Intuicja - czy warto słuchać swojego wewnętrznego głosu. Czym jest intuicja i jak ją rozwijać?
Intuicja jest naturalną i instynktowną zdolnością, która znajduje zastosowanie w codziennym życiu. Stoi za nią podświadomy proces, który ułatwia nam nawiązywanie i budowanie relacji z ludźmi, a także podejmowanie szeregu różnych decyzji, w tym m.in. biznesowych. Intuicja bazuje na naszych emocjach i doświadczeniach, co nie oznacza, że nie można jej rozwijać. Wręcz przeciwnie istnieje wiele praktyk, dzięki którym możemy rozwinąć intuicję, a co za tym idzie – budować relacje z samym sobą.
- Ewa Zwolak
W tym artykule:
- Co to jest intuicja i jak ją rozwijać?
- Jakie są różnice pomiędzy intuicją a logicznym i racjonalnym myśleniem?
- Czy intuicja pomaga w codziennym życiu?
- Jakie są zalety i wady korzystania z intuicji?
- Jakie ćwiczenia pomagają rozwijać intuicję?
- Jak intuicja wpływa na sukces zawodowy i osobisty?
- Czy intuicję można wyćwiczyć?
- Jakie są różne rodzaje intuicji?
- Jak intuicja wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi?
- Jak intuicja może pomóc w rozwiązywaniu problemów?
Co to jest intuicja i jak ją rozwijać?
Intuicja jest naturalną zdolnością, którą posiada – w mniej lub bardziej rozwiniętym stopniu – każdy człowiek. Dzięki niej możemy pozyskiwać i przetwarzać różne informacje bez konieczności logicznego myślenia. Przejawem działania intuicji są różne sądy, opinie, przekonania, które zwykle pojawiają się nagle w formie przebłysku myślowego, a my sami nie jesteśmy świadomi procesu, który za nim stoi. Niekiedy intuicja błędnie utożsamiana jest z przeczuciem, które ma charakter wyłącznie emocjonalny. Stosunkowo często to, co bierzemy za intuicję jest w istocie przeczuciem (najczęściej złym), które ma podłoże lękowe.
Intuicja jest pewną zdolnością, która pomaga nam budować relacje z samym sobą i podejmować decyzje, które nam sprzyjają. Dopuszczenie jej do głosu i poczynanie zgodnie z kierunkiem, który nam wskazuje, zwykle przynosi pomyślność i wprowadza w nasze życie nową, lepszą jakość. Warto pamiętać, że istnieją praktyki, które wspierają rozwój intuicji. Mowa tu o:
- medytacji, która ćwiczy uważność na własne myśli i uczucia;
- jodze, która sprzyja budowaniu relacji z ciałem i rozwojowi psychofizycznemu;
- rozwijaniu wyobraźni i kreatywności poprzez obcowanie ze sztuką i muzyką (również poprzez jej tworzenie);
- podejmowaniu decyzji bez logicznego rozumowania (tam, gdzie jest to możliwe i uzasadnione);
- praktykowaniu uważności poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń;
- unikaniu sytuacji stresogennych, przepracowania, przemęczenia i innych rzeczy, które mogą przeciążyć umysł.
Jakie są różnice pomiędzy intuicją a logicznym i racjonalnym myśleniem?
Intuicja jest nie tylko zdolnością, ale również sposobem pozyskiwania informacji bez konieczności logicznego rozumowania. W dużym stopniu opiera się na instynkcie i bazuje na przeszłych doświadczeniach i emocjach. Z kolei zarówno logiczne, jak i racjonalne myślenie opiera się na analizie faktów i reguł. Intuicja w dużej mierze odbywa się bez udziału świadomości, natomiast logiczne i racjonalne myślenie jest procesem w pełni świadomym i wymagającym weryfikacji źródeł informacji. Co ważne, myślenie intuicyjne – z uwagi na to, że bazuje na doświadczeniu – jest obarczone sporym błędem, aczkolwiek znajduje zastosowanie w sytuacjach, wymagających szybkiego podjęcia decyzji i przy których brakuje informacji.
Czy intuicja pomaga w codziennym życiu?
Intuicja może w znaczący sposób ułatwić nam codzienne funkcjonowanie, a także pozytywnie przełożyć się na jakość naszego życia. Dzięki niej możemy sprawniej i szybciej podejmować decyzje, które nie wymagają logicznego rozumowania, a mogą nam pomóc w realizacji naszych celów. Oprócz tego intuicja może być pomocna w sprawnym rozpoznawaniu różnych zagrożeń i wykrywaniu sytuacji potencjalnie niebezpiecznych – pozwala szybko przetwarzać informacje (na poziomie podświadomym) i dzięki temu sprawdza się w sytuacjach, w których nie możemy poświęcić czasu na analizę.
Jakie są zalety i wady korzystania z intuicji?
Intuicję zwykle przeciwstawia się logicznemu i racjonalnemu rozumowaniu, które odbywa się z udziałem świadomości. W ten sposób często odbiera się jej ważność, natomiast są w sytuacje w życiu, w których się ona przydaje. Jej podstawową zaletą jest możliwość szybkiego i sprawnego podejmowania decyzji, a także szybki przepływ informacji i – co najważniejsze – pozostawanie w zgodzie z samym sobą. Wynika to z faktu, że intuicja wykorzystuje podświadomość, do której nie sposób dotrzeć w procesie logicznego rozumowania. Warto jednak pamiętać, że myślenie intuicyjne obarczone jest sporym ryzykiem błędu i niedokładności. Ponadto decyzje, które są podejmowane pod wpływem intuicji, mogą być nieobiektywne, ponieważ bazują na naszych emocjach i doświadczeniach. Nie należy zapominać też o tym, że rozwiązanie niektórych problemów wymaga myślenia rozumowego. Tam zdecydowanie intuicja nie zda egzaminu.
