6 sposobów na podniesienie swojej samooceny [OKIEM EKSPERTA]
Często mówimy o kimś, że ktoś jest pewny siebie lub ma wysoką samoocenę. Co to właściwie znaczy i czym ta samoocena jest? A przede wszystkim, jak sprawić by była ona dla nas użyteczna?
- Magdalena Ostapiuk, psycholog, psychoterapeuta Ośrodek CENTRUM
Jak zwiększyć swoją samoocenę?
Samoocena to uogólniona ocena samego siebie, swojego "Ja". Ma ona wpływ na to jak postrzegamy siebie samych, na nasze myśli, nastroje i zachowania. Samoocena kształtuje się w dzieciństwie, na podstawie komunikatów zwrotnych ważnych dla nas osób. Jeśli z ich strony doświadczyliśmy nadmiernej krytyki, zawyżonych wymagań lub porównywania do innych, w życiu dorosłym możemy nieadekwatnie oceniać nasze działania, emocje czy umiejętności. Niska samoocena wpływa w znaczącym stopniu na relacje z innymi ludźmi i może być przyczyną wewnętrznego cierpienia, lęku i permanentnego stresu.
Co zatem zrobić, by pomóc sobie samemu, by zacząć myśleć o sobie dobrze?
1 z 5
Określaj małe cele
Określanie małych celów jest nam potrzebne do poczucia satysfakcji, zwiększenia pewności siebie i poczucia nagrodzenia za wysiłek jaki włożyliśmy w jego osiągnięcie. To nie znaczy, że nie mamy mierzyć wysoko! Ale na drodze do realizacji swoich marzeń warto postawić sobie cele pośrednie, które będą dawały poczucie, że już coś osiągnęliśmy, że jesteśmy krok bliżej i że idziemy w dobrym kierunku.
2 z 5
Bądź asertywny
Asertywność jest postawą wobec siebie i innych, która pozwala w pełni na wyrażanie siebie i swoich potrzeb. Jest umiejętnością stawiania granic z poszanowaniem zdania i granic innych osób. Jest spójny ze światem wartości wewnętrznych sposób na akceptowanie rzeczy, które są z nim zgodne i mówieniu „nie” rzeczom i ludziom, które do tego świata nie pasują.
3 z 5
Weź odpowiedzialność za swoje życie
Osoby o niskim poczuciu własnej wartości składają odpowiedzialność za swoje życie na los, świat, na innych. Wzięcie odpowiedzialności za to, jak to życie wygląda dodaje mocy, sprawczości i motywuje do działania, bo zaczynamy sobie zdawać sprawę, że jego kształt oraz to jak się w nim czujemy zależy w od nas.
4 z 5
Świadomie wybieraj ludzi wokół siebie
Czasami w otoczeniu znajdują się osoby, które czerpią satysfakcję z naszych niepowodzeń i celowo zaniżają naszą samoocenę. Dobry przyjaciel potrafi docenić nasze wysiłki w budowaniu naszego obrazu siebie i będzie wsparciem w tej drodze. I takich ludzi wybierajmy jednocześnie rezygnując lub przeformułowując relacje, które są źródłem frustracji.
5 z 5
Praktykuj uważność
Bycie „tu i teraz” pozwala nam skupić się na tym, na co mamy wpływ. Przeżywanie własnych doświadczeń pozwala na pracę nad nimi, daje motywację do zmiany i poczucie samokontroli. To postrzeganie i przyjmowanie rzeczy takimi jakie są, bez oceniania, z łagodną akceptacją, ale też ze świadomością możliwości zmiany.