Reklama

W tym artykule:

  1. Indywidualizm - definicja
  2. Indywidualizm - cechy
  3. Czy jestem indywidualistką?
Reklama

Indywidualizm jest cenioną cechą, która kojarzy się z osobą, która nie ulega wpływom otoczenia i ma odwagę podążać własnymi ścieżkami. Choć w pewnym sensie to prawda, należy pamiętać o tym, że ma on również swoją ciemną stronę. Wyjaśniamy, czym jest kultura indywidualizmu oraz jakie są jej najmocniejsze i najsłabsze cechy.

Indywidualizm - definicja

Indywidualizm jest nurtem filozoficznym i społecznym, który zakłada, że każdy człowiek jest niepowtarzalną jednostką i ma prawo żyć tak, jak chce, nawet jeśli oznaczałoby to wyłamanie się z grupy, do której należy. Zgodnie z myślą indywidualizmu, ludzie powinni dążyć do wytyczenia swoich własnych ścieżek, podważać skostniałe normy społeczne i odrzucić oczekiwania i pragnienia społeczeństwa, by móc w pełni skupić się na spełnianiu własnych marzeń. Przeciwieństwem indywidualisty jest konformista, który czerpie poczucie bezpieczeństwa z funkcjonowania w ramach ustalonej struktury.

Zobacz także:

Charakter jest sumą naszych doświadczeń. W jaki sposób się kształtuje i jak możemy nad nim pracować?

Charakter nie jest sztywno narzuconym zestawem cech. Ludzkie zachowania i reakcje zmieniają się pod wpływem życiowych doświadczeń. Niektóre z odruchów i postaw można kontrolować lub pozbyć się ich na dobre. Czym dokładnie jest charakter człowieka, co go buduje i jak można na niego wpłynąć?
charakter
Adobe Stock, Anelo

Indywidualizm a kolektywizm

Indywidualizm i kolektywizm są często zestawiane ze sobą jako dwa przeciwstawne bieguny. Główna różnica polega na tym, że w przeciwieństwie do indywidualizmu, kolektywizm jako nadrzędne wartości wymienia wspólnotę, solidarność z grupą i dążenie do wspólnych celów. Może on niekiedy ograniczać wolność jednostki, jeśli będzie ona stała na przeszkodzie dążeniom całej grupy. Indywidualizm przeciwnie - zachęcać będzie do wyłamania się i podkreślania swojej autonomii, często nawet jeśli miałoby to w jakimś sensie zagrozić integralności grupy.

Co ciekawe, obie te postawy są często skorelowane z systemem politycznym, w jakim dorastamy lub funkcjonujemy. Bardziej demokratyczne społeczności, gdzie prawa jednostki są szanowane, kształtują więcej indywidualistów. Z kolei kolektywiści wywodzą się często ze środowisk podkreślających znaczenie zbiorowości, np. ustrojów socjalistycznych.

Kultura indywidualizmu

Kultura indywidualizmu to określenie, które odnosi się do grup lub społeczności, które kształtują najwięcej indywidualistów. Wymieniamy kilka najważniejszych cech charakterystycznych tego zjawiska.

  1. Przekonanie, że jednostka ma prawo do samoekspresji i życia w zgodzie z własnymi przekonaniami tak długo, jak nie krzywdzi tym innych.
  2. Każdy jest równy wobec prawa i powinien mieć równy dostęp do zasobów i możliwości.
  3. Promuje się kreatywność i innowacyjność, zachęcając jednostki do tworzenia twórczych rozwiązań dla problemów współczesnego świata.
  4. Występuje duża mobilność społeczna, czyli możliwość zmiany swojego statusu materialnego, poprzez zrobienie zawrotnej kariery lub odniesienie innego rodzaju sukcesu zawodowego.

Przykłady społeczeństw o indywidualistycznej kulturze to np. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Niemcy lub Szwajcaria. Co ciekawe, zaliczyć można do nich również kraje Skandynawskie, które równie wiele czerpią z filozofii kolektywizmu, łącząc w sobie wybrane cechy obu systemów.

Zobacz także:

Najskuteczniejsza medytacja – co to oznacza? Jak znaleźć najskuteczniejszą medytację dla siebie?

Najskuteczniejsza medytacja jest dopasowana do Twoich potrzeb. Dzięki niej odczuwasz spokój, potrafisz zapanować nad rozpędzonymi myślami i zasypiasz głębokim snem. Wybór odpowiedniej medytacji jest więc sprawą bardzo indywidualną. Aby dowiedzieć się, co najlepiej sprawdzi się dla Ciebie – zapoznaj się z popularnymi technikami medytacyjnymi. Zobacz też, jak nauczyć się medytować.
najskuteczniejsza medytacja
StockAdobe/Krakenimages.com

Indywidualizm - cechy

Indywidualiści mają wiele cech, które warte są naśladowania i często mogą wzbudzać zainteresowanie, a nawet podziw w swoim otoczeniu. Niestety, mają też liczne wady, które mogą czasem zagrozić interesom wspólnoty. Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych wad i zalet indywidualistów.

