Święty Paweł Apostoł nie od razu był wyznawcą Jezusa Chrystusa. Zanim został świętym, prześladował chrześcijan
Święty Paweł nazywany przez wielu Apostołem Narodów nigdy nie należał do grona dwunastu wybrańców Jezusa Chrystusa, a co więcej nie spotkał osobiście Mesjasza. Na swojej drodze do zbawienia zobaczył jasność i usłyszał tajemniczy głos. To wystarczyło, aby przeżyć nawrócenie, głosić Słowo Boże i naśladować Zbawiciela. Życie Szawła – faryzeusza okazało się nieprzewidywalne.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Kim był święty Paweł?
- Kogo i czego patronem jest św. Paweł?
- Skrócony życiorys Pawła z Tarsu
- Jak i kiedy zginął święty Paweł?
- Dokonania świętego Pawła
- Dzień św. Piotra i Pawła
- Relikwie Apostoła Narodów
- Ikonografia chrześcijańska – św. Paweł
Kim był święty Paweł?
Szaweł (znany później jako święty Paweł lub Paweł z Tarsu) urodził się w Tarsie – Turcja w około 5-10 roku. Chłopiec pochodził z zamożnej, wyzwolonej z niewoli rodziny o żydowskich korzeniach. Jako faryzeusz Szaweł trudnił się rzemiosłem, a dokładniej tkaniem płótna namiotowego. Silnie związany z tradycją rodziny był zdecydowanym przeciwnikiem Kościoła. Uważał wyznawców Jezusa Chrystusa za zdrajców.
Szaweł posiadał obywatelstwo rzymskie. W Jerozolimie studiował Toran i brał aktywny udział w prześladowaniu chrześcijan. Nie mógł sam mordować ludzi, gdyż nie ukończył jeszcze 30 lat. Dlatego Szaweł namawiał do tortur i wspierał oprawców. Udał się nawet do Damaszku z listem, aby tam ścigać wyznawców nowej religii. Jednak u bram miast przeżył nawrócenie. Dzieje Apostolskie opisują moment duchowej przemiany Szawła:
Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?” „Kto jesteś Panie?” – powiedział. A On: „Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić”. Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo. Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Wprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce. Przez trzy dni nic nie widział i ani nie jadł, ani nie pił12.
Szaweł przyjął chrzest i przybrał imię Paweł. Podczas trzech lat pobytu w Damaszku święty głosił o Jezusie Chrystusie. Następnie udał się ze Słowem Bożym na misje. Niejednokrotnie cierpiał z powodu swojej misjonarskiej i apostolskiej działalności, a ostatecznie został przesłuchany, a później aresztowany w Palestynie.
Przeczytaj także:
Św. Piotr Apostoł – pierwszy papież. Został świętym, mimo że trzykrotnie zaparł się Jezusa
Święty Piotr Apostoł znany jest z Ewangelii jako rybak z Galilei. To człowiek pobożny, ale nie zawsze spokojny. Mężczyzna otrzymał imię Piotr, całkowicie oddał się apostolskiej pracy, nawrócił tysiące niewiernych. Święty popełniał błędy i jest najlepszym dowodem na to, że każdy zasługuje na drugą szansę. Św. Ambroży powiedział: „Tam, gdzie jest Piotr, tam jest Kościół”. Szymon, a później Piotr, został pierwszym papieżem, nadając początek nowemu Kościołowi.Kogo i czego patronem jest św. Paweł?
Św. Paweł uznawany jest za patrona duszpasterzy i teologów. Apostoł czuwa nad wieloma zakonami i miastami (np. Rzym, Berlin, Awinion, Ryga, Biecza, Frankfurt nad Menem, Poznań). Święty Paweł patronuje prasie katolickiej, a także jest orędownikiem w modlitwach o deszcz i urodzaj.
Paweł Apostoł to również patron zawodów związanych z wodą: marynarzy, rybaków, sprzedawców ryb, ale również:
- tkaczy,
- kowali,
- garncarzy,
- murarzy,
- ślusarzy,
- robotnic,
- przewoźników,
- wikliniarzy,
- siodlarzy,
- cierpiących na dolegliwości związane ze skurczami i chorobami uszu.
Skrócony życiorys Pawła z Tarsu
Święty Paweł wierzył, że z pomocą misji można nawrócić cały świat, dlatego został nazwany Apostołem Narodów.
- Szaweł urodził się 5–10 roku w Tarsie.
- Młodzieniec był Żydem, faryzeuszem i obywatelem rzymskim.
- Szaweł zdobył wykształcenie w Jerozolimie, studiował Torę. Niektórzy uważają, że był „najlepiej wykształconym z apostołów”.
- Uczony brał aktywny udział w prześladowaniach chrześcijan, był świadkiem kamieniowania św. Szczepana.
- W około 35/36 roku podczas podróży do Damaszku chciał zwalczać wyznawców Jezusa, jednak przeżył głęboką przemianę duchową.
- Ananiasz ochrzcił świętego Pawła.
- Nawrócony przez trzy lata głosił Słowo Boże w synagogach na terenie Damaszku.
- Faryzeusze oskarżyli Pawła z Tarsu o zdradę, żądając zemsty.
- Zagrożony w Damaszku, udał się do Jerozolimy. Paweł, znany przez chrześcijan jako Szaweł – prześladowca, zdobył zaufanie dzięki Barnabie i poznał św. Piotra oraz św. Jakuba.
- Paweł z Tarsu odbył trzy pielgrzymki misyjne: Cypr-Galacja (44-49 rok), Filippi) Tesaloniki-Berea-Achaia-Korynt (W 50-52 rok), Efez-Macedonia-Korynt-Jerozolima (53-58 rok).
- W 49 roku Paweł brał udział w soborze jerozolimskim.
- Apostoł Narodów zakładał grupy wyznaniowe, których celem była działalność misyjna.
- Paweł został aresztowany w Palestynie, a ostatecznie skazany na śmierć przez sąd Cezara w Rzymie.
Jak i kiedy zginął święty Paweł?
Święty Paweł dwa lata przebywał w więzieniu w Cezarei. Paweł Apostoł odwołał się od wyroku (wykorzystując swoje rzymskie obywatelstwo) i został przewieziony do Rzymu. Tam spędził kolejne dwa lata w więzieniu, a po tym czasie odzyskał wolność. Nie cieszył się długo wolnością, ponieważ w 64 roku po raz kolejny trafił do więzienia.
Od tego czasu Paweł z Tarsu czekał na wyrok śmierci w Rzymie. Wiadomo, że święty zmarł między 64 a 67 rokiem śmiercią męczeńską. Został pozbawiony życia poprzez ścięcie mieczem, prawdopodobnie w Aquae Salvinae za bramą Ostyjską.
Dokonania świętego Pawła
Święty Paweł założył największą ilość lokalnych kościołów i jest uznany za autora trzynastu listów należących do Nowego Testamentu m.in.: List do Rzymian, List do Efezjan, List do Kolosan, List do Tesaloniczan. Ponadto Paweł z Tarsu stworzył, często cytowany podczas ceremonii ślubnych, Hymn o miłości.
Hymn o miłości
1. Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
2. Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,
i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił.
a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
3. I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie,
lecz miłości bym nie miał,
nic bym nie zyskał.
4. Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
5. nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego…
Dzień św. Piotra i Pawła
25 stycznia w wielu świątyniach obchodzone jest wspomnienie nawrócenia świętego Pawła. Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kościele katolickim odbywa się 29 czerwca, natomiast 12 lipca w Kościele prawosławnym.
W Rzymie 29 czerwca jest dniem wolnym od pracy, ponieważ to wyjątkowy Dzień Piotra i Pawła – patronów Wiecznego Miasta. Szczególne uroczystości obchodzone są w Bazylice świętego Pawła za Murami, ale również w wielu parafiach na całym świecie, także w Polsce np.:
- Parafia św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej,
- Parafia św. Pawła Apśw. Pawła Apostoła w Warszawie,
- ostoła w Bochni,
- Parafia Nawrócenia
- Parafia Św. Pawła Apostoła Wieliczka-Krzyszkowice.
- Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj — święty Paweł.
Modlitwa w intencji Narodu do św. Pawła
Święty Pawle, Nauczycielu narodów, spójrz miłościwie na nasz naród i jego dzieci. Twoje serce rozszerzyło się, by przyjąć wszystkie narody w pocałunku pokoju.
Teraz z nieba miłość Chrystusowa przynagla cię do oświecania wszystkich światłem Ewangelii i do umocnienia królestwa miłości. Wzbudź powołania, umocnij pracowników ewangelicznych, spraw, by wszystkie serca były uległe Boskiemu Mistrzowi. Obyśmy odnajdywali coraz bardziej w Chrystusie Drogę, Prawdę i Życie i świecili Jego blaskiem wśród świata oraz szukali zawsze królestwa Bożego i jego sprawiedliwości.
Święty Apostole, oświecaj nas, umacniaj i błogosław nam wszystkim. Amen.
Sprawdź też:
Św. Patryk sprowadził chrześcijaństwo na irlandzką wyspę. Po co trzymał w ręku koniczynę i co łączy biskupa z wężami?
Św. Patryk pogłębiał wiarę chrześcijańską w niewoli. Jego życie od samego początku związane było z patowymi sytuacjami i ogromnymi wyzwaniami. O losach świętego można dowiedzieć się z jego autorskich dzieł: „Wyznanie” i „List do żołnierzy Korotyka”. Gdy Święty Patryk uciekł i zawalczył o wolność, otrzymał kolejne arcytrudne zadanie – nawrócenie pogan w Irlandii na wiarę chrześcijańską.Modlitwa o wstawiennictwo do św. Pawła
Boże, nasz Ojcze, za wstawiennictwem św. Pawła, prosimy, uświęcaj nasze rodziny, by stawały się środowiskiem wychowania do życia chrześcijańskiego. Zapal w sercach młodych pragnienie głoszenia ewangelii Jezusa i służby Tobie na wzór św. Pawła. Poślij swojemu Kościołowi licznych i świętych kapłanów, autentycznych świadków Twojej miłości. Spraw, aby nasz Kościół w tym roku poświęconym św. Pawłowi wzrastał w miłości ku Tobie i ku braciom. Święty Pawle, Apostole pełen gorliwości, uproś nam głęboką wiarę, niewzruszoną nadzieję, gorącą miłość do Chrystusa, abyśmy mogli z Tobą powiedzieć: „Nie żyję już ja, lecz żyje we mnie Chrystus.” Pomóż nam stawać się świadkami jego prawdy pośród mroków naszych czasów; oddanymi synami i córkami Jego Kościoła. Z Tobą wielbimy Boga, naszego Ojca: „Jemu chwała w Kościele i w Chrystusie, przez wszystkie wieki wieków.” Amen.
Relikwie Apostoła Narodów
Po męczeńskiej śmierci świętego Pawła pielgrzymi tłumnie wyruszyli do Bazyliki św. Pawła za Murami, czyli według tradycji do miejsca, w którym znajdywał się grób Apostoła Narodów. Kronikarze podkreślają w swoich dokumentach, że w świątyni odkryto napis, który po polsku oznaczał „Apostołowi Pawłowi Męczennikowi”. Nikt jednak nie zlokalizował grobu świętego i przez długi czas nie odkryto, ani nie potwierdzono relikwii świętego.
Dopiero w 2009 roku (w wigilię święta apostołów Piotra i Pawła) papież Benedykt XVI ogłosił wiernym długo wyczekiwaną wiadomość. Potwierdzono, że odnaleziony sarkofag w Bazylice św. Pawła za Murami jest rzeczywiście grobem Apostoła Narodów.
Ikonografia chrześcijańska – św. Paweł
W ikonografii chrześcijańskiej święty Paweł przedstawiany jest jako apostoł z brodą w długiej tunice i płaszczu. Najczęściej święty trzyma w ręku miecz, od którego poniósł śmierć męczeńską. Apostoł Narodów nierzadko ukazywany jest w towarzystwie św. Piotra – wspólnie symbolizują jedność Kościoła.
W różnych dziełach sztuki święty męczennik przedstawiany jest również podczas codziennych sytuacji np. pisania jednego z trzynastu listów, przemawiania do tłumu. Ponadto do głównych atrybutów Pawła Apostoła można zaliczyć:
- miecz,
- konia,
- baranka,
- kość słoniową.