Reklama

W tym artykule:

  1. Wewnętrzna energia człowieka
  2. Pole energetyczne człowieka
  3. Dobra energia człowieka
  4. Zła energia w człowieku
  5. Poziomy energetyczne człowieka
  6. Co daje energię człowiekowi?
  7. Energia życiowa: jak zwiększyć?
Reklama

Współczesny świat często sprawia, że wiele z nas, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, prowadzi tryb życia, która zaburza przepływ energii, uniemożliwiając nam osiągnięcie pełni potencjału, jaki w sobie mamy. Przedstawiamy sposoby na to, jak zwiększyć poziom swojej energii i odzyskać siły do działania.

Wewnętrzna energia człowieka

Energia człowieka jest niezauważalną siłą przepływającą przez organizm i duszę każdego z nas. Ma ona wiele różnych nazw, zależnie od systemu wierzeń i kultury, z których najpopularniejsze to energia chi, ki, prana lub po prostu energia życiowa. Niezależnie od nazw, w każdej kulturze pełni ona podobną funkcję. Porównać można ją do życiodajnej rzeki, która sprawia, że ziemie wokół niej są żyzne i zielone. Gdy coś stanie jej na przeszkodzie lub koryto zmieni bieg, a część wody wyschnie, skutki dla całego ekosystemu mogą być opłakane.

Analogię tę można odnieść do ciała człowieka. Przepływająca przez nas energia jest gwarantem zdrowia i dobrego samopoczucia, zapewnia nam siłę i witalność. Jednak gdy z jakiegoś powodu jej bieg zostanie zaburzony, możemy doświadczyć negatywnych efektów zarówno na gruncie fizycznym, jak i psychicznym. Celem praktyk takich jak joga, medytacja, śpiewanie mantr, czy terapia energetyczna jest zharmonizowanie energii człowieka, a tym samym poprawa jakości codziennego funkcjonowania.

Zobacz także:

Medytacja zazen: co daje medytacja w pozycji lotosu? Korzyści i zagrożenia

Medytacja zazen cieszy się olbrzymią popularnością. Czym jest, jak medytować zen, co to znaczy być zen oraz jak osiągnąć stan zen? Dowiedz się i poznaj korzyści oraz zagrożenia tego typu medytacji.
Medytacja zazen co daje medytacja w pozycji lotosu Korzyści i zagrożenia
AdobeStock/Nata Bene

Pole energetyczne człowieka

Energia człowieka nie przepływa jednak tylko wewnątrz naszego ciała, lecz w pewnym sensie okala nas, tworząc pole energetyczne lub inaczej elektromagnetyczne, które przenika fizyczny obiekt i tworzy wokół niego powłokę. Zjawisko to bywa również nazywane aurą. Składa się ono z różnych warstw, które są związane z różnymi aspektami naszego bytu i funkcjonują na poziomach fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym.

Pole energetyczne nie jest widoczne gołym okiem dla większości ludzi, jego działanie jest jednak dość łatwo wyczuwalne. Odbija ono nasz stan zdrowia, emocje, myśli, a nawet stopień rozwoju duchowego. Osoby pracujące z energią są w stanie wiele z niego wyczytać, nie musisz jednak mieć tak obszernej wiedzy, aby być w stanie wyczuć jego obecność - często starczy wsłuchanie się w głos intuicji.

Dobra energia człowieka

Dobra energia człowieka odnosi się do pozytywnej, harmonijnej i wzbudzającej dobre uczucia energii, którą emanuje jednostka. Możemy mieć dobrą energię lub wyczuwać ją u innych. To stan, w którym osoba odczuwa wewnętrzną równowagę oraz jest nastawiona pozytywnie do świata i do samej siebie. Dobra energia może manifestować się w różnych sferach życia. Oto kilka sygnałów świadczących o tym, że emanujesz dobrą energią:

  • łatwo zjednujesz sobie ludzi;
  • inni często proszą cię o pomoc;
  • lgną do ciebie dzieci i zwierzęta;
  • praktycznie zawsze spotykasz się z miłym traktowaniem ze strony obcych;
  • często słyszysz komplementy;
  • odczuwasz wewnętrzny spokój i trudno wyprowadzić cię z równowagi;
  • dbasz o swoje zdrowie;
  • raczej nie masz kompleksów i jesteś pewna siebie;
  • większość twoich przedsięwzięć kończy się sukcesem.

