Czakra sakralna (krzyżowa) - ośrodek seksualności. Za co odpowiada, jak z nią pracować i jak ją odblokować?
Czakra sakralna, nazywana również krzyżową, jest jednym z siedmiu ośrodków energetycznych w naszym ciele. Kumuluje się w niej energia, która wpływa na nasze emocje, seksualność, płodność, kreatywność i doznania fizyczne. Utrzymywanie jej w harmonii jest równoznaczne z równowagą emocjonalną, satysfakcją z życia seksualnego oraz odczuwaniem przyjemności. Za co jeszcze odpowiada czakra sakralna? Jak ją odblokować?
- Ewa Zwolak
W tym artykule:
- Czakry – podstawowy element systemu energetycznego
- Czakra sakralna – czym jest i za co odpowiada?
- Czakra sakralna – kolor, kamienie i muzyka
- Jak poznać, że nasza czakra sakralna jak zharmonizowana?
- Zablokowana czakra sakralna – jak daje symptomy?
- Odblokowanie czakry sakralnej
- Nadaktywność czakry sakralnej
Czakry – podstawowy element systemu energetycznego
W każdym nas drzemie system energetyczny, który tworzą ścieżki (meridiany) połączone z układem nerwowym i naczyniowym. Sieć tychże kanałów rozchodzi się po organizmie i kumuluje w tzw. ośrodkach energetycznych, czyli czakrach, które znajdują się w pobliżu splotów nerwowych. Wyróżnia się siedem podstawowych czakr. Każda z nich spełnia inne funkcje i odpowiada za inne strefy życiowe. Utrzymywanie wszystkich w harmonii jest gwarantem i determinantem odczuwania szczęścia, satysfakcji z życia oraz równowagi duchowej. Główny system energetyczny tworzy:
- Czakra podstawy (czakra korzenia),
- Czakra sakralna (czakra krzyżowa),
- Czakra splotu słonecznego,
- Czakra serca,
- Czakra gardła,
- Czakra trzeciego oka,
- Czakra korony.
Czakra sakralna – czym jest i za co odpowiada?
Czakra sakralna czy też krzyżowa jest drugą z czakr naszego systemu energetycznego. Tuż obok czakry podstawy i czakry serca uważa się ją za jedną z najważniejszych. Ulokowana jest w dolnej części brzucha, na wysokości genitaliów. Jej położenie nie jest przypadkowe, gdyż odpowiada ona za naszą strefę emocjonalną, w tym seksualną. Wiąże się ją z odczuwaniem przyjemności – nie tylko fizycznej, ale również rozumianej jako psychiczny stan radości i szczęśliwości. Odpowiednio zrównoważona czakra sakralna sprzyja kreatywności, zmysłowości i pozytywnemu postrzeganiu siebie. Co ważne, ten ośrodek energetyczny jest niezwykle istotny w kontekście relacji interpersonalnych. To on w dużej mierze determinuje to, w jakie relacje wchodzimy, kogo postrzegamy jako atrakcyjnego fizycznego oraz jak zarządzamy swoimi emocjami, będąc w związku.
Czakra sakralna – kolor, kamienie i muzyka
- Kolor: kolorem przewodnim dla czakry sakralnej jest kolor pomarańczowy. Dlatego też, jeśli chcemy osiągnąć pełną harmonię z energią płynącą z tego ośrodka, to powinniśmy kontemplować ten kolor. Możemy to robić np. poprzez wpatrywanie się w zachodzące lub wschodzące słońce.
- Kamienie: kamienie przypisywane do czakry sakralnej to: bursztyn, kamień księżycowy, karneol, tygrysie oko, pomarańczowy agat, pomarańczowy turmailn. Dla lepszej równowagi tego energii płynącej z tego ośrodka możemy nosić biżuterię wykonaną z wyżej wymienionych kamieni. Dobrym pomysłem jest również używanie ich przy praktykach medytacyjnych.
- Muzyka: Dźwiękiem pobudzającym energię płynącą z czakry sakralnej jest dźwięk o częstotliwości 417 Hz. Emitują go: odgłosy morza (fale, szum) strumienia czy też rzeki, a także inne dźwięki o jednostajnym i harmonijnym charakterze. Można używać ich do medytacji, afirmacji czy też kontemplacji.
Jak poznać, że nasza czakra sakralna jak zharmonizowana?
Utrzymywanie czakry sakralnej w pełnej równowadze pozytywnie wpływa na jakość naszego życia, a także na nasze relacje i poczucie ogólnego zadowolenia. Jej zharmonizowanie wpływa nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale również fizyczne. Przekłada się to na:
- wzmocnioną kreatywność i myślenie twórcze,
- łatwość w adaptacji do różnych warunków,
- miłość do samego siebie i postrzeganie siebie w dobrym świetle,
- wysokie poczucie własnej wartości,
- pewność siebie,
- potrzebę bliskości fizycznej i emocjonalnej,
- poczucie atrakcyjności fizycznej,
- satysfakcję z życia seksualnego,
- wysoki popęd fizyczny (libido),
- poczucie spełnienia i szczęścia,
- łatwość i w swoboda w wyrażaniu siebie.
Zablokowana czakra sakralna – jak daje symptomy?
Czaka sakralna jako ośrodek naszej seksualnej energii stosunkowo często bywa zablokowana. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na piętnujące zachowania społeczne i normy, które temat seksu obejmują tabu kulturowym. Wynika to m.in. z systemu społecznego, zasad religijnych oraz poczucia grzeczności. Kultura, w której zostaliśmy wychowani, zwykle nie podchodzi swobodnie do tematu seksualności i cielesności, co z kolei powoduje poczuciu winy, które pojawia się w okresie dorastania. Tematy masturbacji, poznawania swojego ciała czy też pierwszych kontaktów seksualnych, często są pomijane, wyśmiewane lub traktowane jako coś, co powinno budzić zgorszenie w młodych ludziach.
