Czakra gardła - most pomiędzy sercem a rozumiem. Za co odpowiada, jak nad nią pracować i jak ją odblokować?
Czakra gardła, nazywana również czakrą komunikacji, jest naszym wewnętrznym głosem i ma głównie metafizyczny wymiar. Prawidłowo zharmonizowana sprawia, że z łatwością nazywamy swoje stany emocjonalne, a także możemy wsłuchać się w siebie, a co za tym idzie – poprawnie zidentyfikować swoje potrzeby. Czakra gardła stanowi swojego rodzaju most pomiędzy sercem a umysłem. Za co jeszcze odpowiada? Jak rozpoznać jej niedobór i jak ją odblokować?
- Ewa Zwolak
W tym artykule:
- Miejsce czakry gardła w systemie czakralnym
- Czakra gardła – czym jest i za co odpowiada?
- Czakra gardła – kolor, kamienie i muzyka
- Jak poznać, że czakra gardła jest zharmonizowana?
- Zablokowana czakra gardła – jakie daje objawy?
- Odblokowanie czakry gardła
Miejsce czakry gardła w systemie czakralnym
System czakralny tworzy siedem podstawowych ośrodków energetycznych, w których kumuluje się energia. Każdy z nich pełni inną funkcję, a także ma inny kolor przewodni i kamienie patronujące. Ów system został stworzony kilka tysięcy lat temu. Wiąże się go z tradycjami hinduizmu. Samo słowo „czakra” wywodzi się z sanskrytu i dosłownie oznacza „koło” lub „wir”. Osiągnięcie harmonii we wszystkich czakrach zapewnia szczęśliwe życie w dobrobycie i powodzenie we wszystkich strefach życia (zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Główny system energetyczny tworzy:
- Czakra podstawy (czakra korzenia),
- Czakra sakralna (czakra krzyżowa),
- Czakra splotu słonecznego,
- Czakra serca,
- Czakra gardła,
- Czakra trzeciego oka,
- Czakra korony.
Czakra gardła – czym jest i za co odpowiada?
Czakra gardła jest piątą z kolei czakrą w systemie energetycznym. Ulokowana jest pomiędzy szyją a obojczykiem, a swą energią emanuje również na policzki, język, usta i uszy. Niekiedy podaje się również, że umiejscowiona jest w centralnym punkcie gardła, jednak jej położenie może się różnić w zależności od indywidualnej budowy anatomicznej danej jednostki. W sanskrycie czakrę tą nazywa się mianem: „Vishuddha”, co tłumaczy się jako „oczyszczenie”. Uznaje się ją za nasz wewnętrzny głos, dzięki któremu możemy oczyścić się z negatywnych emocji, a także nazwać je i nadać im nieco innego wymiaru. Czakra gardła, podobnie jak czakra trzeciego oka, ma metafizyczny charakter. Uznaje się ją za most, który łączy serce z rozumem.
Podstawowym zadaniem czakry gardła jest komunikacja, wyrażanie siebie, a także nawiązanie harmonijnej i zdrowej relacji ze światem wewnętrznym. Jest ona niezwykle ważna, gdyż łączy dolne czakry z czakrami głowy (korony i trzeciego okna). Dlatego też, jeśli nie funkcjonuje ona w prawidłowy sposób, to zakłóca energię również wyżej wymienionych czakr.
Osiągnięcie równowagi w energii czakry gardła sprawia, że z łatwością możemy się uzewnętrzniać – wyrażać własne myśli i emocje, a także bez trudu komunikować się ze światem. Ponadto możemy też wskazać swoje mocne i słabe strony, a co za tym idzie – również efektywnie nad nimi pracować. Harmonia w czakrze gardła sprawia, że czujemy się dobrze sami ze sobą i nie musimy poszukiwać aprobaty u innych. Mamy silne poczucie własnej wartości i nawet niepochlebne opinie innych osób nie są w stanie go zachwiać.
Czakra gardła – kolor, kamienie i muzyka
Każdy ośrodek energetyczny w naszym ciele ma przypisany określony kolor, kamienie i muzykę. Nie są one przypadkowe, gdyż wspomagają pracę nad przepływem energii, a także pomagają oczyścić czakrę w przypadku jej zablokowania.
- Kolor: kolorem przewodnim dla czakry gardła jest kolor błękitny i niebieski (kolor wody i nieba – zwłaszcza nocą). Chcąc osiągnąć harmonię w czakrze gardła, możemy kontemplować na łonie natury, wpatrując się w niebo lub wodę.
- Kamienie: kamienie patronujące czakrze gardła to: turkus, akwamaryn, kalcyt, niebieski agat, niebieski kwarc i niebieski turmalin. W takcie pracy nad tym ośrodkiem energetycznym możemy używać wyżej wymienionych kamieni do medytacji i kontemplacji.
- Muzyka: dźwiękiem właściwym dla czakry gardła jest dźwięk o częstotliwości 720 Hz, czyli np. dźwięk przestrzenny, a także muzyka celtycka. Możemy wykorzystywać je do medytowania, afirmowania czy też praktykowania jogi.
Jak poznać, że czakra gardła jest zharmonizowana?
Zapewnianie prawidłowego przepływu energii, kumulującej się w czakrze gardła sprzyja samopoznaniu, umiejętności nazwania swoich odczuć i prawidłowemu skomunikowaniu myśli. Warto pamiętać, że praca nad tym ośrodkiem energetycznym znajduje odzwierciedlenie w energii czakr głowy, a także sprzyja tworzeniu zdrowych relacji. Prawidłowo funkcjonująca czakra gardła sprawia, że:
- z łatwością komunikujemy się z innymi,
- potrafimy wyrażać swoje myśli, uczucia i potrzeby,
- jesteśmy asertywni (potrafimy powiedzieć „nie”, jeśli tego chcemy),
- nie robimy niczego wbrew sobie,
- umiemy wyrażać swoje zdanie, a przy tym szanujemy też zdanie innych,
- jesteśmy pewni siebie i mamy wysokie poczucie własnej wartości,
- mamy łatwość w doborze słów,
- potrafimy wyrażać i nazywać swoje emocje,
- z łatwością identyfikujemy swoje potrzeby i umiemy je zaspokajać,
- potrafimy być dla siebie wyrozumiali, nie każemy się przy popełnianiu błędów,
- mówimy do siebie z czułością i miłością,
- potrafimy słuchać innych i wczuwać się w ich sytuację.
Zablokowana czakra gardła – jakie daje objawy?
Problemy z funkcjonowaniem czakry gardła szybko dają o sobie znać i są trudne do przeoczenia. Zwykle wynikają one z zaniedbania siebie (w sferze duchowej) i przekładania potrzeb innych nad swoje własne. Często ma to swoje źródło w dzieciństwie i błędnym przekonaniu, wedle którego myślenie o sobie jest egoistyczne i jest czymś jednoznacznie negatywnym. Tymczasem podchodzenie do siebie z czułością i wyrozumiałością, dawanie sobie przestrzeni na popełnianie błędów i wybaczanie sobie, dla większości ludzi nie jest czymś naturalnym. Dlatego też pojawia się szereg problemów, które wynikają z dysharmonii i zablokowania czakry gardła. Może się to objawiać w różny sposób, w tym:
- problemami w komunikacji z innymi osobami,
- nieumiejętnością wyrażania własnych emocji, uczuć i myśli,
- nadmiernym przywiązywaniem się do opinii innych,
- ocenianiem siebie przez pryzmat tego, co myślą o nas inni,
- brakiem asertywności (nieumiejętnością mówienia „nie”)
- robieniem czegoś wbrew sobie,
- brakiem umiejętności wyznaczaniu granic,
- poczucie dyskomfortu przy nawiązywaniu bliskich relacji,
- brakiem zaufania do siebie i do innych,
- brakiem własnego zdania, dostosowywaniem się do innych,
- brakiem odwagi do wyrażania własnego zdania,
- brakiem umiejętności słuchania innych,
- nieumiejętnością identyfikowania własnych potrzeb,
- życiem w pędzie,
- strachem przed konfrontowaniem się z samym sobą,
- chęcią ucieczki przed światem,
- nielubieniem swojego towarzystwa,
- unikaniem konfrontacji (często kosztem samego siebie),
- niską samooceną.
- problemami z funkcjonowaniem narządów położonych w sąsiedztwie czakry gardła (tarczycy, uszami, jamą ustną, gardłem i uzębieniem)
Odblokowanie czakry gardła
Czakra gardła, w przeciwieństwie do innych ośrodków energetycznych, może zostać zablokowana wyłącznie na chwilę, np. w sytuacjach nagłych i kryzysowych. Wówczas może odebrać nam mowę, możemy zastygnąć i nie być w stanie wydobyć z siebie ani jednego słowa. W takiej sytuacji zwykle wszystko wraca do normy po ustaniu zagrożenia lub odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Nie musimy robić nic specjalnego. Zgoła odmienna jest jednak sytuacja, w której czakra gardła jest permanentnie zablokowana. Wtedy należy podjąć pracę nad przywróceniem jej równowagi. Warto jednak pamiętać, że jest to proces, który wymaga systematyczności i cierpliwości. Wszystko nie wróci do normy w ciągu kilku chwil.
Medytacja czakry gardła
Skuteczną metodą odblokowania czakry gardła jest medytowanie. Najlepiej robić to w akompaniamencie muzyki celtyckiej bądź dźwięków przestrzennych. Warto pamiętać, że podczas medytacji należy przyjąć odpowiednią postawę ciała. Kluczowym elementem jest wyprostowany kręgosłup, który umożliwia swobodny przepływ energii pomiędzy czakrami. Podczas medytacji należy skupić się na miejscu pomiędzy szyją a obojczykiem. Możemy wyobrazić sobie niebieską kulę światła, która przenika przez nasze gardło.
Joga czakry gardła
Inną metodą wspomagającą proces uzdrowienia czakry gardła jest praktykowanie jogi, a szczególnie sekwencji pozycji: krowy i kota, a także mostka. Przed ćwiczeniami warto wypowiedzieć na głos intencję, która przyciągnie do nas to, czego pragniemy. Podczas praktyki można wykorzystać też olejki eteryczne, w tym w szczególności: lawendowy i rozmarynowy. Dla wzmocnienia efektu możemy też otaczać się rzeczami o kolorze niebieskim. Dobrym pomysłem jest uprawianie jogi na świeżym powietrzu i wpatrywanie się w niebo (zwłaszcza w bezchmurne dni).
Afirmacje czakry gardła
Afirmowanie jest kolejnym krokiem, który warto wykonać podczas pracy nad odblokowaniem czakry gardła. Podczas tej praktyki można powtarzać następujące zdania:
• „Moje uczucia, myśli i emocje są dla mnie najważniejsze”.
• „Jestem dla siebie najważniejszy/najważniejsza”.
• „Potrafię rozpoznawać swoje potrzeby”.
• „Potrafię wyrażać swoje zdanie, nie obrażając przy tym innych”.
• „Nie uzależniam swojego poczucia wartości od tego, co mówią o mnie inni”.
• „Umiem mówić o swoich uczuciach otwarcie i robię to”.
• „Ufam samemu sobie”.
• „Lubię spędzać czas ze sobą”.
• „Mam rozwinięte zdolności komunikacyjne”.
Warto pamiętać, że każdy z nas jest inny, a przez to unikatowy i jedyny w swoim rodzaju, dlatego też warto stworzyć sobie własną listę zdań i afirmować je codziennie o tej samej porze. Można uczynić z tego rytuał, który pozwoli nam nawiązać bliższą relację ze sobą.