Święty Wincenty – męczennik z Saragossy. Kim był archidiakon, do którego wznoszą modlitwy wyznawcy z Europy?
Święty Wincenty od razu po śmierci został otoczony czcią nie tylko w Hiszpanii i Francji. Św. Augustyn powiedział: „Wincenty czczony jest wszędzie, gdzie rozciąga się imperium rzymskie i gdzie dociera chrześcijańskie imię.” Już w V wieku powstały kościoły pod wezwaniem świętego męczennika, Katedra w Bernie (największy kościół w Szwajcarii) została poświęcona św. Wincentemu z Saragossy i to od imienia archidiakona nazwano przylądek w Portugalii.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Wincentego z Saragossy
- Kogo i czego patronem jest św. Wincenty?
- Jak i kiedy zginął Święty Wincenty?
- Dzień św. Wincentego w Polsce
- Relikwie Wincentego z Saragossy
- Ikonografia chrześcijańska – św. Wincenty
Życiorys świętego Wincentego z Saragossy
Wincenty z Saragossy urodził się w III wieku w niewielkiej miejscowości Huesca (Hiszpania). Młodzieniec wyróżniał się pobożnością i znajomością Pisma Świętego, dlatego otrzymał funkcję archidiakona w Saragossie. Do zadań delegata należała opieka nad ubogimi, głoszenie kazań i rozporządzanie dorobkiem Kościoła. Jako że biskup miał problem z mową, to w jego imieniu Słowo Boże głosił Wincenty.
Kogo i czego patronem jest św. Wincenty?
Św. Wincenty powszechnie uznawany jest za patrona Lizbony, Walencji, Przemyśla, a także wielu hiszpańskich miast. Ponadto święty patronuje:
- leśnikom,
- drwalom,
- rolnikom,
- winiarzom,
- sprzedawcom win.
Jak i kiedy zginął Święty Wincenty?
Święty Wincenty zginął 22 stycznia 304 roku w hiszpańskiej Walencji. Diakon umarł śmiercią męczeńską za wiarę podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Św. Wincenty najpierw został aresztowany, a później poddany okropnym torturom np.:
- wyrywanie kości ze stawów,
- rozrywanie i pieczenie ciała żelaznym grzebieniem,
- wrzucenie do skorupiaków,
- ostateczne ukrzyżowanie, pozostawienie sępom lub wyrzucanie ciała obciążonego kamieniem młyńskim do morza.
Mimo okropnego cierpienia święty nie wyrzekł się wiary i nie wydał dóbr kościelnych.
Dzień św. Wincentego w Polsce
Św. Wincenty czczony jest przez wyznawców Kościoła katolickiego i prawosławnego. Wspomnienie liturgiczne świętego odprawiane jest 22 stycznia w katolickim, a także 24 listopada w prawosławnym Kościele.
Krótka modlitwa do św. Wincentego
Wszechmogący i wieczny Boże, który łaskawie zesłałeś na nas Ducha Świętego, pozwól, aby nasze serca wypełniły się prawdziwą miłością, która pozwoliła Twemu męczennikowi św. Wincentemu przezwyciężyć wszystkie cielesne tortury. Amen.
Modlitwa do św. Wincenta – męczennika
Wszechmogący, wieczny Boże, napełnij nas Twoim Duchem i daj nam tę miłość, która pomogła świętemu Wincentemu, męczennikowi, znieść zwycięsko wszystkie tortury. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Relikwie Wincentego z Saragossy
Ciało świętego Wincentego najpierw spoczęło w Saragossie i niektórymi relikwiami obdarowano również inne świątynie w Europie (np. w Paryżu i Rzymie). W 864 roku szczątki świętego przewieziono do Castres w Langwedocji, gdzie zostały spalone przez wyznawców kalwinizmu.
Ikonografia chrześcijańska – św. Wincenty
W ikonografii chrześcijańskiej święty Wincenty z Saragossy przedstawiany jest najczęściej jako młody człowiek bez zarostu. Męczennika wyróżniają długie, czerwone szaty diakońskie. Święty w rękach trzyma palmę męczeńską, dzbanek, kadzidło, księgę lub koło młyńskie. Nierzadko św. Wincenty przedstawiany jest w trakcie śmierci męczeńskiej (np. rozdzieranie przez haki, wyrzucenie do morza) albo też po skonaniu, kiedy jego ciało pilnowały kruki.
Przeczytaj także: