Reklama

W tym artykule:

  1. Weles symbol: znaczenie
  2. Jak wygląda symbol Welesa?
  3. Weles symbol: jak korzystali z niego Słowianie?
  4. Znak Welesa współcześnie
Reklama

Symbole słowiańskie są ważną częścią dawnej religii i zdradzają wiele na temat tego, jak wyglądało życie, system wierzeń oraz w jaki sposób kształtowała się kultura plemienna w czasach przedchrześcijańskich. Znak Welesa współcześnie używany jest przez rodzimowierców oraz miłośników kultury Słowian. Zobacz, co oznaczał kiedyś i jaką rolę pełni współcześnie.

Zobacz także:

Znak Peruna w wierzeniach Słowian chronił i zwiększał siły. W polskiej kulturze jest obecny do dziś

Symbol Peruna odnosi się do gromowładnego władcy. Jego zadaniem była ochrona przed niszczycielską mocą żywiołów. To ważny element wierzeń i kultury dawnych Słowian.
Perun symbol
Adobe Stock, tsomka

Weles symbol: znaczenie

Znaczenie symbolu Welesa odnosi się do jego potęgi i obszarów, nad którymi sprawował władzę. Jako patron bydła i dostatku jego znak jest tego odzwierciedleniem. Przypomina bydlęcy łeb, zaś posiadanie tego zwierzęcia w dawnych słowiańskich czasach wiązało się z dobrobytem. Weles jako symbol posiada więc moce przyciągania bogactwa i pomyślności. Często określa się go jako słowiański symbol dobrobytu.

Innym znaczeniem znaku Welesa jest odwołanie się do strefy magii, wróżbiarstwa, poezji i sztuki. Weles był patronem artystów i magów, dlatego posiadanie jego symbolu wiąże się z tajemną wiedzą oraz mądrością. Był także uznawany za znak światłości, która rozpraszała mrok niewiedzy i pozwalała odczytać przyszłość.

Znak Welesa był także potwierdzeniem zawartych umów i przypieczętowaniem wszelkich ustaleń. U Słowian Weles był bogiem prawości i sprawiedliwości. Na jego imię przysięgała ludność Słowian. Znaczeniem jego symbolu jest więc odpowiedzialność, pewność i prawda.

Ten słowiański znak wiążę się z jeszcze jedną sferą potężnych wpływów Welesa. Bóg ten sprawował pieczę nad duszami zmarłymi. Jako pan zaświatów jego symbol miał więc wspomagać w ostatniej wędrówce i rozjaśniać mroki.

Jak wygląda symbol Welesa?

Znak Welesa to trójkąt ułożony podstawą do góry, nad którą znajduje się pozioma kreska z wygiętymi w górę brzegami. Całość przypomina kształtem głowę byka i nawiązuje do jednego z obszarów, nad którymi ten słowiański bóg sprawował pieczę.

Welesa często określa się go mianem bydlęcego boga. Jego symbol ukazuje połączenie z fauną i florą.

fot. Znak Welesa / Adobe Stock, Андрей Кальсин

Weles symbol: jak korzystali z niego Słowianie?

Symbol Welesa był ważną częścią dawnych słowiańskich obrzędów i wierzeń. Ludność plemienna uznawała, że moc ukryta w tym znaku wspiera w następujących obszarach życia:

  • pomaga połączyć się z duszami zmarłych,
  • przypieczętowuje zawarte umowy,
  • ochrania przed urokami i niebezpieczeństwem,
  • wspomaga w przyciągnięciu bogactwa do życia,
  • chroni bydło przed pomorem,
  • pomaga w odczytaniu znaków przyszłości,
  • otacza opieką artystów, magików i czarodziejów,
  • pomaga duszom w przejściu do Nawii - krainy zmarłych.

U Słowian symbol Welesa pojawiał się m.in. przy pochówkach zmarłych i obrazował drogę przejścia do zaświatów. Był także traktowany jako ochronny talizman, którego moce zabezpieczają przed złem i złowrogimi siłami. Osobom, które w szczególności upodobały sobie ten znak, miał pomagać w zrozumieniu magii, napełniać mądrością oraz wspomagać w połączeniu z duszami przodków.

Znak Welesa współcześnie

Współcześnie symbol Welesa jest wykorzystywany w środowisku rodzimowierców oraz osób, które zajmują się odtworzeniem religii Słowian. Pojawia się w formie wisiorków i innych elementów biżuterii oraz jako nadruk na koszulkach. Jego znaczenie nie uległo znaczącej zmianie i często traktowany jest jako talizman, który ma przywoływać dostatek i blokować dostęp złej energii.

Zobacz także:

Swarożyc - słowiański bóg ognia ofiarnego i domowego. Jakie miejsce zajmuje w mitologii słowiańskiej?

Swarożyc określany jako słowiański bóg ognia ofiarnego i domowego jest jedną z ważnych postaci wierzeń dawnych ludów. Przypisuje mu się zdolność okiełznania jednego z czterech żywiołów. Swarożyc uznawany jest za boga, który nauczył plemiona posługiwania się ogniem. Niektóre dawne przekazy łączą Swarożyca ze Swarogiem. Jak wygląda relacja bóstw słowiańskich?
swarożyc
Adobe Stock, Demian
Reklama

Słowiański symbol Welesa jest postrzegany również jako znak przypisany osobom, które interesują się magią i jasnowidzeniem. Dedykowany jest także artystom, poetom oraz osobom, które chcą zgłębiać swoją duchowość poprzez odwołania do wierzeń przodków i pogłębieniu więzi z naturą.

Reklama
Reklama
Reklama