Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys Tomasza Backeta
  2. Kogo i czego patronem jest św. Tomasz?
  3. Jak zginął święty Tomasz Becket?
  4. Dzień świętego Tomasza Becketa w Polsce
  5. Relikwie świętego arcybiskupa Tomasza
  6. Ikonografia chrześcijańska – św. Tomasz Backet
Reklama

Życiorys Tomasza Backeta

Tomasz urodził się w 1118 roku w Londynie. Chłopiec pochodził z bogatej, kupieckiej rodziny, dlatego był wysłany do najlepszych uczelni w Paryżu. Młodzieniec pomagał również ojcu w pracy związanej z handlem, a także podjął stanowisko w urzędzie miejskim.

Tomasz przyjął święcenia kapłańskie, dołączył do kleru, a następnie ukończył studia prawnicze w Bolonii. Duchowny jako przyjaciel króla Henryka II, otrzymał miano arcybiskupa Canterbury. Od tego momentu Tomasz stał się ascetą, zrezygnował z urzędu kanclerza królewskiego, a jednocześnie z majątku. Kapłan wyróżniał się miłosierdziem i ponad wszystko strzegł prawa kościelnego.

W roku 1164 Henryk II wydał konstytucje clarendońskie, których celem było znaczące obniżenie praw kościelnych. Na mocy akt prawnych np. osoby świeckie nie mogły stawiać przed sądem kościelnym, obowiązywały dodatkowe obciążania podatkowe. Zakazano również apelacji do Rzymu bez zgody króla.

Tomasz kategorycznie sprzeciwił się nowym zasadom i nie podpisał konstytucji. Duchowny okazał się przeciwnikiem zwiększenia roli państwa w strukturach Kościoła. Zezłoszczony Henryk II nakazał arcybiskupowi stawić się na rozprawę przed sądem w Northampton. Tomasz odwołał się do papieża i w tajemnicy uciekł aż do Francji.

Minęło 6 lat, zanim kapłan wrócił do kraju. Papież Aleksander III dołożył wszelkich starań, aby zawrzeć kompromis między królem a arcybiskupem, jednak władza nadal traktowała Tomasza z pogardą. Henryk II powiedział:

Poddani moi to tchórze i ludzie bez honoru! Nie dochowują wiary swemu panu i dopuszczają, żebym był pośmiewiskiem jakiegoś tam klechy z gminu.

Kogo i czego patronem jest św. Tomasz?

Św. Tomasz uznany jest wraz ze św. Jerzym za patrona Anglii. Święty męczennik czuwa nad duchownymi i niewidomymi.

Jak zginął święty Tomasz Becket?

Święty Tomasz żył w nieustannym konflikcie z królem Henrykiem II, niejednokrotnie sprzeciwiając się władzy. Tradycja Kościoła głosi, że podczas jednej z uczty monarchia powiedział: „Któż uwolni mnie od tego mącicielskiego klechy?”. Usłyszeli to żołnierze i oczekując nagrody z krzykiem na ustach „Śmierć zdrajcy!", zabili kapłana na ołtarzu.

Św. Tomasz Becket zmarł 29 grudnia 1170 roku w katedrze w Canterbury (Anglia). Po tym wydarzeniu na Henryka II obłożono ekskomunikę.

Dzień świętego Tomasza Becketa w Polsce

Wspomnienie liturgiczne świętego Tomasza Becketa odbywa się 29 grudnia w Kościele katolickim. W tym w szczególnym dniu wierni modlą się m.in. o błogosławieństwo dla duchownych.

Krótka modlitwa o wstawiennictwo św. Tomasza

Boże, dzięki Twojej łasce święty Tomasz, biskup, wielkodusznie oddał życie w obronie sprawiedliwości, † spraw przez jego wstawiennictwo, abyśmy byli gotowi z miłości do Chrystusa stracić swoje życie na tym świecie * i mogli je odzyskać w niebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Modlitwa za duchownych do św. Tomasza Becket’a

Święty Tomaszu, patronie duchowieństwa, tobie zawierzamy ufną modlitwę za Kościół i tych, których Pan ustanowił w nim biskupami, kapłanami i diakonami. Wybłagaj im swą modlitwą męstwo w głoszeniu Ewangelii. Niech napełnieni mądrością Bożą bezkompromisowo przypominają o wiążącej mocy Dekalogu i piętnują wszelkie przejawy egoizmu, bezbożności, pychy, która każę stawiać się ponad wolę Bożą. Niech głoszą słowo Boże w sposób jasny i dogłębny, chroniąc w ten sposób wiernych przed zamętem duchowym i dezorientacją. Niech integralnie, a nie wybiórczo, wyjaśniają prawdy wiary, ukazując jej piękno i moc. Niech w posłudze przepowiadania słowa Bożego naśladują apostołów i świętych pasterzy, którzy woleli raczej umrzeć, aniżeli sprzeniewierzyć się prawdzie Bożej. Uproś tę łaskę, by nasi duchowni dawali wiernym przykład życia pobożnego, całkowicie oddanego Bogu i świętej sprawie zbawienia dusz. Niech swą skromnością, delikatnością, wrażliwością na potrzeby bliźnich budują wspólnoty, w których posługują. Wyproś im współpracowników, którzy pomogą im w wypełnianiu powołania kapłańskiego. Strzeż ich przed pokusami, grzechami i nałogami, które osłabiają ich ducha. Chroń przed fałszywymi oskarżeniami, pomówieniami, plotkami i osądami, które pozbawiają ich autorytetu i przyczyniają się do zgorszenia wiernych. Tym, którzy się wypalili, osłabli w wierze, poddali zmęczeniu i obojętności, uproś, o gorliwy pasterzu, łaskę duchowego odrodzenia oraz odzyskania sił. Całemu Kościołowi, o Święty Tomaszu, wyproś łaskę wierności Chrystusowi, jedności i pokoju. Amen.

Sprawdź też:

Św. Augustyn – jeden z największych teologów Kościoła. Poznaj drogę nawróconego do świętości

Św. Augustyn swoim życiem zaskakiwał na każdym kroku. Z niewiernego i niezdecydowanego młodzieńca stał się biskupem. Augustyn z Hippony nieustannie poszukiwał prawdy, a gdy odkrył sens swojego życia, rozpoczął działalność skupioną na służbie Chrystusowi i Kościołowi. Obrońca Słowa Bożego wspierał ubogich i pokrzywdzonych oraz stawiał na nieustanny rozwój, aby idealnie połączyć służbę kapłańską z życiem zakonnym.
Święty Augustyn
fot. Święty Augustyn / AdobeStock, Renáta Sedmáková

Relikwie świętego arcybiskupa Tomasza

św. Tomasz Becket został pochowany w Canterbury, a po kanonizacji miejsce jego pochówku stało się punktem obowiązkowym pielgrzymek chrześcijańskich. Henryk II, aby zmazać swoje grzechy, również udał się na grób męczennika odbywając publiczną pokutę. Dopiero w 1538 roku Henryk VIII nakazał zniszczyć wszystko, co związane z Tomaszem Becketem – również grób i relikwie.

Trzeba przyznać, że Kościół Anglii bardzo starał się zapomnieć o Tomaszu Beckecie — Jeremy Worthen – sekretarz ds. relacji ekumenicznych.

Ikonografia chrześcijańska – św. Tomasz Backet

W ikonografii chrześcijańskiej święty Tomasz przedstawiany jest w szatach biskupa lub arcybiskupa. Duchowny często trzyma w ręce model kościoła lub palmę męczeńską. Do głównych atrybutów Tomasza można zaliczyć również:

Reklama
  • krzyż,
  • księgę,
  • miecz,
  • pastorał.
Reklama
Reklama
Reklama