Jakie ćwiczenia pomagają rozwijać intuicję?
Praca z intuicją polega przede wszystkim na rozwoju duchowym tak, by w odpowiednim momencie móc usłyszeć swój wewnętrzny głos i mieć do niego zaufanie. Nie jest to łatwy proces, aczkolwiek z całą dozą pewności wart poniesionego wysiłku. Wśród ćwiczeń i praktyk, które pomagają rozwijać intuicję można wymienić:
- jogę
- medytację,
- wizualizację,
- uważność,
- pisanie dziennika / pamiętnika,
- pracę z tarotem,
- komunikowanie się z duchowymi przewodnikami (aniołami).
Jak intuicja wpływa na sukces zawodowy i osobisty?
Intuicję można postrzegać jako nasz wewnętrzny głos, który działa na poziomie podświadomości. Przetwarza ona różnorakie informacje zbierane na przestrzeni lat i zwykle uaktywnia się wówczas, gdy jej potrzebujemy, czyli np. w sytuacjach, w których nasza świadomość i logiczne rozumowanie zawodzą. Mowa tu o sytuacjach stresogennych, emocjonalnych i wszystkich innych, trudnych do udźwignięcia. Dlatego też intuicja może przełożyć się na nasz sukces zawodowy i osobisty, ale nie jest to regułą. Wiele zależy od tego, czy ufamy swojemu wewnętrznemu głosowi i czy nas nie zawiedzie. Warto bowiem pamiętać, że bazuje on wyłącznie na naszych doświadczeniach i emocjach, które mogą nie zawsze są dobrym punktem odniesienia.
Czy intuicję można wyćwiczyć?
Pomimo że intuicja bazuje na naszych doświadczeniach, sądach, przekonaniach i uczuciach, to można ją wyćwiczyć poprzez systematyczną praktykę uważności na własne myśli. Niezwykle ważne jest także wsłuchanie się w swoje ciało i poprawne odczytywanie komunikatów, które nam ono wysyła. Można to zrobić za pomocą jogi, medytacji czy ćwiczeniu uważności. Oprócz tego warto też podjąć pracę z psychoterapeutą, który pozwoli nam lepiej zrozumieć swoje emocje, a tym samym również wsłuchać się w swój wewnętrzny głos, a także zdobyć do niego zaufanie. Warto jednak pamiętać, że proces ten może być długi i niekoniecznie łatwy – zwłaszcza jeśli mamy duży bagaż trudnych i nieprzepracowanych doświadczeń.
Jakie są różne rodzaje intuicji?
Wyróżnia się kilka podstawowych typów intuicji, mianowicie:
- intuicję emocjonalną, która bazuje na naszych uczuciach i emocjach,
- intuicję percepcyjną, która opiera się na informacjach pochodzących z naszych zmysłów (np. dana osoba wydaje nam się znajoma, bo widzieliśmy ją wcześniej lub znaliśmy kogoś podobnego do niej),
- intuicję konceptualną, która bazuje na informacjach z naszego codziennego doświadczenia (np. rozpoznanie pojazdów),
- intuicję poznawczą, dzięki której możemy pozyskiwać różne informacje bez świadomego procesu myślowego,
- intuicję behawioralną, która opiera się na naszych zachowaniach, a także obserwacji zachowań innych osób,
- intuicję przestrzenną, która bazuje na podświadomych informacjach przestrzennych,
- intuicję moralną, która jest rezultatem informacji, pochodzących z wartości moralnych, którymi kierujemy się w swoim życiu,
- intuicję logiczną, która opiera się na informacjach pochodzących z analiz i rozumowania (np. rozwiązywanie zagadek).
Jak intuicja wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi?
Intuicja może znacząco poprawić nie tylko naszą relację z samym sobą, ale również rozwinąć i poprawić relacje z innymi ludźmi. Dzięki niej możemy sprawniej, łatwiej i szybciej rozpoznawać emocje naszych bliskich, a tym samym lepiej dostosować komunikację. Ponadto intuicja niejako pozwala czytać między wierszami i rozumieć to, co nie zostało wypowiedzenie. Za jej sprawą możemy rozumieć różne aluzje czy inne zawoalowane treści. Dzięki temu możemy budować zdrowe i dobre relacje. Warto jednak pamiętać, że niekiedy intuicja nas zawodzi. Dlatego też w niektórych przypadkach musimy włączyć zdroworozsądkowe myślenie i poprawnie ocenić czy możemy jej zaufać.
Jak intuicja może pomóc w rozwiązywaniu problemów?
Z powodzeniem możemy wykorzystywać intuicję w codziennym życiu. Większość nas to robi, nawet nie zdając sobie do końca z tego sprawy, ponieważ odbywa się to bez udziału świadomości. Za jej sprawą możemy szybciej i sprawniej rozwiązywać problemy. Z racji tego, że bazuje ona na doświadczeniu, to może nam pomóc w odkryciu innej perspektywy. Ponadto za jej sprawą skupiamy się wyłącznie na rozwiązaniu problemu, natomiast pomijamy szereg innych kwestii, które zajmują nasze myśli i nie prowadzą do pokonania wyzwania. Intuicja cechuje się również spontanicznością, co jest szczególnie istotne w sytuacjach awaryjnych i kryzysowych, ale niekiedy może być niebezpieczne. Warto bowiem pamiętać, że intuicja nie stanowi źródła wiedzy, dlatego też najlepiej połączyć ją z logicznym rozumowaniem i w ten sposób znaleźć najlepsze rozwiązanie danej sytuacji.