Święty Tymoteusz Apostoł – uczeń św. Pawła i pierwszy biskup Efezu. Konsekwencją osiągnął świętość
Święty Tymoteusz jako biskup Efezu wykazał się niezwykłą odwagą i nieustępliwością podczas apostolskiej działalności. Imię Tymoteusz oznacza „oddający cześć Bogu”, a w przypadku apostoła można dopowiedzieć „do ostatnich sił”. Święty Paweł nazywał św. Tymoteusza „najdroższym synem" i to właśnie do niego zaadresował swoje listy, obecnie znajdujące się w kanonie ksiąg Nowego Testamentu.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Tymoteusza Apostoła
- Kogo i czego patronem jest św. Tymoteusz?
- Jak i kiedy zginął święty Tymoteusz?
- Dzień św. Tymoteusza w Polsce
- Relikwie Tymoteusza z Listry
- Ikonografia chrześcijańska – święty Tymoteusz
Życiorys świętego Tymoteusza Apostoła
Tymoteusz urodził się w około 17 roku w starożytnym mieście Listra. Chłopiec był synem nawróconej Żydówki o imieniu Eunike, a także greckiego poganina, ale od małego wychowywał się w duchu chrześcijańskim. Młodzieniec sukcesywnie zyskiwał wykształcenie i zgłębiał Pismo Święte. Wiadomo, że Tymoteusz Apostoł przyjął chrzest z rąk świętego Pawła i od tego czasu stał się jego wiernym uczniem.
Tymoteusz towarzyszył w misji chrześcijańskiej Apostołowi Narodu. Wraz ze św. Pawłem przemierzał tereny Azji Mniejszej, głosząc Słowo Boże i wzywając do nawrócenia. To pobożny młodzieniec był wysyłany w sprawach szczególnie ważnych do gmin chrześcijańskich założonych przez apostoła Pawła. Tymoteusz z gorliwością wypełniał posługę apostolską.
Święty Tymoteusz już w młodym wieku został prezbiterem, a później pierwszym biskupem Efezu. Chrześcijański zwierzchnik otrzymał od świętego Pawła dwa listy, czyli zbiór wskazówek dotyczących sprawowania funkcji biskupiej w sposób sprawny i zgodny z prawem Mojżeszowym. Biskup nie opuścił aresztowanego nauczyciela, nawet gdy św. Paweł przebywał w więzieniu.
Kogo i czego patronem jest św. Tymoteusz?
Tymoteusz i Tytus to święci uważani za patronów Krety. Św. Tymoteusz opiekuje się chorymi z dolegliwościami jelitowymi i chorobami żołądka. Biskup patronuje również miastu Termoli we włoskim regionie Molise.
Przeczytaj także:
Św. Tarsycjusz – męczennik Eucharystii. Wolał zginąć niż oddać Najświętszy Sakrament
Św. Tarsycjusz znany jest w kościele jako młody akolita, niezwykle pobożny i odważny. Chłopiec narażał swoje życie, aby spełnić ostatnie pragnienie prześladowanych chrześcijan. W 1939 roku wzniesiono świątynie ku czci św. Tarsycjusza w Rzymie, a w muzeum w Luwrze można podziwiać rzeźbę A. Falguiere, przedstawiającą męczennika. Czym akolita zasłużył na miano świętego w tak młodym wieku?Jak i kiedy zginął święty Tymoteusz?
Święty Tymoteusz zmarł najprawdopodobniej śmiercią męczeńską 80 – 97 roku w mieście Efez za czasów cesarza Trajana. Istnieją dwa przekazy wyjaśniające, w jaki sposób stracił życie. Jeden z nich uznaje, że Tymoteusz Apostoł wyraził swój kategoryczny sprzeciw dotyczący organizowaniu krwawych igrzysk, za co został śmiertelnie pobity przez pogański tłum. W innej wersji św. Tymoteusz po objęciu biskupstwa w Efez zaprotestował przeciwko czci Diany (pogańskiej bogini), wzburzając lud. Duchowny był kopany, bity, katowany pałkami, a gdy opadł z sił – ukamieniowany.
Dzień św. Tymoteusza w Polsce
Wspomnienie liturgiczne świętego Tymoteusza obchodzone jest 26 stycznia w Kościele katolickim i 17 stycznia oraz 4 lutego w Kościele prawosławnym. Św. Tymoteusz obchodzi swój dzień wraz ze św. Tytusem – drugim uczniem i pomocnikiem Pawła Apostoła.
Krótka modlitwa do św. Tymoteusza i Tytusa
O Panie, wypełniłeś św. Tymoteusz i Tytusa cnotami apostolskimi. Oby ich pośrednictwo sprawiło, abyśmy żyli dobrze i pobożnie tu na ziemi i zasłużyli sobie w ten sposób na niebiańskie schronienie. Amen
Modlitwa o wstawiennictwo do św. Tymoteusza i Tytusa
Boże, Ty obdarzyłeś apostolskimi cnotami świętych Tymoteusza i Tytusa, spraw przez ich zasługi, abyśmy sprawiedliwie i pobożnie żyjąc na tym świecie, mogli dojść do niebieskiej ojczyzny. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Relikwie Tymoteusza z Listry
Ciało świętego Tymoteusza zostało pochowane przez chrześcijan w granicach miasta. Następnie w 356 roku relikwie świętego spoczęły w Kościele Świętych Apostołów (Konstantynopol), a później zostały przewiezione przez krzyżaków do Włoch.
Relikwie odnaleziono dopiero w 1945 roku i do dziś dnia spoczywają w przeszklonym relikwiarzu w katedrze Termoli nad Adriatykiem.
Ikonografia chrześcijańska – święty Tymoteusz
W ikonografii chrześcijańskiej św. Tymoteusz bardzo często przedstawiany jest jako biskup w uroczystych szatach z przeważającym czerwonym kolorem. Innym razem artyści ukazują świętego w stroju apostoła (tunika i sandały). Atrybutami pierwszego biskupa Efezu są:
- krzyż,
- listy,
- maczuga,
- Ewangelia,
- kamienie u stóp.
Sprawdź również: