Czakramy ziemi: miejsca mocy na świecie, z których możesz czerpać wyjątkową energię
Czakramy ziemi pełnią dla naszej planety podobną funkcję, co czakry znajdujące się w ciele człowieka. Popularna opinia głosi, że jest 7 czakramów ziemi, mało kto wie jednak, że liczba ta jest w rzeczywistości o wiele wyższa, a spora część z nich znajduje się na terenie naszego kraju. Wyjaśniamy, gdzie w Polsce są czakry i jak korzystać z miejsc mocy, jeśli znajdziemy się w ich pobliżu.
- Wiktoria Grochowska
W tym artykule:
- Co to są czakramy ziemi?
- 7 czakramów ziemi
- Czakramy ziemi mapa
- Miejsca mocy na świecie
- Jak korzystać z miejsc mocy?
- Gdzie w Polsce są czakramy?
Co to są czakramy ziemi?
Czakramy ziemi to punkty energetyczne rozmieszczone na naszej planecie, które pełnią taką samą funkcję jak czakry w ludzkim organizmie. Są ośrodkami, w których kumuluje się szczególnie silna energia. Cechują się one wytwarzaniem bardzo mocnych wibracji, które przez wyjątkowo wrażliwe osoby mogą być odczuwane nawet na poziomie fizycznym. Mają niezwykle pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na ducha. Niezwykle często zdarza się bowiem, że w ich pobliżu znajdują się miejsca kultu, z których wiele zostało wzniesionych jeszcze w starożytności. Ludzie przebywający do tych miejsc często przyznają, że czują się w nich wyjątkowo dobrze, są spokojni, wypoczęci i szczęśliwi. Niektórzy udają się tam celowo, aby oddać się medytacji lub też w nadziei na cudowne uzdrowienie. Czakramy ziemi mają ogromny potencjał, który możemy wykorzystać, aby wspomóc się na drodze naszego duchowego rozwoju. Warto wiedzieć jednak, że ich zadaniem nie jest wspieranie wyłącznie nas, ale całej planety. Podobnie jak czakry znajdujące się w naszym ciele, również czakramy ziemi kierują przepływem energii przez cały świat. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla Ziemi oraz dla całej ludzkości i wszystkich istot żywych.
7 czakramów ziemi
Czakramy ziemi rozsiane są na całej planecie, można znaleźć je na każdym kontynencie, a niektóre nawet położone są w Polsce. Ich liczba sięga łącznie aż 157 różnych miejsc, jednak 7 z nich cieszy się szczególną popularnością. Choć są one najczęściej wymieniane w wielu źródłach, należy pamiętać o tym, że czakram jest o wiele więcej. Do najpopularniejszych należą jednak:
- Piramidy w Gizie, Egipt;
- Mohendżo Daro, Indie;
- Machu Piccchu, Peru;
- Wyspa Wielkanocna;
- Glastonbury, Wielka Brytania
- Góra Cooka, Nowej Zelandii;
- Uluru, Australia;
- Góra Shasta, Kalifornia, USA.
Nie jest to jednak koniec tej niezwykle ciekawej listy. Do innych, równie ważnych ośrodków energetycznych zaliczyć możemy:
- Płaskowyż Nazca, Peru (słynny z gigantycznych rysunków);
- Góry Tai-Szan, Chiny;
- Fuji, Japonii (wulkan, a zarazem najwyższy japoński szczyt);
- Lhasa, Inde (centrum buddyzmu lamajskiego);
- Mohendżo Daro, Pakistan;
- Benares, inaczej nazywane też Warnasi, Indie;
- Hagar Qim, Malta (zespół świątyń neolitycznych);
- Carnac, Francja;
- Fajstos, Kreta (starożytny pałac minojski).
Co szczególnie ciekawe, niektóre z tych czakramów pełnią podobne funkcje, co konkretne czakry w ciele człowieka. Tak więc na przykład kalifornijska Góra Shasta odgrywa rolę taką, jak czakra podstawy, zaś australijska Góra Cooka, jak czakra korony.
