Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Roberta z Salzburga
  2. Kogo i czego patronem jest św. Robert?
  3. Jak i kiedy zmarł Robert z Salzburga?
  4. Dzień św. Roberta
  5. Ikonografia chrześcijańska – św. Robert
Reklama

Życiorys świętego Roberta z Salzburga

Rupert z Salzburga urodził się pod koniec VII wieku w niemieckim mieście Wormacja. Chłopiec pochodził z pobożnej i bogatej rodziny z arystokratycznych Robertynerów (rodziny spokrewnionej z Karolingami i Merowingami). Najprawdopodobniej Robert uczył się w Niemczech w irlandzkim klasztorze.

Tradycja głosi, że chrześcijanin sukcesywnie nawracał ludzi i przyciągnął do wiary również Theodora II. To właśnie władca Bawarii rozkazał Robertowi objąć funkcję biskupa Wormacji, a później udać się na wyprawę misyjną.

Św. Rupert opuścił Regensburg i wyruszył w podróż, której celem było umocnienie wiary, a także odnalezienie idealnego miejsca na wybudowanie świątyni. Biskup podążył przed siebie na południe kraju, odwiedzając po drodze m.in. Traungau, Attergau i ostatecznie docierając do Salzburga. Duchowny założył:

  • fundacje,
  • opactwo benedyktyńskie,
  • benedyktyńskie opactwo żeńskie w Nonenberg,
  • pierwszy w Austrii kościół pod wezwaniem św. Piotra.

O świętym Robercie z Salzburga mówi się jako o odkrywcy złóż solnych w okolicach Salzburga. Biskup idealnie realizował swoje cele np. chrzcił władców, zmieniał świątynie pogańskie w chrześcijańskie, zapoczątkował kult maryjny w Bawarii.

Kogo i czego patronem jest św. Robert?

Św. Rupert znany jest przede wszystkim jako patron Salzburga – miasta statutarnego w Austrii. Biskup czuwa również nad górnikami pracującymi w kopalni soli. Istnieje legenda, w której święty uderza laską pasterską w skały i nagle wypływają złoża soli. Ponadto święty Robert z Salzburga uznany został za apostoła Bawarii, a także Austrii oraz patrona opiekunów psów.

Zobacz także

Jak i kiedy zmarł Robert z Salzburga?

Po niestrudzonej pracy jako misyjny biskup, święty powrócił do rodzinnych stron, aby nabrać sił do dalszego działania. Niestety, osłabł. Przed śmiercią zdążył zwołać duchowieństwo, aby udzielić drogocennych rad i wyznaczyć św. Wirgila na swojego następcę.

Święty Robert zmarł około 27 marca 720 roku (data nie jest potwierdzona) w Wormacji. Ciało świętego najpierw pochowano w kościele św. Piotra, a aktualnie relikwie pierwszego biskupa Salzburga znajdują się w katedrze św. Ruperta w Salzburgu.

Dzień św. Roberta

Wspomnienie liturgiczne św. Ruperta z Salzburga obchodzone jest 27 marca w Kościele katolickim i 9 kwietnia według kalendarza gregoriańskiego w Kościele wschodnim. 24 września, z racji wprowadzenia relikwii świętego Roberta do Salzburga, uznany został za dzień świętego tzw. „Rupertikirtag" w Salzburgu.

Na część świętego wzniesiono już około 125 kościołów w Europie!

Modlitwa do św. Ruperta z Salzburga

Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Ruperta, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Krótka modlitwa do świętego Roberta

Boże mój, nie dopuszczaj, abym zapomniał o ostatniej godzinie, udziel mi raczej łaski, abym zawsze śmierć miał przed oczyma i za przykładem świętego Ruperta przez całe życie przygotowywał się na nią, a potem szczęśliwie umarł. Przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, który żyje i króluje w niebie i na ziemi, po wszystkie wieki wieków. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – św. Robert

W ikonografii chrześcijańskiej święty z Salzburga przedstawiany jest jako dojrzały mężczyzna w stroju biskupa. Często duchowny trzyma w ręku książkę lub stoi obok beczki/wiaderka soli. Do głównych atrybutów św. Roberta można zaliczyć:

  • mitrę,
  • pastorał,
  • katedrę,
  • cudowną figurę z Altoetting.
Reklama

Przeczytaj także:

Św. Idzi – cudotwórca, który uciekał przed ludzką chwałą. Jak łania odmieniła jego samotne życie?

Św. Idzi znany był jako uzdrowiciel i cudotwórca, dlatego tłumy kierowały się w jego stronę po lekarstwa dla ciała, a także duszy. Święty pragnął spokoju i wychwalania Boga w samotności z dala od rozpraszających. W poszukiwaniu idealnego miejsca natrafił na jaskinię. Może mógłby tam być do końca swojego życia, gdyby nie łania zesłana przez Boga.
Św. Idzi
fot. Św. Idzi / AdobeStock, Danita Delimont
Reklama
Reklama
Reklama