Święty Sebastian – odważny męczennik i żołnierz Chrystusa. Modlitwa do świętego Sebastiana wzmocni twoją męskość
Święty Sebastian żył w czasach licznych prześladowań chrześcijan, dlatego obrał stanowisko dyskretnego wyznawcy Jezusa Chrystusa. Wstąpił do wojska, bo miał konkretny plan, w którym pomaga niewinnym ludziom. W swoich działaniach był uważny, ale konsekwentny. Nie bał się ani okrutnego Dioklecjana, ani męczeńskiej śmierci. Czym zasłynął św. Sebastian w obronie wiary?
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Kim był święty Sebastian?
- Kogo i czego patronem jest św. Sebastian?
- Skrócony życiorys św. Sebastiana
- Jak zginął święty Sebastian?
- Dzień św. Sebastiana w Polsce
- Relikwie męczennika św. Sebastiana
- Ikonografia chrześcijańska – św. Sebastian
Kim był święty Sebastian?
Sebastian urodził się w miejscowości Narbona na terenie dzisiejszej Francji. Rodzice wychowywali chłopca zgodnie z zasadami wiary chrześcijańskiej. Sebastian był silnym i wytrwałym mężczyzną, dlatego w 276-282 roku został dowódcą gwardii cesarza Marka Aurelego Probusa, a dokładniej straży Dioklecjana.
Młodzieniec nie mógł pogodzić się z działaniami okrutnego cesarza. Za jego panowania dochodziło do brutalnego prześladowania chrześcijan. Sebastian sprzeciwił się okrucieństwu kierowanemu w stronę niewinnych – wierzących w Jezusa Chrystusa i za to poniósł najwyższą cenę.
Kogo i czego patronem jest św. Sebastian?
Święty Sebastian jest jednym z głównych patronów Rzymu, Niemiec i Gwardii Szwajcarskiej. Męczennik otrzymał miano orędownika w czasie epidemii, a jednocześnie opiekuna dotkniętych zarazą. Św. Sebastian został patronem:
- inwalidów wojennych,
- strażników,
- żołnierzy,
- strzelców,
- myśliwych,
- łuczników,
- rannych,
- rusznikarzy,
- kamieniarzy,
- ogrodników,
- tapicerów,
- handlarzy żelastwem i konwisarzy,
- wielu parafii, a także kościołów.
Skrócony życiorys św. Sebastiana
Informacje o życiu świętego Sebastiana pochodzą z dwóch źródeł: „Opis męczeństwa” nieznanego autora i komentarz św. Ambrożego do Psalmu 118.
- Matka Sebastiana pochodziła z Mediolanu, a ojciec z urzędniczej rodziny w Narbonie.
- Ojciec pomógł młodzieńcowi dostać się do gwardii.
- Rzymski cesarz nie wiedział, że wstępujący w jego szeregi jest chrześcijaninem.
- Sebastian w stroju oficera pomagał więźniom skazanym przez cesarza Dioklecjana.
- Jako dowódca gwardii Sebastian cieszył się szacunkiem, co pozwalało mu skutecznie nawracać swoich towarzyszy.
- Zapis w „Złotej legendzie” głosił: „Dioklecjan kazał żołnierzom przywiązać go na środku pola do drzewa i zabić strzałami z łuków. Tyle strzał tedy utkwiło w nim, że podobny był do jeża, a żołnierze przypuszczając, że już nie żyje, odeszli". Cudem przeżył.
- Wielu przyjaciół św. Sebastiana zginęło śmiercią męczeńską.
- Święty Sebastian dwukrotnie sprzeciwił się cesarzowi. Ostatecznie został zabity pałkami. Jego ciało pochowała niewiasta Lucyna.
- Męczennik jest uważany za jednego z najważniejszych świętych w Rzymie.
Jak zginął święty Sebastian?
To kolejny święty obok np. świętego Wita, który zginął śmiercią męczeńską. Św. Sebastian sprzeciwił się prześladowaniu chrześcijan. Za bunt został przymocowany sznurami do drzewa, a następnie przeszyty licznymi strzałami. Legenda głosi, że przeżył. W odzyskaniu zdrowia pomogła mu Irena z Rzymu.