Czakramy ziemi mapa
Czakramy ziemi rozrzucone są w 157 różnych punktach, które połączone są ze sobą liniami, tak zwanymi “ley lines”. Ta energetyczna siatka, widziana z lotu ptaka układa się w kształt kryształu. Choć ludzkość od zarania dziejów, zdawała sobie sprawę z niezwykłej mocy drzemiącej w czakramach, to odkrycie ich wzajemnych powiązań i spojrzenie na nie jako na całość jest czymś stosunkowo nowym. Wszystko zaczęło się od ogłoszenia teorii “Gaja”, której autorami są chemik James Lovelock oraz mikrobiolożka Lyn Margulis. Anglik i Amerykanka w 1974 roku wygłosili swoją tezę, zgodnie z którą nasza planeta powinna być traktowana jako żywy organizm, a co za tym idzie, musi posiadać system do transportowania energii. Równolegle trójka rosyjskich naukowców Gonczarow, Makarow i Morozow wysnuła fascynująca hipotezę. Zauważyli oni, że po połączeniu ze sobą liniami prostymi miejsc, uważanych za kolebki najstarszych cywilizacji, otrzymamy kształt regularnego pięciokątu, co skojarzyło im się z kształtem kryształu. Pracując dalej na tym wzorze, stworzyli model kuli ziemskiej jako bryły składającej się z dwunastu pięciobocznych płaszczyzn (dodekaedru), następnie zaś nałożyli to na mapę kuli ziemskiej. Szybko okazało się, że linie łączące ze sobą wszystkie punkty pokrywają z górskimi pasmami lub rowami oceanicznymi. Następnie stworzyli kolejny model, składający się z dwudziestu trójkątów (ikosaedru). Po nałożeniu obu tych siatek na siebie okazało się, że punkty pokrywające się na obu planach, są miejscami, w których najczęściej dochodzi do różnego rodzaju anomalii pogodowych oraz gdzie występują skrajne różnice, jeśli chodzi o ciśnienie atmosferyczne. Co ciekawe, zauważyli również, że z kolei wzdłuż linii wieją najbardziej stałe wiatry. To właśnie ich badania stały się punktem wyjścia dla teorii tłumaczących powstanie centrów energetycznych na Ziemi.
Miejsca mocy na świecie
Czakramy ziemi są bardzo często atrakcyjnymi punktami turystycznymi. Jako byłe (lub obecne) miejsca kultu, tudzież kolebki starożytnych cywilizacji, przyciągają rzesze turystów. Wiele z nich to też bardzo często obowiązkowe punkty na mapach miłośników przyrody. Polecamy miejsca mocy, które warto zobaczyć, a przy okazji naładować się panującą w nich niesamowitą energią.
Piramidy w Gizie, Egipt
Piramidy w Gizie są obowiązkowym punktem wycieczki dla większości osób, które udały się na zwiedzanie Egiptu. To też jeden z siedmiu cudów świata antycznego, a jednocześnie prawdopodobnie, obok Machu Picchu, jeden z najbardziej tajemniczych kompleksów budowlanych na świecie. Osoby wyczulone na przepływ energii często podkreślają, że jest to najmocniejszy punkt jej promieniowania na całej planecie, a stożkowy kształt piramid dodatkowo zwiększa ten efekt. Oprócz tego egipskie piramidy są też jednym z najważniejszych punktów krzyżowania się ley lines.
Mohendżo Daro, Pakistan
Mohendżo Daro to osada protomiejska leżąca nad rzeką Indus na terenie dzisiejszego Pakistanu. To niezwykłe miejsce zostało odkryte stosunkowo późno, bo dopiero w 1922 roku, jednak powstało już w XXVI wieku p.n.e. Obecnie jest powszechnie uważane za jedną z pierwszych zbudowanych na naszej planecie osad, która swoim charakterem przypominała miasto. To z kolei oznaczałoby, że jest ona prawdziwym punktem zwrotnym w cywilizacji oraz miejscem, w którym narodził się nowy styl osadnictwa. Wspomnieć należy też o tym, że archeologowie zgodni są co do tego, że jak na tak wczesny okres powstania, miasto było niezwykle zaawansowane. Mieszkańcy mogli korzystać na przykład z systemu wodno-kanalizacyjnego, który nie tylko zapewniał dostęp do bieżącej wody, ale i pozwalał na zbudowanie łazienki. Mohendżo Daro jest miejscem o bardzo silnym oddziaływaniu energetycznym, które szczególnie wrażliwi ludzie mogą odczuwać nawet fizycznie, jako łagodne wibracje.
Machu Piccchu, Peru
Przypuszcza się, że Machu Picchu zbudowane zostało w II połowie XV wieku jako kompleks pałacowy dla inkaskich władców, za panowania Pachacuti Inca Yupanqui. Jednocześnie miejsce to pełniło funkcję ceremonialną i gospodarczą. Znajdowały się tam również obiekty sakralne, w których cześć oddawano Słońcu, uważanemu za Boga. Archeolodzy odkryli na miejscu mnóstwo kości zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych, co ich zdaniem świadczyć może o tym, że swego czasu złożono tam ogromną ilość ofiar. Nie zmienia to jednak faktu, że w ruinach starożytnego miasta panuje niezwykle silna energia, a sama budowla, mimo intensywnego rozwoju nauki stawia przed nami więcej pytań niż odpowiedzi.
