Reklama

W tym artykule:

  1. Czym są symbole słowiańskie?
  2. Symbole słowiańskie znaczenie
  3. Słowiańskie symbole ochronne
  4. Słowiańskie symbole szczęścia
  5. Słowiański symbol kobiecości
Reklama

Czym są symbole słowiańskie?

Słowiańskie symbole stanowią istotną część wierzeń dawnych plemion. Są częścią mitologii Słowian, zaś dzięki temu, że przetrwały do dzisiejszego dnia, traktuje się je jako ślad historii. Pomagają zagłębić się w życie ludów przedchrześcijańskich. W odległych czasach wierzono, że magiczne moce amuletów są w stanie oddalić nieszczęścia i wspomóc w przyciągnięciu wszelkiej pomyślności.

Kultura Słowian była pełna różnorodnych symboli. Większość z nich pozostawała w silnej korelacji z siłami ukrytymi w naturze. Znaki plemion często odnosiły się także do bogów słowiańskich i reprezentowały ich potężne moce. Do dzisiejszego dnia są traktowane jako wyraz tożsamości dawnych ludów i przedstawiają wartości, które wyznawali.

Zobacz także:

Dadźbóg - słowiański bóg Słońca. Jego moce przyciągają bogactwo

Dadźbóg to słowiański bóg Słońca i ognia. Był obdarzany czcią przez wschodnie plemiona Słowian. W mitologii często określa się go jako syna Swaroga. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Dadźbóg
Adobe Stock, Prazis Images

Symbole słowiańskie znaczenie

Znaczenie słowiańskich symboli było bardzo ważne. Wykorzystywano je podczas modlitw i rytuałów. Były także ważną częścią obyczajowości Słowian i miały za zadanie odstraszać złe duchy, wzmacniać wiarę i męstwo, dodawać odwagi i przynosić szczęście. Znaki słowiańskie pełniły także funkcje estetyczne - stawały się elementami dekoracyjnymi, którymi ozdabiano przedmioty użytkowe. Były również wykorzystywane jako amulety ochronne.

Każdy z symboli słowiańskich był nośnikiem pewnych wartości i przekonań, a przede wszystkim wskazywał na silne zjednoczenie plemion z naturą. Większość ze znaków pojawiała się z obserwacji Księżyca, Słońca bądź zjawisk atmosferycznych. Mity i opowieści o bóstwach oraz demonach słowiańskich, w których pełno było odniesień do sił przyrody, również były głównym źródłem inspiracji do tworzenia symboli.

Zobacz także

Słowiańskie symbole ochronne

Istotną część słowiańskich znaków stanowią te o funkcji ochronnej. Ich wykorzystanie w specjalnych obrzędach, ale również w codziennym życiu wspomagało opiekę bogów i blokowanie dostępu złym zjawom, duchom i demonom. Do tej grupy należą przede wszystkim:

  • Swarzyca - jest to symbol reprezentujący odrodzenie życia i wieczność trwania. Bardzo często był wykorzystywany jako znak chroniący przed siłami zła,
  • Symbol Peruna - znak gromowładnego boga Peruna był przedstawiany jako koło z sześcioma ramionami. Jego rolą jako ochronnego amuletu było zapewnienie bezpieczeństwa przed najazdami wrogów,
  • Symbol Welesa - przybierał formę rogatego trójkąta i był uosobieniem boga Welesa, który był panem podziemi, opiekunem bydła i patronem poetów oraz wróżbitów. Znak Welesa chronił przed złem i wzmacniał odwagę.

Słowiańskie symbole szczęścia

Wśród wszystkich słowiańskich symboli magicznych, ważną grupę stanowią te, których zadaniem było przywołanie szczęścia i dostatku. Oto najpopularniejsze znaki Słowian, z których korzystano, by wyprosić bóstwa o pomyślność:

  • Kołowrót - inaczej nazywany Swarzycą to symbol nieśmiertelności, który często był wykorzystywany jako talizman na szczęście. Ten znak solarny był kojarzony z pomyślnością i radością,
  • Krzyż Łady - określany również jako Ładziniec był znakiem harmonii i szczęścia rodzinnego. Oprócz tego uznaje się go za słowiański symbol miłości.

Zobacz także:

Reklama

Świętowit - słowiański bóg wojny i urodzaju. Wspierał w bojach, a w czasie pokoju dbał o obfite dary

Świętowit to ważna postać w mitologii słowiańskiej. Dawne ludy przedstawiały go jako potężnego władcę o czterech twarzach. Świętowit sprawował pieczę nad wyprawami zbrojnymi i zapewniał powodzenie w walce. Z tego powodu zyskał miano słowiańskiego boga wojny. Zobacz, czemu jeszcze patronował i gdzie znajdowało się główne miejsce jego kultu.
Świętowit
Adobe Stock, Matt

Słowiański symbol kobiecości

Dawne symbole są zapisem duchowości, kultury i życia dawnych Słowian. Wśród popularnych znaków, które czerpią z mocy natury, to Lunula określana jest jako słowiański symbol siły kobiecej. Jest to odwrócony półksiężyc odnoszący się do płodności, macierzyństwa, żeńskiej energii oraz zmysłowości. Nosiły go zarówno młode dziewczęta, jak i mężatki. Jego zadaniem była również ochrona przed złym urokiem.

Reklama
Reklama
Reklama