Reklama

W tym artykule:

  1. Jak kogoś pocieszyć w trudnych momentach?
  2. Słowa pocieszenia w trudnych chwilach
  3. Czego nie mówić osobie w kryzysie?
Reklama

Chęć okazania wsparcia i zrozumienia dla osoby, która boryka się z trudną sytuacją życiową, jest zadaniem, do którego warto się przygotować. Poznaj sposoby na to, w jaki sposób rozmawiać o problemach i co powiedzieć, aby osoba w kryzysie poczuła się wysłuchana i pocieszona.

Zobacz także:

Szacunek do drugiego człowieka to podstawa. Jak go okazywać i po czym poznać, że ktoś nas nie szanuje?

Szacunek do drugiego człowieka to podstawa, na której powinna być zbudowana każda relacja. Niezależnie od stopnia pokrewieństwa, zażyłości czy pozycji społecznej, każdego człowieka należy traktować godnie i z poszanowaniem jego praw oraz swobód. Sprawdź, co wpływa na szacunek i jakie zachowania mogą doprowadzić do jego utraty.
szacunek do drugiego człowieka
Getty Images, Westend61

Jak kogoś pocieszyć w trudnych momentach?

Osoba, która doświadczyła trudnych momentów w życiu, potrzebuje pomocy na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest wsparcie emocjonalne. Takie rozmowy nigdy nie należą do łatwych i wywołują całą gamę przytłaczających uczuć. Ważne jest jednak, aby zachować opanowanie i skupić się na tym, co odczuwa osoba w kryzysie.

Zamiast udzielać rad bądź oceniać sytuację, w której znajduje się taka osoba, lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na tym, co ma do powiedzenia. Uważne słuchanie to jedna z form wsparcia. Otwiera ona możliwość opowiedzenia o swoich emocjach komuś, kto właśnie doświadcza trudności w swoim życiu. To szansa na zbudowanie poczucia bezpiecznej przestrzeni, w której może opowiedzieć o tym, co czuje.

Zobacz także:

Zobacz także

Regulacja emocji z pomocą technik relaksacyjnych. Jak zmienić trudne emocje w pozytywne i wzmacniające przekonania?

Regulacja emocji to wieloetapowy proces, podczas którego odbywa się nauka rozpoznania oraz prawidłowego nazywania swoich stanów emocjonalnych. Kolejnym etapem jest ich przetworzenie, które prowadzi do rozwoju inteligencji emocjonalnej i pomaga uporać się z lękami, złością oraz brakiem pewności siebie. Zobacz, czym dokładnie jest regulacja emocji – zapoznaj się z ćwiczeniami oraz fachową literaturą.
Regulacja emocji
Adobe Stock, potstock

Podczas okazywania swojego wsparcia bardzo ważne jest również to, aby być cierpliwym i empatycznym. Każdy człowiek inaczej reaguje na problemy. Niektórzy mogą odpowiadać dystansem i chłodem emocjonalnym, zaś innym bardzo pomaga obecność bliskich i przyjaciół. Najważniejsze jest uszanowanie granic i potrzeb osoby, która doświadcza osobistej tragedii. Powinna czuć, że w każdej chwili może zwrócić się o pomoc i zostanie nią obdarzona.

Kolejną ważną kwestią jest niewywieranie presji na kimś, kto przechodzi przez ciężkie momenty. Zamiast na siłę próbować doszukiwać się pozytywnych stron zaistniałej sytuacji bądź dawać porady i odnosić się do własnych doświadczeń, lepszym rozwiązaniem będzie okazanie zrozumienia i obecności. Czasami wystarczy posiedzieć w milczeniu. Osoba, która przechodzi kryzys, nie chce słyszeć zaleceń, jak natychmiast wyjść z impasu. Trzeba dać jej czas na to, aby mogła się wypłakać i w swoim tempie pogodziła się ze stratą.

Zobacz także:

Empatyczna osoba potrafi czytać w ludziach jak w otwartej księdze. Jak zostać empatą?

Empatyczna osoba posiada naturalną zdolność do wczuwania się w emocje innych osób. Z tego względu otacza się ludźmi, którzy chętnie opowiadają jej o sobie oraz swoim problemach. Empata to także ktoś, kto jest wrażliwy na krzywdę innych i potrafi trafnie odczytać obce nastroje i intencje. Jakie zagrożenia są związane z taką postawą życiową?
empatyczna osoba
Getty Images, Xavier Lorenzo

Słowa pocieszenia w trudnych chwilach

Jakie słowa pocieszenia w trudnych chwilach mogą pomóc, a o czym lepiej nie wspominać? Niezależnie od tego, czy rozmowa jest prowadzona na odległość, czy też nie, powinna nieść ze sobą spokój i ukojenie. O te kwestie powinna zadbać osoba wspierająca.

Aby pomóc uspokoić trudne emocje, bardzo ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego, mówienie w wolnym tempie, łagodny ton głosu, nastawienie na słuchanie i wyzbycie się słów i stwierdzeń oceniających bądź krytykujących osobę w kryzysie.

Oto kilka przykładów na reakcje słowne, które mogą przynieść uczucie ukojenia i emocjonalnej bliskości:

  • Co mogę dla ciebie zrobić?
  • Jak się teraz czujesz?
  • Rozumiem, że jest ci ciężko,
  • Jestem tu dla ciebie,
  • Możesz liczyć na moją pomoc,
  • Jestem dla ciebie,
  • Bardzo mi przykro, że przez to przechodzisz.

Czego nie mówić osobie w kryzysie?

Poczucie lęku, frustracji i zagubienia towarzyszą osobie, która doświadcza trudnych życiowych momentów. Wsparcie można okazać na wiele sposobów. Uważne słuchanie i wyzbycie się oceniająco-krytykujących wypowiedzi jest wyrazem zrozumienia dla jej trudnej sytuacji. Oto zwroty, których nie warto stosować w rozmowie z kimś, kto przechodzi trudne momenty:

  • Weź się w garść,
  • Zdarzają się gorsze rzeczy,
  • Nie użalaj się nad sobą,
  • Doskonale wiem, jak się czujesz,
  • Byłam/byłem w gorszej sytuacji,
  • To wszystko przez to, że...
  • Trzeba było...

Zobacz także:

empatyczna osoba
Getty Images, Xavier Lorenzo
Reklama

Stwierdzenia tego typu nie poprawią samopoczucia osobie, która przeżywa osobisty dramat. Warto wykazać się w tym czasie wrażliwością i troską oraz powstrzymać się od osądów.

Reklama
Reklama
Reklama