Wyspa Wielkanocna
Wyspa Wielkanocna znajduje się na południowym Oceanie Spokojnym. W większości zamieszkują ją Polinezyjczycy, administracyjnie zaś należy ona do Chile. Jest jedną z najbardziej wyizolowanych, zamieszkanych wysp na świecie, mimo to cieszy się ogromną sławą, którą zawdzięcza kamiennym posągom moai. To monolityczne rzeźby wykonane z torfu wulkanicznego, które osiągają wymiary do 10 metrów i ważyć mogą od kilkunastu do kilkudziesięciu ton. Ze względu na lokalizację wyspy i fakt, że jak dotąd nie udało się potwierdzić teorii o tym, kiedy została ona zamieszkana przez ludzi, nie sposób ustalić, kto był odpowiedzialny za powstanie owych posągów. Ich tajemnicza natura oraz fakt, że sama wyspa jest niezwykle silnym energetycznie miejscem, fascynuje badaczy od dziesięcioleci.
Glastonbury, Wielka Brytania
Glastonbury nie bez przyczyny nazywane jest często “najświętszą ziemią Anglii”. To niewielkie, niezwykle malownicze miasteczko w hrabstwie Somerset w Wielkiej Brytanii, w którym zgodnie z legendą na wyspach brytyjskich narodziło się chrześcijaństwo. Miejsce to jest wyjątkowe jeszcze z jednego względu. Punkt ten po połączeniu ley lines ze Stonehenge i Avebury, czyli innymi czakramami, tworzy równy trójkąt. Jeśli podczas swojej wycieczki po okolicy zechcesz znaleźć się jak najbliżej miejsca mocy, polecamy udać się na zwiedzanie ruin opactwa. To właśnie tam znajduje się serce czakramu.
Góra Cooka, Nowej Zelandii
Góra Cooka położona jest w Południowych Alpach na terenie Parku Narodowego Aoraki Mount Cook. To najwyższy szczyt Nowej Zelandii liczący sobie aż 3 724 m npm. To szczyt dostępny dla zaprawionych w boju alpinistów, pamiętaj jednak, że jeśli zwiedzać będziesz Park Narodowy, to nie musisz wchodzić na samą górę, aby móc skorzystać z mocy tego miejsca. Wystarczy, że przysiądziesz w pobliżu i oddasz się kontemplacji.
Uluru, Australia
Znajdująca się w Australii Góra Uluru, nazywana również Ayers Rock, jest jednym z najważniejszych czakramów ziemskich na naszej planecie i pełni wiele niezwykle istotnych funkcji. Jest odpowiedzialna za podtrzymywanie obiegu energii w świecie oraz za transportowanie sił witalnych do wszystkich żywych istot. Położona jest w parku narodowym Uluru-Kata Tjuta, w pobliżu miasteczka Yulara. Co szczególnie ciekawe, z lotu ptaka przypomina swoim kształtem trójkąt i często, ze względu na barwę skał, nazywana bywa “Czerwonym Sercem Australii”. Choć jest ona atrakcyjnym punktem dla wycieczek oraz miłośników wspinaczek, zamieszkujące te ziemie plemiona Aborygenów apelują, aby nie próbować zdobywać szczytu. Wszystko dlatego, że góra jest uważana przez nich za świętą. Wierzą oni również, że przecina ona szlak, którym podróżują duchy ich przodków.
Góra Shasta, Kalifornia
Czakramy ziemi, podobnie jak czakry człowieka, muszą mieć źródło - pierwszy czakram, z którego wypływać będzie energia rozchodząca się na pozostałe czakry. Ponoć to właśnie Góra Shasta znajdująca się w Kalifornii ma być owym początkiem. Jako ziemska czakra korzenia pełni ona niezwykle ważną funkcję. Już rdzenni Amerykanie uważali, że z góry niczym z gejzeru tryska życiodajna energia powołująca do życia wszystkie istoty na planecie. W swoich legendach podkreślali jednak, że jest to siła dzika, pierwotna i jeszcze nieokiełznana, która nabiera konkretnych kształtów pod wpływem działania innych czakramów. Jest jeszcze jedna legenda dotycząca tego miejsca. Niektórzy wierzą, że pod górą leżą ruiny starożytnego miasta, w którym znajdują się odpowiedzi na wszystkie pytania nękające ludzkość. Tam też miałaby znajdować się brama umożliwiająca podróże między wymiarami.
Jak korzystać z miejsc mocy?
Miejsca mocy na Ziemi są niezwykle chętnie uczęszczane przez turystów, dlatego być może ty też planujesz wycieczkę do któregoś z nich. Naturalne jest, że korzystając z okazji, chcesz naładować się drzemiącą w nich energią, jednak zanim to zrobisz, powinnaś zapoznać się z pewnymi zasadami, które dobrze jest mieć na względzie podczas swojej wyprawy. Na początek podkreślić należy, że dobrze jest móc celebrować swój kontakt z czakramem w pełnym skupieniu, co w przypadku niektórych, szczególnie uczęszczanych punktów może być bardzo trudne. Postaraj się jednak znaleźć spokój i ciszę w swoim wnętrzu. Gdy już ci się to uda, możesz spróbować przejąć nieco energii z czakramu.
Oto kilka zasad, o których powinnaś pamiętać, udając się w miejsce mocy:
- Zachowuj się tak, jakbyś była w świętym miejscu, szanuj przestrzeń dookoła siebie.
- Jeśli masz przy sobie jakiekolwiek urządzenia emitujące fale elektromagnetyczne (telefon, zegarek), koniecznie je wyłącz.
- Rozpocznij medytację od odnalezienia Duchów Opiekuńczych danego miejsca i poproś je o wsparcie. Zachowaj przy tym pokorę - to ty jesteś na ich terenie.
- Rozpocznij medytację, jednak unikaj klasycznej pozy medytacyjnej i nie krzyżuj rąk i nóg.
- Gdy się wyciszysz, spróbuj przejąć nieco energii z czakramu, przy którym się znajdujesz. Co szczególnie ważne, pamiętaj, aby w swojej intencji podkreślić, że bierzesz jej tylko tyle, ile będzie ci służyć.
- Nie bądź zbyt zachłanna, nie doprowadzaj do zaburzenia równowagi energetycznej miejsca.
- Po wszystkim podziękuj za to, że mogłaś się wzmocnić. Dobrym zwyczajem jest też złożenie drobnej ofiary jak zapalenie świecy, pozostawienie na miejscu kilku monet lub ziaren.
- Jeśli na koniec czujesz lekki dyskomfort, dotknij ziemi lub tupnij w nią kilka razy, wizualizując sobie, jak spływa do niej wszystko to, co zbędne.
Stosując się do tych zasad, będziesz mogła w bezpieczny energetycznie sposób naładować swoje baterie. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie brać więcej, niż potrzebujesz i aby po wszystkim okazać wdzięczność. Nie będzie też najlepszym pomysłem, próba zabrania z miejsca mocy czegoś dla siebie, na przykład odrobiny ziemi, liści, czy kamienia. Będąc w pobliżu czakramów, staraj się wywrzeć jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne oraz nie dokonywać w nim większych zmian niż ślady twoich stóp na ziemi.
Gdzie w Polsce są czakramy?
Czakramy ziemi w Polsce, podobnie jak na całym świecie, znajdują się najczęściej w miejscach kultu lub ośrodkach ważnych kulturowo. To punkty, do których wielu ludzi udaje się, będąc zupełnie nieświadomymi ich mocy. Do jednych z najpopularniejszych należą Jasna Góra lub Gniezno, a także Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich. Inne popularne centra energetyczne w naszym kraju to:
- Tumno pod Łęczycą,
- Ostrów Tumski, gdzie znajduje się Katedra Wrocławska, Kościół św. Mikołaja i Kaplicy św. Elżbiety;
- „polskie Stonehenge” w Odrach i Węsiorach, gdzie znajdują się kamienne kręgi;
- Dominikańskie Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej;
- piramida w Rapie, zwana również grobowcem barona Friedricha von Fahrenheida.
Czy na Wawelu jest czakram? Być może po przeczytaniu tego artykułu, przypomniały ci się informacje wyniesione z wycieczki do Krakowa. Jeśli tak, to skojarzenie jest słuszne. Na Wawelu znajduje się najbardziej znany czakram w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza on temu, że w jego punkcie przecina się aż siedem linii ley lines. Jednocześnie też łączy on nasz kraj z czterema innymi ważnymi ośrodkami energii na świecie - Rzymem, Wilnem, Mariazell i Stonehenge. Jedna z wychodzących z niego linii przechodzi przez Jasną Górę i kieruje się ku Bornholm, będącego dawnym miejscem kultu Burgundów i Normanów. Kolejna z nich dociera zaś do Jerozolimy. Niestety serce krakowskiego czakramu nie jest dostępne dla turystów, ponieważ znajduje się ono w zamkniętej części obiektu, czyli podziemnej kaplicy św. Gereona. Ponadto wspomnieć należy, że pochodząca z tego punktu energia jest mocno skorelowana z dzwonem Zygmunta, którego bicie roznosi ją po całej okolicy.