Święty Ryszard – patron miasta Lukka. Zrezygnował z tronu, aby ruszyć w świat jako pielgrzym
Święty Ryszard z Lukki czczony jest przez Kościół katolicki, jednak niewiele wiadomo o życiu króla. Teolodzy żartobliwie twierdzą, że św. Ryszard nie jedno miał imię, ponieważ znany był również jako: Ryszard z Wesseksu, Ryszard ze Szwabii, Ryszard Saksończyk, Ryszard Król, Ryszard Pielgrzym. O jego życiu można dowiedzieć się wyłącznie z dwóch i niepotwierdzonych przez Kościół żywotów.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Ryszarda z Lukki
- Jak i kiedy zmarł święty Ryszard?
- Dzień św. Ryszarda w Polsce
- Ikonografia chrześcijańska – św. Ryszard
Życiorys świętego Ryszarda z Lukki
Ryszard urodził się w VII wieku w miejscowości Wessex (południowa Brytania). Prawdopodobnie chłopiec pochodził z rodziny królewskiej. Wiadomo, że święty był mężem Wuny i opiekował się trójką potomstwa – przyszłymi świętymi: św. Willibald, św. Winebald oraz św. Walburgi. Po licznych przydomkach świętego można dowiedzieć się, że Ryszard z Lukki był królem i pełnił władzę nad Saksonią lub z Wessexs.
Ponadto święty, o którym niewiele wiadomo, był pielgrzymem. Ryszard po śmierci swojej żony udał się na długą pielgrzymkę do Rzymu i Ziemi Świętej. Wyprawa miała charakter pokutny i błagalny. Legenda głosi, że król przed pielgrzymką zrezygnował z władzy. W podróży Ryszardowi towarzyszyli synowie, natomiast córka oczekiwała na swojego ojca w klasztorze św. Scholastyki w Wimborne. Żywot świętego podaje, że podczas religijnej wyprawy, Ryszard uzdrowił pielgrzyma.
Jak i kiedy zmarł święty Ryszard?
Św. Ryszard zmarł około 722 roku w miejscowości Lucca (Włochy). Za przyczynę śmierci podaje się wycieńczenie organizmu po męczącej pielgrzymce do Rzymu. Król został pochowany w kościele św. Frediana, czyli w obecnej bazylice, a do jego relikwii można również pomodlić się np.:
- przy ołtarzu św. Ryszarda,
- w katedrze Eichstätt,
- w katedrze Canterbury,
- w Bolonii i Volaterrae.
Dzień św. Ryszarda w Polsce
Wspomnienie liturgiczne świętego Ryszarda odbywa się 7 lutego w Kościele katolickim. W tym dniu obchodzone są również popularne imieniny Ryszarda.
Ikonografia chrześcijańska – św. Ryszard
W ikonografii chrześcijańskiej święty Ryszard najczęściej przedstawiany jest jako król w koronie, czerwonym płaszczu i bogatym stroju albo po prostu jako pielgrzym. Nierzadko artyści przedstawiają świętego w towarzystwie dzieci – synów (opata i biskupa). Do głównych atrybutów św. Ryszarda można zaliczyć:
- koronę,
- laskę pielgrzyma,
- gronostajowy płaszcz.
Przeczytaj także: