Święty Walenty – biskup i patron nie tylko zakochanych. Dlaczego męczennik stał się orędownikiem miłości?
Święty Walenty znany jest w wielu krajach na całym świecie jako patron zakochanych. Biskup z Włoch sprzeciwił się rozkazom cesarza, ponieważ wierzył w moc prawdziwej miłości. 14 lutego to wspomnienie św. Walentego w Kościele katolickim, ale i Walentynki, czyli prawdopodobnie najromantyczniejszy dzień w roku.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Walentego
- Kogo i czego patronem jest św. Walenty z Terni?
- Jak i kiedy zginął święty Walenty?
- Dzień św. Walentego (Walentynki) w Polsce i na świecie
- Relikwie Walentego z Rzymu
- Ikonografia chrześcijańska – święty Walenty
Życiorys świętego Walentego
Walenty urodził się około 175 – 226 roku w mieście Interamna. Święty znany jest również jako Walenty z Terni lub Walenty z Rzymu. Niewiele wiadomo o życiu męczennika. Mężczyzna z wykształcenia był lekarzem, jednak poczuł powołanie i został biskupem Terni w Umbrii.
W tym czasie cesarstwem rzymskim zarządzał cesarz Klaudiusz II Gocki. Jego zdaniem najlepsi legioniści nie posiadali rodzin, dlatego zakazał udzielania małżeństw wszystkim mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat. Wśród biskupów pojawił się jeden, który nagminnie łamał prawo i był nim Walenty.
Walenty za udzielanie ślubów młodym legionistom, został wtrącony do więzienia, gdzie poczuł prawdziwą miłość do niewidomej córki strażnika. Pod wpływem głębokiego uczucia, kobieta odzyskała wzrok, a cesarz skazał biskupa na śmierć.
Kogo i czego patronem jest św. Walenty z Terni?
Św. Walenty znany jest wszystkim jako patron zakochanych i dobrej miłości, ale warto pamiętać, że święty to również główny opiekun cierpiących na choroby psychiczne, a także epilepsję. Męczennik czuwa również nad diecezją przemyską. Ponadto święty Walenty został uznany za patrona:
- narzeczonych,
- miłości małżeńskiej,
- szczęśliwego związku,
- zakażonych dżumą.
Jak i kiedy zginął święty Walenty?
Walenty z Rzymu zmarł 14 lutego prawdopodobnie 269 roku. Zgodnie z tradycją święty został skazany na egzekucję po tym, jak zakochał się w córce swojego strażnika i po cudzie odzyskania wzroku. Jeszcze przed śmiercią Walenty napisał list do swojej ukochanej, pod którym podpisał się: „Od Twojego Walentego”.
Istnieje jeszcze jedna wersja dotycząca śmierć św. Walentego (mniej romantyczna), w której za czasów prześladowania chrześcijan, biskup towarzyszył męczennikom podczas procesów śmierci, nie ustając w modlitwie. To za swoje działania święty został zatrzymany. Walenty mógł ocalić swoje życie, składając ofiarę pogańskim bożkom, jednak do końca pozostał wierny chrześcijaństwu. Nieugięty, najpierw był bity kijami, a ostatecznie zginął ścięty mieczem.
Dzień św. Walentego (Walentynki) w Polsce i na świecie
Od 469 roku wspomnienie liturgiczne św. Walentego – biskupa i męczennika obchodzone jest 14 lutego w Kościele katolickim. W tym chrześcijańskim dniu duchowni przypominają, że:
Prawdziwa miłość to zdolność do poświęcenia. To uczucie, które może wywoływać mieszane emocje, zarówno radość, jak i cierpienie. Dzień św. Walentego oznacza święto poświęcone nie tylko miłości romantycznej, ale także miłości do Pana Boga oraz drugiego człowieka. Warto jednak pamiętać, że w Kościele katolickim 14 lutego to przede wszystkim dzień św. Cyryla i św. Metodego – patronów Europy. Gdy oczy Kościoła zwrócone są ku misjonarzom, oczy odbiorców mediów przeżywają komercyjne święto — ksiądz Michał Marek z parafii Żywiec – Zabłocie.
W wielu krajach na całym świecie 14 lutego to międzynarodowy dzień zakochanych. Walentynki obchodzone są nie tylko w Europie, ale również np. w: Nowej Zelandii, Mongolii, Hong Kongu. Dzień Świętego Walentego oznacza idealny dzień na celebrowanie miłości i przyjaźni. W tym czasie zakochani obdarowują siebie prezentami, kwiaciarnie przeżywają peaki sprzedażowe, bliskie sobie osoby wysyłają kartki z życzeniami i wszędzie widać kolor czerwony, serca, miłosne akcenty.
Krótka modlitwa do św. Walentego
Wszechmogący, Wieczny Boże, któryś za wstawiennictwem św. Walentego usuwał od ludzi wszelkie choroby, prosimy Cię, Jezu, przez Jego zasługi i wstawiennictwo oddalał od nas zagniewania Twą ręką, abyśmy uwolnieni od trapiącej nas choroby ciała i duszy, ochotnym sercem wdzięcznie Ci służyli. Amen.
Modlitwa do św. Walentego o miłość
Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają, Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju, Ty, który - dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości - zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę.
W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody.
Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna, i który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Przeczytaj również:
Jan Maria Vianney – patron kapłanów i proboszczów, nękany przez szatana. Święty, który przyciągnął do Ars miliony ludzi
Jan Maria Vianney stał się inspiracją dla wielu duchownych, chociaż nie od początku był doskonałym mówcą i idealnym spowiednikiem. Jednak szybko okazało się, że proboszcz z Ars otrzymał liczne dary i zjednał sobie wiernych, dzieląc majątek z ubogimi, podejmując ascetyczne życie – całkowicie oddane Bogu, a także bliźniemu. Jak wykorzystał otrzymane łaski na kapłańskiej drodze?Relikwie Walentego z Rzymu
Ciało św. Walentego najpierw pochowano w Rzymie przy via Flaminia (droga rzymska prowadząca z Rzymu do Ariminum). Obecnie główne relikwie świętego spoczywają w srebrnym relikwiarzu z napisem „Święty Walenty patron miłości" w Santuario Basilica San Valentino.
Relikwie biskupa i męczennika znajdują się w wielu krajach na całym świecie (np. w: Samborze na Ukrainie, bazylice Santa Maria in Cosmedin w Rzymie, Glasgow w Szkocji), ale również w Polsce m.in.:
- w kościele św. Walentego w Kłocku,
- w sanktuarium św. Walentego w Bieruniu,
- w kościele Nawrócenia św. Pawła,
- w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Łączniku.
Ikonografia chrześcijańska – święty Walenty
W ikonografii chrześcijańskiej św. Walenty najczęściej przedstawiany jest jako kapłan w ornacie. Duchowny trzyma w ręku jeden ze swoich głównych atrybutów: kielich, księgę, zwój, palmę męczeńską lub miecz. Nierzadko święty ukazywany jest również w szatach biskupich podczas uzdrawiania małego chłopca chorego na epilepsję.
Ciekawostką jest fakt, że w 2017 roku wykonano rekonstrukcję twarzy św. Walentego z wykorzystaniem autentycznej czaszki z bazyliki Santa Maria in Cosmedin w Rzymie.
Sprawdź też: