Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Romana
  2. Czego patronem jest św. Roman?
  3. Jak i kiedy zginął święty Roman?
  4. Dzień św. Romana – biskupa
  5. Relikwie Romana z Nepi
  6. Ikonografia chrześcijańska – święty Roman
Reklama

Życiorys świętego Romana

Roman z Nepi był jednym z włoskich biskupów III wieku i rozkorzeniał chrześcijaństwo za panowania cesarza Klaudiusza Gockiego. Pewnego razu, gdy władca cesarstwa wracał z Akwilei, zobaczył na swojej drodze pogańskich wyznawców na czele z Aspazjuszem. Kapłani skarżyli się, że w mieście mają miejsce liczne nawrócenia na chrześcijaństwo, za które największą odpowiedzialnością obarczali biskupa Ptolemeusza.

Cesarz rozkazał Aspazjuszowi i innym poddanym wyruszyć do Etrurii, aby namówić tamtejszych chrześcijan do złożenia ofiary pogańskim bożkom. Ponadto Aspazjusz nakazał wyznawcom Jezusa Chrystusa, aby wskazali swoich głównych przywódców. Wybór padł nie tylko na biskupa Ptolemeusza, ale również biskupa Romana. Pod groźbą kary śmierci wymuszano na duchownych złożenie czci bożkom. Święci Roman i Ptolemeusz z Nepi kategorycznie sprzeciwili się rozkazom.

Czego patronem jest św. Roman?

Biskup Roman uważany jest za patrona Nepi, czyli urokliwego miasteczka położonego w regionie Lacjum niedaleko Rzymu. Włoskie miasto znane jest głównie ze swojego średniowiecznego zamku, dominującego nad panoramą miasta. Nepi patronuje nie tylko święty Roman, ale również św. Ptolemeusz.

Sprawdź też:

Święty Ignacy – męczennik i biskup z Antiochii. Pisał o sobie „Jestem Bożą pszenicą” i nie bał się śmierci

Święty Ignacy Antiocheński znany jest również jako Teofor. Biskup z Antiochii pragnął całym swoim życiem naśladować Pana Jezusa. Ignacy niejednokrotnie podkreślał, że marzył o męczeńskiej śmierci, aby w sposób najbardziej idealny zjednoczyć się z Chrystusem. To on po raz pierwszy świadomie użył terminu „Kościół katolicki”.
Święty Ignacy Antiocheński
fot. Święty Ignacy Antiocheński / AdobeStock, Stig Alenas

Jak i kiedy zginął święty Roman?

Święty Roman wraz ze świętym Ptolemeuszem zginęli śmiercią męczeńską podczas prześladowania za czasów cesarza Klaudiusza Gockiego. W III wieku w Nepi biskupi nie wyrzekli się wiary chrześcijańskiej, dlatego również nie złożyli ofiary pogańskim bożkom. W tym dniu zginęło wielu (około 38) wyznawców Jezusa Chrystusa. Ptolemeusz i Roman jako fundatorzy wspólnoty chrześcijańskiej w Nepi zostali zabici przez ścięcie na rynku miasta.

Zobacz także

Dzień św. Romana – biskupa

Wspomnienie św. Romana i św. Ptolemeusza obchodzone jest 23 sierpnia w Kościele katolickim. W tym dniu na szczególne nabożeństwo przybywają wierni do bazylki Franciszkanów w Katowicach Panewnikach, gdzie znajdują się relikwie świętych.

W Nepi święto św. Romana obchodzone jest aż przez trzy dni, czyli od 23 do 25 sierpnia. W tym czasie włoscy mieszkańcy biorą udział w nabożeństwach, procesjach i wydarzeniach ku pamięci biskupa – męczennika.

Krótka modlitwa do św. Romana

O Święty Romanie z Nepi, męczenniku wiary i patronie Nepi, prosimy Cię, abyś był naszym przewodnikiem w wierze i życiu. Naucz nas odwagi i niezłomności w obronie naszych przekonań i wartości. Pomóż nam naśladować Twoją wytrwałość w obliczu trudności i prześladowań. Święty Romanie, módl się za nami, abyśmy mogli trwać wiernie w drodze ku Miłości Bożej. Amen.

Relikwie Romana z Nepi

Pobożna kobieta o imieniu Savinilla odnalazła biskupów i pochowała św. Romana we wnętrzu, a św. Ptolemeusza we wejściu do groty. Przy grobie świętego Romano odnaleziono freski przedstawiające Jezusa Chrystusa błogosławiącego dwóch kapłanów z Nepi. Obecnie w miejscu pochówku męczenników znajduje się kościół św. Ptolemeusza, do którego tłumnie przybywają przede wszystkim włoscy katolicy.

Relikwie świętego Romana można odnaleźć również w Polsce w parafii św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach. Tutaj znajdują się także szczątki św. Ptolemeusza, a także jednego z 38 zabitych męczenników.

Ikonografia chrześcijańska – święty Roman

W ikonografii chrześcijańskiej św. Roman często przedstawiany jest wraz ze św. Ptolemeuszem. Najczęściej mężczyźnie ubranemu w szaty biskupie towarzyszą aniołowie. Artyści obrazują świętego Romana z Nepi również w trakcie nawracania ludzi lub podczas śmierci męczeńskiej.

Reklama

Przeczytaj także:

Święty Cyryl Jerozolimski – biskup, który stworzył 24 katechezy. Cierpiał za nieugiętą postawę wobec arian

Święty Cyryl zachwycał chrześcijańską wiedzą, dlatego już jako młody kapłan otrzymał zadanie, aby przygotować do chrztu katechumenów, a później został doktorem Kościoła. Papież Benedykt XVI powiedział o św. Cyrylu: „otrzymał bardzo dobre przygotowanie literackie. Było ono podstawą jego znajomości nauk kościelnych, opartej na studium Pisma Świętego”. Biskup z Jerozolimy przez całe swoje życie walczył z herezją, wzbudzając nienawiść arian.
Święty Cyryl z Jerozolimy
fot. Święty Cyryl z Jerozolimy / Wikimedia, RomkeHoekstra
Reklama
Reklama
Reklama