Święty Szymon – kim był wybrany do grona apostołów? Tajemnicze życie męczennika
Święty Szymon nieustannie łączony jest ze świętym Judą Tadeuszem. Obaj towarzyszyli Jezusowi Chrystusowi i przekazywali nauki Zbawiciela na terenie Persji. Szymon Apostoł uważany jest za wzór gorliwości, wytrwałości i odwagi. Wiemy o nim niewiele, jednak wystarczająco, aby stwierdzić, że w obronie wiary, a także za wartości chrześcijańskie był w stanie zapłacić najwyższą cenę.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Kim był święty Szymon?
- Kogo i czego patronem jest św. Szymon?
- Skrócony życiorys Szymona Apostoła
- Jak i gdzie zginął święty Szymon Apostoł?
- Dzień świętego Szymona w Polsce
- Relikwie Szymona Apostoła
- Ikonografia chrześcijańska – św. Szymon
Kim był święty Szymon?
Święty Szymon znany jest również jako Kananejczyk lub Gorliwy. Ewangelie wskazują na to, że należał do zaszczytnego grona apostołów. Wiadomo także, że jednym z najwierniejszych towarzyszy Szymona był św. Juda Tadeusz, z którym wspólnie głosił wiarę chrześcijańską po całej Afryce. Prawdopodobnie apostoł ze Słowem Bożym dotarł aż do Wysp Brytyjskich.
Szymon głosił Ewangelię w Egipcie, a Tadeusz w Mezopotamii. Następnie obaj przybyli do Persji, a nawróciwszy bardzo wielu do Chrystusa, zakończyli życie śmiercią męczeńską — Rzymskie Martyrologium.
Kogo i czego patronem jest św. Szymon?
Szymon Apostoł uważany jest za patrona diecezji siedleckiej w województwie mazowieckim. Ponadto święty Szymon czuwa nad spawaczami, a także:
- farbiarzami,
- garncarzami,
- garbarzami,
- kurierami.
Zobacz też:
Święty Antoni z Padwy – cudotwórca i święty od rzeczy zgubionych. Poproś go o wstawiennictwo i modlitwę
Święty Antoni Padewski to jeden z najpopularniejszych świętych na całym świecie. Powszechnie znany jako skuteczny patron rzeczy zagubionych. Antoni wyróżnił się życiem pełnym wiary, mądrością, wyrozumiałością i niezwykłą intuicją. Pokorny franciszkanin kochający Boga i bliźnich otrzymał z nieba dar elokwencji. Przekonaj się, dlaczego został nazwany „młotem na heretyków”.Skrócony życiorys Szymona Apostoła
Święty Szymon to jeden z dwunastu apostołów, najbardziej tajemniczy dla wszystkich wiernych. Wszystko dlatego, że wspominany jest w Ewangelii wyłącznie trzy razy, a pojawiające się o nim informacje nie są jednoznaczne.
- Szymon Apostoł urodził się około 80 roku.
- Możliwe, że był krewnym Jezusa Chrystusa, a także bratem św. Jakuba Młodszego i św. Judy Tadeusza.
- W Ewangelii św. Szymona i św. Marka nazywany jest Kananejczykiem, czyli gorliwym.
- Święty Łukasz w swojej Ewangelii nazywa Szymona – Zelotes, co również może znaczyć gorliwy lub nawiązywać do ugrupowania polityczno-religijnego w Palestynie.
- Święty Szymon głosił Ewangelię wraz z św. Tomaszem Judą na terenach Afryki Północnej, Egiptu i prawdopodobnie nawet na Wyspach Brytyjskich.
Jest to najmniej znany apostoł z grona dwunastu. Istnieje wiele hipotez na temat jego pochodzenia i historii. Jak przekazuje tradycja miał głosić Ewangelię razem z Judą Tadeuszem nad Morzem Czerwonym i w Babilonii, a później ponieść śmierć męczeńską. Czy to jest ważne? Historia św. Szymona pokazuje nam, że nie ważne kim byłeś, ważne jest to, co Bóg uczynił w twoim życiu i jak to wykorzystałeś. Św. Szymon uwierzył i zaufał Bogu. Umarł śmiercią męczeńską – został przecięty na pół piłą. Stał się światkiem Boga. I to jest najistotniejsze w tej historii.
- Święty Szymon zmarł śmiercią męczeńską w Persji.
Jak i gdzie zginął święty Szymon Apostoł?
Istnieją dwie wersje dotyczące śmierci świętego Szymona Apostoła. Żywoty świętych wskazują, że zginął śmiercią męczeńską wraz ze św. Judą Tadeuszem w Persji. Najprawdopodobniej poganie przecięli świętego drewnianą piłą na pół, ale niewykluczone, że został ukrzyżowany.
Dzień świętego Szymona w Polsce
Dzień św. Szymona Apostoła w Kościele katolickim obchodzony jest 28 października. To data wspomnienia świętych Szymona i Judy Tadeusza. W Kościele prawosławnym Szymon Apostoł obchodzi swoje święto dwukrotnie:
- 23 maja według kalendarza gregoriańskiego,
- 13 lipca według kalendarza gregoriańskiego.
28 października to szczególna uroczystość przede wszystkim w świątyniach, a także parafiach, których św. Szymon i św. Juda Tadeusz są patronami np.:
- Kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej,
- Parafia św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach,
- Parafia św. Szymona i Judy Tadeusza w Gierałtowicach.
Modlitwa do św. Szymona Apostoła o łaski
Wszechmogący wieczny Boże, któryś Świętego Szymona wyznawcę Twego łaską apostolską w opowiadaniu Ewangelii udarować raczył, spraw miłościwie, abyśmy zbawienia Jego nauką oświeceni według woli Twojej ścieżkami sprawiedliwości do ojczyzny niebieskiej przejść mogli. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który z Tobą w jedności Ducha Świętego żyje i króluje teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Modlitwa do św. Szymona – patrona
Panie Jezu Chryste Nauczycielu prawdy, naucz nas dróg prawa Twego i naśladowania Ciebie przez zasługi Świętego Szymona, który wraz ze św. Judą Tadeuszem poprzez działalność misyjną pozyskał dla Twojego Serca wielu wiernych, a na końcu swego życia oddanie i wierność prawdom Ewangelii przypieczętował śmiercią męczeńską.
Św. Szymonie Apostole, nasz Patronie, pełny żarliwej miłości do Pana naszego, Jezusa Chrystusa – pozyskaj Bogu na wieczną wyłączność duszę moją przez Krew Jego Świętą na Krzyżu odkupioną – nawracaj ze złej drogi, wskazuj tę dobrą, abym nią zaszedł (zaszła) do Niebieskiej Ojczyzny, a tam mógł (mogła) radować się wiecznie oglądaniem Boga, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, Amen.
Relikwie Szymona Apostoła
Szczególnym miejscem kultu Szymona Apostoła jest kaplica św. Szymona i św. Judy w bazylice św. Piotra. To tutaj spoczywają relikwie Kananejczyka obok relikwii świętego Judy Tadeusza. Część relikwii znajduje się również w katedrze we Francji (miasto Tuluza).
Ikonografia chrześcijańska – św. Szymon
W ikonografii chrześcijańskiej święty Szymon Apostoł przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z krótką brodą i siwymi włosami. Nierzadko wyróżnia się łysiną. Święty ukazywany jest w szatach apostoła, czyli ma na sobie tunikę i paliusz. Jego stopy są bose lub w sandałach.
Święty Szymon na różnych dziełach sztuki wykonuje dłonią gest błogosławieństwa lub przebywa z innymi apostołami (najczęściej ze św. Judą Tadeuszem). Nierzadko trzyma w ręce drewnianą piłę – narzędzie męczeńskiej śmierci albo inny ze swoich głównych atrybutów:
- zwój,
- topór,
- włócznia,
- kotwica,
- palma.
Przeczytaj: