Święty Tymon – jeden z siedemdziesięciu dwóch uczniów Pańskich. Z greckiego „Ten, który czci"
Święty Tymon w swoim pobożnym i pokornym życiu pełnił rolę ucznia Pańskiego, głosząc – gdziekolwiek to możliwe – Dobrą Nowinę. Diakon pierwotnego Kościoła był hellenistą, specjalizującym się w kulturze greckiej. O życiu świętego Tymona można dowiedzieć się nieco więcej z Pisma Świętego, głównie z Dziejów Apostolskich.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Tymona
- Kogo i czego patronem jest św. Tymon?
- Jak i kiedy zginął święty Tymon?
- Dzień św. Tymona w Polsce
- Ikonografia chrześcijańska – święty Tymon
Życiorys świętego Tymona
O Tymonie niekiedy nazywanym Tymoteuszem, nie istnieje zbyt wiele informacji. To postać biblijna uznawana za jednego z pierwszych chrześcijan i gorliwego ucznia Pańskiego. Prawdopodobnie św. Tymon wspomagał wybranych przez Jezusa Chrystusa apostołów w działaniach ewangelizacji i rozpowszechniania wiary. Mężczyzna był diakonem, biskupem Bosra i wiernym towarzyszem Pawła Apostoła.
Tymon jako jeden z cieszących się dobrą sławą, pełnych ducha mądrości zgodnie z tradycją uważany jest za jednego z pierwszych diakonów po tym, jak apostołowie, modląc się włożyli na nich ręce — Dzieje Apostolskie.
Sprawdź też:
Święty Izydor – patron internetu. Przez 35 lat pełnił urząd arcybiskupa Sewilli
Święty Izydor z Sewilli znany jest z historii Kościoła jako miłosierny arcybiskup. Duchowny wyróżniał się piękną mową, niesamowitą wiedzą i talentem literackim. Legenda głosi, że gdy Izydor był jeszcze niemowlęciem, rój pszczół usiadł na jego ustach, pozostawiając słodki miód. Od tego momentu coraz głośniej mówiło się o najwybitniejszym ze świętych biskupów Hiszpanii.Kogo i czego patronem jest św. Tymon?
Biblijny Tymon został uznany za patrona rzeźbiarzy. Ponadto nieoficjalnie święty czuwa nad:
- diakonami,
- miastem Bosra,
- kulturą grecką.
Jak i kiedy zginął święty Tymon?
Święty Tymon zmarł I wieku w Koryncie. Pseudo-Doroteusz (anonimowy autor dzieł) podaje, że uczeń apostolski zginął śmiercią męczeńską za wiarę w płomieniach. Inne źródła wskazują, że diakon rzeczywiście pożegnał życie jako męczennik, ale podczas ukrzyżowania w Koryncie.
Dzień św. Tymona w Polsce
Wspomnienie liturgiczne świętego Tymona obchodzone jest 19 kwietnia w Kościele katolickim i trzykrotnie w Kościele prawosławnym:
- 12 stycznia,
- 17 stycznia,
- 10 sierpnia.
W tych dniach wierni modlą się przede wszystkim o umocnienie wiary i łaski, które pomagają w drodze do życia wiecznego.
Modlitwa do św. Tymona
Święty Tymonie, Uczniu Apostoła, głosiłeś Dobrą Nowinę z pokorą i oddaniem, a my zanosimy do Ciebie nasze modlitwy. Pomóż nam, abyśmy naśladowali twoje przykłady wiary, miłości i służby bliźnim. Wspieraj nasze wysiłki w szerzeniu Ewangelii i napełniaj serca mądrością i odwagą, abyśmy mogli być prawdziwymi świadkami Chrystusa w naszym codziennym życiu. Prosimy Cię, módl się za nami przed tronem Bożym, abyśmy w naszych trudnościach i próbach mogli doświadczyć Bożej łaski i miłosierdzia. Amen.
Ikonografia chrześcijańska – święty Tymon
W ikonografii chrześcijańskiej św. Tymon przedstawiany jest w stroju apostoła z Ewangelią lub zwojem w ręku. Nierzadko artyści ukazują ucznia Jezusa w scenografii Koryntu, czyli np. w otoczeniu korynckich kolumn.