Zła energia w człowieku

Zła energia jest często domeną osób, które mają problem z utrzymaniem równowagi energetycznej. Może ona zostać zaburzona na skutek niezdrowego trybu życia, nieleczonych chorób fizycznych i psychicznych, lub trudnych uczuć jak zazdrość, złość czy lęk, z którymi jednostka nie radzi sobie w zdrowy sposób, lub które tłumi. Podobnie jak w przypadku dobrej energii, również tę złą możesz wyczuwać u innych ludzi, lub roztaczać wokół siebie. Zła energia może manifestować się, gdy:

  • ludzie często cię nie zauważają;
  • masz problem z zawieraniem nowych znajomości;
  • nie masz motywacji, aby dbać o siebie;
  • prowadzisz niezdrowy tryb życia;
  • jesteś chronicznie zmęczona;
  • czujesz wypalenie zawodowe;
  • doświadczasz problemów ze skórą, wypadają ci włosy, masz słabe i łamliwe paznokcie;
  • masz niską samoocenę i uważasz, że nie zasługujesz na szczęście;
  • rzadko kiedy udaje ci się doprowadzić sprawy do końca.

Zobacz także:

Medytacja mindfulness - co daje trening uważności? Jak trenować mindfulness krok po kroku?

Mindfulness to trening uważności, który warto wprowadzić do swojego życia. Czym różni się od medytacji i jak trenować mindfulness krok po kroku? Sprawdź to i zobacz, jakie niesie za sobą korzyści oraz zagrożenia.
Medytacja mindfulness - co daje trening uważności Jak trenować mindfulness krok po kroku
AdobeStock/shurkin_son

Poziomy energetyczne człowieka

Poziomy energetyczne człowieka odnoszą się do różnych stanów energii, które mogą być doświadczane na poziomie fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Istnieje wiele różnych teorii i modeli opisujących to zjawisko, na podstawie których można rozróżnić kilka systemów klasyfikacji energetycznej. Są to między innymi:

  • system czakralny - systemy energetyczne w ciele człowieka, które pracują, lub nie, w zgodzie i harmonii, zapewniając prawidłowy przepływ energii;
  • aura - poziom energetyczny człowieka może zostać określony za pomocą kształtu, koloru lub intensywności “świecenia” aury;
  • wibracje energetyczne - najczęściej rozróżniane na niskie i wysokie, z których oba są tak samo potrzebne;
  • poziom samoświadomości jednostki - niższe poziomy związane są z bardziej pierwotnymi potrzebami, wyższe z myśleniem abstrakcyjnym, moralnością, poczuciem dobra i zła itp.

Pamiętać należy jednak, że nawet w ramach jednego systemu, każda jednostka może odbierać energię w inny sposób. Nie ma jednej uniwersalnej metody na sklasyfikowanie poziomów energetycznych. Mimo to takie podziały mogą być użyteczne jako narzędzia do zrozumienia i eksplorowania naszej energii i świadomości oraz do wsparcia naszego rozwoju osobistego i duchowego.

Co daje energię człowiekowi?

Energia człowieka może brać swoje źródło z wielu różnych miejsc. Przedstawiamy cztery aspekty, których zbawienne działanie dla pola energetycznego ma dość uniwersalny charakter. Nie bój się jednak sięgać po inne rozwiązania, które sprawdzają się u ciebie najlepiej.

Pamiętaj, że przepływ energii jest kwestią niezwykle indywidualną i będzie mocno zależny od preferencji, osobowości i uwarunkowań środowiska. Na przykład, jeśli jesteś ekstrawertyczką, energii dostarczy czy impreza z grupą znajomych lub wyjście na koncert. Jeśli masz bardziej introwertywne usposobienie, tego typu działa raczej pozbawią cię resztek sił, a regeneracji będziesz szukać podczas relaksującej kąpieli, czy wieczoru z książką.

Zobacz także:

Medytacja uważności – droga do pełni spokoju. Czy medytacja uważności jest dla ciebie?

Medytacja uważności to nie tylko metoda duchowego rozwoju, ale także wzmacnianie potęgi ludzkich zmysłów. Dzięki niej skupisz się na odczuwaniu obecności w danej chwili i związanych z tym wrażeniach.
Medytacja uważności – droga do pełni spokoju. Czy medytacja uważności jest dla ciebie?
iStock/Westend61

Energia: człowiek i środowisko

Wiele kultur uważa, że na poziomie energetycznym jesteśmy połączeni ze wszystkimi żywymi istotami na ziemi. Odcinanie się od swoich korzeni i brak kontaktu z ziemią może niekiedy zaburzyć przepływ naszej energii przez ciało. Jednym z najpopularniejszych sposobów na utrzymanie go w równowadze jest więc regularny kontakt z naturą. Nie musisz od razu wyjeżdżać pod namiot - czasem wystarczy spacer po parku lub posadzenie kilku kwiatków.

Równowaga emocjonalna

Pozytywna energia to zaledwie połowa sukcesu. Pamiętaj, że emocje, powszechnie uważane za złe, jak na przykład złość, są równie potrzebne, co te miłe i przyjemne. Aby osiągnąć emocjonalną równowagę, musisz pozwolić sobie na przeżycie i doświadczenie ich wszystkich. Niekiedy będzie to bardzo trudne zadanie, a oduczenie się mechanizmów obronnych blokujących nam dostęp do trudnych emocji może być projektem na całe życie. Warto jednak podjąć ten trud, aby cieszyć się wewnętrzną równowagą.