Innym powodem zablokowania czakry sakralnej są trudne przeżycia z okresu dziecięcego, w tym przede wszystkim niechciane kontakty seksualne, ale nie tylko. Niekorzystny wpływ na przepływ energii to tego ośrodka może mieć także brak kontaktu fizycznego z rodzicami, rozumianego jako przejaw troski, miłości i opiekuńczości. Mowa tu o przytulaniu, wyrażaniu miłości (zarówno w sposób werbalny, jak i pozawerbalny). Wszystko to zwykle sprawia, że dziecko czuje się niechciane, co w dorosłości może przełożyć się m.in. niskie poczucie własnej wartości.
Zablokowana czakra sakralna może objawiać się:
- poczuciem przytłoczenia codziennością i brak siły do walki z problemami,
- poczuciem frustracji i wewnętrznym niepokojem,
- brakiem zaufania do samego siebie, a także brakiem zaufania do innych osób (nawet bardzo bliskich),
- lękiem przed bliskością,
- niskim poczuciem własnej wartości,
- brakiem akceptacji i miłości do samego siebie,
- nieustannym poczuciem winy, w tym również wobec rzeczy i wydarzeń, na które nie mamy wpływu,
- niechęcią do bliskości fizycznej z innymi (dotykiem, przytulaniem, całowaniem),
- brakiem odczuwania przyjemności w sferze seksualnej,
- poczuciem wykorzystywania przez innych,
- niechęcią do podejmowania kontaktów seksualnych,
- poczuciem wewnętrznej pustki,
- niezdrową relacją z jedzeniem (zaburzeniami odżywiania, anoreksją, bulimią),
- nałogiem alkoholowym bądź narkotykowym,
- potrzebą budowania swojej wartości na wyglądzie zewnętrznym,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- problemy z nerkami, śledzioną i pęcherzem moczowym.
Odblokowanie czakry sakralnej
Praca nad odblokowaniem czakry sakralnej i osiągnięcie harmonii w sferze, za która ona odpowiada jest procesem, który wymaga czasu. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i przygotować na systematyczne działanie.
Medytacja czakry sakralnej
Jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod na odblokowanie czakry sakralnej jest medytacja, która powinna być ukierunkowana na obszar w okolicach narządów płciowych. Podczas praktyki medytacyjnej musimy pozostać całkowicie unieruchomieni – najlepiej przyjąć pozycję leżącą lub siedzącą ze skrzyżowanymi nogami. Najważniejsze jest to, żeby nasz kręgosłup był wyprostowany – umożliwia to swobodny przepływ energii. W trakcie praktyki medytacyjnej możemy słuchać dźwięków wody (szumu, fal, przepływu), a także kontemplować kolor pomarańczowy, który właściwy jest dla czakry sakralnej.
Afirmacje czakry sakralnej
Skuteczną metodą odblokowania czakry sakralnej są również afirmacje, które niosą za sobą moc zmiany. Podczas afirmacji można powtarzać następujące zdania:
- „Jestem wartościowym człowiekiem”.
- „Kocham siebie i pokładam w sobie nadzieję”.
- „Jestem swoją zmianą”.
- „Moje ciało jest piękne, ponieważ moja dusza jest piękna”.
- „Akceptuje siebie ze wszystkimi wadami i zaletami”.
- „Zasługuje na to, by kochać i być kochaną”
- „Odrzucam wszystko to, co zniewala moją seksualność”.
- „Potrafię stworzyć zdrową relację, opartą na szacunku, zaufaniu i miłości” .
Joga na czakrę sakralną
Chcąc osiągnąć harmonię z czakrą sakralną, warto praktykować jogę. Szczególnie dobrze na przepływ energii do tego ośrodka, wpływają trzy pozycje, w tym: pies z głową do dołu, pozycja lotosu oraz pozycja dziecka. Podczas jogi, podobnie jak w trakcie medytacji, można słuchać dźwięków wody oraz skupić się na kolorze pomarańczowym.
Nadaktywność czakry sakralnej
Zarówno niedobór, jak i nadmiar energii skoncentrowanej wokół czakry sakralnej, jest niebezpieczny i zwykle wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych objawów, które znacząco obniżają jakość naszego życia. Nadaktywność czakry odpowiadającej za strefę seksualną wiąże się z nadmiarem energii, która będzie szukała ujścia na zewnątrz w różny sposób. Może objawiać się to:
- hedonizmem,
- nadmierną koncentracją na życiu seksualnym i pomijaniem innych aspektów udanych relacji,
- tendencją do częstych zmian partnerów seksualnych,
- podwyższonym poziomem libido (popędu seksualnego),
- wybuchami ekscytacji i radości,
- poszukiwaniem wrażeń, które dostarczą dużo adrenaliny,
- nadmierną skłonnością do ryzyka,
- agresją i nadmiernie emocjonalnymi reakcjami,
- skłonnością do obsesyjnych i samodestrukcyjnych zachowań,
- nadużywaniem narkotyków i innych używek, w tym alkoholu,
- brakiem umiejętności angażowania się i wchodzenia w głębsze relacje.
W przypadku nadmiaru czakry sakralnej warto poszukać równowagi w życiu. Najlepiej sprawdzi się tu medytowanie, afirmowanie, a także praktykowanie jogi.