwiększyć swoją odporność na stres.

Reklama
  1. Regularne uwalnianie emocji jest kluczowe, aby w przyszłości radzić sobie z sytuacjami, które mogą wyprowadzić nas z równowagi.
  2. Buduj samoświadomość i rozwijaj swoją inteligencję emocjonalną, aby lepiej rozpoznawać swoje emocje, a tym samym odpowiednio na nie reagować.
  3. Prowadź zdrowy styl życia. Zadbaj o czas na odpoczynek, wysypiaj się, staraj się maksymalnie urozmaicić swoją dietę. Silny organizm lepiej znosi fizyczne objawy stresu.
  4. Ureguluj gospodarkę hormonalną i dbaj o swoje ogólne zdrowie. Nie zaniedbuj również badań kontrolnych. Powiedzenie w zdrowym ciele, zdrowy duch jest niezwykle trafne, w przypadku nauki umiejętnego panowania nad swoimi nerwami.
Reklama
Reklama
Reklama