Energia twórcza

Staraj się codziennie zrobić coś twórczego i kreatywnego. Mogą to być z pozoru drobne rzeczy, jak nowy element makijażu, ugotowanie kolacji, przełożenie kilku poduszek na łóżku. Dbanie o kreatywność i rozwijanie naszej twórczej energii działa na nas uskrzydlająco i pozwala wciąż odkrywać się na nowo. Zaopiekowanie się swoimi twórczymi potrzebami harmonizuje wewnętrzną energię, która pragnie zamanifestować się w naszych działaniach.

Energia witalna

Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za harmonijny przepływ energii w naszym wnętrzu jest zdrowy i zrównoważony tryb życia. Składają się na niego przede wszystkim różnorodna dieta, odpowiednio dobrana do naszych potrzeb, ruch oraz czas i przestrzeń na odpoczynek i regenerację. Zaniedbanie naszego ciała, szybko może przełożyć się na zaburzenia w przepływie energii, a nawet na problemy ze zdrowiem psychicznym.

Energia życiowa: jak zwiększyć?

Zwiększenie naszej wewnętrznej energii pozwoli nam nie tylko przestawić się na wyższe wibracje, ale też cieszyć się siłą, witalnością i dobrym zdrowiem. Poniżej przedstawiamy kilka czynności, które możesz wprowadzić do swojej rutyny, aby zwiększyć swoje energetyczne zasoby.

  1. Zadbaj o czas na odpoczynek niezależnie od tego, jaka jest twoja osobista definicja tego słowa.
  2. Pracuj nad zachowaniem jak największej higieny snu.
  3. Regularnie wykonuj badania kontrolne i uzupełniaj ewentualne niedobory witamin.
  4. Dopasuj dietę do swoich indywidualnych potrzeb, w miarę możliwości korzystaj z usług dietetyka.
  5. Znajdź rodzaj aktywności fizycznej, który będzie sprawiał ci radość i ruszaj się kilka razy w tygodniu.
  6. W miarę możliwości ogranicz kontakty z toksycznymi osobami i wampirami energetycznymi.
  7. Zadbaj o przestrzeń wokół siebie, staraj się, aby była uporządkowana i harmonijna.
  8. Spędzaj czas na łonie natury.
  9. Zadbaj o kontakt ze zwierzętami, zaopiekuj się czyjąś pociechą, zapisz się na wolontariat, lub sama adoptuj pupila, jeśli masz taką możliwość.
  10. Nie bój się wyrażać siebie. Znajdź styl, ubrania i zainteresowania, które oddają to, jaką osobą jesteś.
  11. Znajdź nowe hobby - najlepiej takie, które nie ma nic wspólnego z tym, co robiłaś wcześniej i które do niczego ci się nie przyda. Ważne, abyś robiła rzeczy wyłącznie dla przyjemności.
  12. Medytuj, afirmuj i manifestuj swoją wymarzoną rzeczywistość. Zastanów się, czego pragniesz i działaj, aby osiągnąć swój cel.
  13. Bądź w kontakcie ze swoimi uczuciami - staraj się ich nie wypierać i nie tłumić, nawet wtedy, gdy zdają się być zbyt trudne.
  14. Nie bój się prosić o pomoc. Jeśli potrzebujesz, skorzystaj ze wsparcia psychologicznego lub rozważ rozpoczęcie terapii.
  15. Odpuść i zaakceptuj rzeczywistość taką, jaka jest - nie na wszystko możesz mieć wpływ.

Pamiętaj jednak, aby o swojej energii myśleć z czułością i troską. Jeśli czujesz, że opada lub, że ostatnio koncentrujesz się na tym, co negatywne nie zakłamuj rzeczywistości, starając się dostrzegać jedynie to, co dobre. Staraj się namierzyć źródło problemu i zastanowić się, z czego wynika taki stan rzeczy. Pamiętaj też, że chwile osłabienia mogą świadczyć o potrzebie odpoczynku. Nie forsuj się zbytnio i pamiętaj, że nie zawsze trzeba nadawać na najwyższych wibracjach.

Reklama

Zobacz także:

Medytacje na każdy dzień. Te techniki przydadzą ci się w codziennych czynnościach

Medytacje na każdy dzień pozwolą ci z łatwością skoncentrować się na codziennych czynnościach i wyciszyć umysł, gdy tego potrzebujesz. Sprawdź, jakie techniki medytacyjne ci się przydadzą oraz jakie są zalety i wady medytacji na każdy dzień.
Medytacje na każdy dzień. Te techniki przydadzą ci się w codziennych czynnościach
AdobeStock/(JLco) Julia Amaral
Reklama
Reklama
Reklama