Zalety indywidualizmu

  1. Indywidualizm pozwala na samorealizację, wykorzystanie w pełni swoich talentów i życie w zgodzie z własnymi zasadami i potrzebami.
  2. Zapewnia większą autonomię i swobodę w podejmowaniu decyzji, zarówno jeśli chodzi o życie prywatne, jak i zawodowe. Zwykle zapewnia też więcej opcji, wśród których możemy wybierać, np. jeśli chodzi o możliwość rozkręcenia swojego biznesu.
  3. Indywidualizm zwykle współwystępuje z kreatywnością, ponieważ daje możliwość eksperymentowania oraz zostawia przestrzeń na swobodę ekspresji. Zwykle przekłada się to również na większą innowacyjność w społeczeństwach promujących indywidualizm.
  4. Indywidualiści są zwykle bardziej skłonni do poszanowania różnorodności innych i z dużą akceptację podchodzą do osób o odmiennych przekonaniach, orientacji seksualnej, pochodzeniu etnicznym czy religijnym.
  5. Indywidualizm kładzie nacisk na odpowiedzialność osobistą za własne decyzje i działania. Co za tym idzie, indywidualiści to zwykle silne osoby, gotowe zmierzyć się z konsekwencjami swoich działań.
  6. Indywidualiści są często ekspertami w wąskich, mało popularnych dziedzinach wiedzy, dzięki czemu mogą być bardzo cenieni na rynku pracy.

Wady indywidualizmu

  1. Skrajny indywidualizm może przerodzić się w egoizm i skupienie się wyłącznie na swoich własnych potrzebach. Takie osoby mogą dążyć do osiągnięcia swoich celów nawet mimo czyjejś krzywdy, przejawiając tzw. makiawelizm.
  2. Skupienie się na własnych celach może doprowadzić do izolacji i rozluźnienia się więzów społecznych, które niegdyś były dla nas cenne. Wycofanie indywidualistów może być czasem odebrane jako nieśmiałość.
  3. Osłabienie się relacji z grupą może prowadzić do braku poczucia solidarności z innymi ludźmi. Jeśli większość społeczeństwa przejawia zaś tę cechę, prowadzić to może do sytuacji, w której np. ludzie nie połączą sił, by walczyć o swoje prawa w obliczu kryzysu.
  4. Walka o osobisty sukces zawodowy może prowadzić do nadmiernej konkurencyjności, czy wyścigu szczurów. Potencjalnym efektem jest np. przesycenie rynku małymi biznesami o niskiej dochodowości.
  5. Brak chęci współpracy i udzielania sobie nawzajem wsparcia. Indywidualiści często wyznają zasadę, że każdy jest zdany na siebie i nie czują się w obowiązku pomagać potrzebującym. Niestety w efekcie sami również często nie mogą liczyć na pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  6. Indywidualizm może prowadzić do szybkiego wzbogacenia się jednostki, która go przejawia, ale to z kolei może przyczynić się do nierównomiernego rozłożenia się dóbr i pogłębienia się podziałów społecznych.

Zobacz także:

Jak radzić sobie ze złością? 7 sprawdzonych sposobów na bezpieczne wyrażanie i przepracowanie złości

Złość jest kojarzona z negatywnymi odczuciami, jednak każdy z nas doświadczył jej w swoim życiu co najmniej kilka razy. Bardzo ważne jest, aby nauczyć się tego, jak radzić sobie z tym uczuciem w sposób konstruktywny. Złość nie powinna przejmować nad nami kontroli, jednak tłumiona może prowadzić do przykrych konsekwencji. Zobacz, jak pozbyć się nagromadzonego napięcia.
jak radzić sobie ze złością
Adobe Stock, Robert Przybysz

Czy jestem indywidualistką?

Indywidualizm to złożone i wielowymiarowe zjawisko. Różni ludzie mogą przejawiać różne stopnie indywidualizmu w innych dziedzinach życia. Jeśli zastanawiasz się, czy ty również jesteś indywidualistką, zapoznaj się ze zbiorem twierdzeń widocznych poniżej. Jeśli czujesz, że większość z nich dobrze opisuje twój charakter, może to oznaczać, że tak.

Reklama
  1. Wolisz podejmować samodzielne decyzje, niż polegać na zdaniu innych.
  2. Dążysz do rozwijania swoich ambicji, pasji i zainteresowań.
  3. Starasz się, aby twoja praca była związana z twoim obszarem zainteresowań.
  4. Zwykle stawiasz sobie ambitne cele i wytrwale dążysz do ich realizacji.
  5. Jesteś kreatywna i pomysłowa, co przejawia się np. w twoim sposobie ubierania się, zainteresowaniach lub formach spędzania wolnego czasu.
  6. Akceptujesz różnorodność u innych ludzi, a nawet aktywnie wspierasz mniejszości.
  7. Jesteś otwarta na różne punkty widzenia, a w przypadku konfliktu zawsze chętnie wysłuchasz argumentów drugiej strony.
  8. Podejmując życiowe decyzje, wybierasz to, co zapewni ci większą swobodę i autonomię.
  9. Przyjmujesz odpowiedzialność za swoje decyzje i działania oraz za ich konsekwencje.
  10. Koncentrujesz się przede wszystkim na osiągnięciu swoich celów i wytrwale do nich dążysz.
  11. Jednym z twoich największych marzeń jest niezależność finansowa, która pozwoli ci realizować swoje pasje i marzenia.
Reklama
Reklama
Reklama