Jednak nie uciekł, a znowu wrócił do okrutnego cesarza, aby ponownie wygłosić swoje stanowisko dotyczące okrucieństwa wobec wyznawców chrześcijaństwa. Cesarz oburzony zachowaniem cudem ocalałego, nakazał katować Sebastiana pałkami do momentu zgonu. Zginął prawdopodobnie w 288 roku, a jego ciało wrzucono do kanałów miejskich (Cloaca Maxima).
Dzień św. Sebastiana w Polsce
Dzień świętego Sebastiana w Kościele katolickim obchodzony jest 20 stycznia. Natomiast w Kościele prawosławnym wspomnienie świętego męczennika odbywa się 18 i 31 grudnia wg kalendarza gregoriańskiego. Istnieją liczne kościoły poświęcone św. Sebastianowi, a w każdym z nich wspomnienie świętego nabiera uroczystego charakteru.
Modlitwa o podobieństwo do św. Sebastiana
Panie, daj nam siłę ducha, abyśmy nauczeni chwalebnym przykładem Twego męczennika św. Sebastiana mogli się nauczyć, jak być posłusznymi bardziej Tobie niż ludziom. Amen.
Modlitwa o ducha męstwa
Boże, udziel nam ducha męstwa, abyśmy za przykładem świętego Sebastiana, męczennika, słuchali więcej Ciebie niż ludzi. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Relikwie męczennika św. Sebastiana
Głównym miejscem kultu św. Sebastiana jest San Sebastiano fuori le Mura (bazylika św. Sebastiana za Murami). Świątynia powstała nad grobem męczennika, a relikwie przechowywane są w kamiennym sarkofagu pod ołtarzem kaplicy.
Relikwie świętego Sebastiana zostały podzielone. Znajdują się m.in. w:
- bazylice św. Sebastiana za Murami w Rzymie (relikwie ofiarowane przez papieża Leona IV),
- opactwie św. Medarda w Soissons (relikwie ofiarowane przez papieża Eugeniusza II),
- bazylice Czterech Koronatów (relikwia – głowa świętego).
Zobacz też:
Modlitwy do aniołów o pomoc. Uzyskaj wsparcie z niebios i ochronę przed złem. Zobacz, jakimi słowami modlić się do aniołów
Modlitwy do aniołów o pomoc są błagalną prośbą, którą boscy posłannicy zanoszą wprost do niebios. Poprzez słowa modlitw możesz nawiązać z nimi niewidzialną nić porozumienia. To istoty doskonałe, które przepełnia dobroć i miłość. Jeśli się do nich zwrócisz, zejdą na ziemię i będą towarzyszyć ci w ważnych chwilach twojego życia. Możesz poprosić je o pomoc w rozwiązaniu problemów, wsparcie duchowe, umocnienie wiary i odbudowę relacji. Zapoznaj się z treścią modlitw do aniołów i uzyskaj ochronę przed złem.Ikonografia chrześcijańska – św. Sebastian
Święty Sebastian w ikonografii chrześcijańskiej przedstawiany jest jako młody, piękny, umięśniony mężczyzna – najczęściej nagi lub przepasany białą tuniką. Wizerunek obrazuje cierpienie świętego. Męczennik jest przywiązany do drzewa lub słupa i przeszyty strzałami. Czasami obok unieruchomionego mężczyzny znajduje się zbroja.
Głównymi atrybutami świętego Sebastiana są:
- palma męczeństwa,
- krucyfiks,
- włócznia,
- miecz,
- tarcza,
- dwie strzały,
- przybity wyrok śmierci nad głową.
Nieco inaczej prezentuje się święty w tradycji prawosławnej. Dojrzały mężczyzna ubrany w czerwoną tunikę z krzyżem i strzałami w ręku, również może przybrać postać św. Sebastiana. Znakiem rozpoznawczym jest aureola nad głową męczennika.