Święty Nikodem – faryzeusz poszukujący prawdy. Nazwany przez Jana Apostoła „dostojnikiem żydowskim"
Święty Nikodem to postać biblijna ściśle związana z Jezusem Chrystusem. Dostojnik cieszył się zaufaniem społecznym, majątkiem i znaczącymi wpływami. O jego życiu można dowiedzieć się z Ewangelii św. Jana Apostoła. Faryzeusz przyjął chrzest z rąk św. Piotra i św. Jana, dając świadectwo wiary.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Nikodema
- Kogo i czego patronem jest św. Nikodem?
- Jak i kiedy zginął święty Nikodem?
- Dzień św. Nikodema w Polsce
- Ikonografia chrześcijańska – święty Nikodem
Życiorys świętego Nikodema
Nikodem żył w I wieku za czasów Jezusa Chrystusa. Wiadomo, że mężczyzna był faryzeuszem, czyli członkiem starożytnego, żydowskiego ruchu religijnego, dążącego do surowego przestrzegania Prawa Mojżeszowego. W tradycji Kościoła Nikodem znany jest również jako członek Sanhedrynu – Wysokiej Rady religijnej i sądowniczej.
Gdy Jezus Chrystus rozpoczął swoją działalność, wzbudził ogromną ciekawość Nikodema. Święty wsłuchiwał się w nauki Syna Bożego i był świadkiem licznych cudów za jego udziałem. Nikodem przychodził do Jezusa w nocy, aby poruszać tematy religijne i wysłuchać zdania Jezusa Chrystusa.
Podczas zebrania najwyższej rady żydowskiej, Jezus został skazany na śmierć bez możliwości obrony. Święty Nikodem sprzeciwił się członkom Sanhedrynu słowami: „Czy prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw przesłucha i zbada, co czyni?" (J 7, 49-52), a później „rozeszli się – każdy do swego domu".
Jednak ostatecznie nawet Nikodem nie był w stanie uchronić Zbawiciela przed śmiercią. Po Męce Pańskiej święty wraz ze św. Józefem z Arymatei zaopiekowali się ciałem Jezusa. Z Ewangelii św. Jana można dowiedzieć się, że „Nikodem zakupił sto funtów kosztownych olejków” i namaścił ciało Syna Boga, a później obwinął w płótno.
Kogo i czego patronem jest św. Nikodem?
Św. Nikodem powszechnie został uznany za patrona poszukujących prawdy. Święty sprawuje opiekę nad kowalami, nauczycielami, osobami dążącymi do pojednania. „Dostojnik żydowski" stał się orędownikiem odwagi.
Jak i kiedy zginął święty Nikodem?
Nie wiadomo, kiedy dokładnie zmarł św. Nikodem, ale zapewne było to w niedalekiej przyszłości od ostatniego tchnienia Jezusa Chrystusa na krzyżu. Święty poniósł śmierć męczeńską za sprawą społeczeństwa żydowskiego.
Szczątki umiłowanego w Jezusie odnaleziono w 415 roku. Św. Nikodem został pochowany w Kefaz-Gamla (Palestyna).
Dzień św. Nikodema w Polsce
Wspomnienie liturgiczne świętego Nikodema w Polsce obchodzone jest 31 sierpnia (wraz ze świętym Józefem z Arymatei) w Kościele katolickim i 2 oraz 15 sierpnia w Kościele prawosławnym. W tym dniu wierni modlą się o siłę i odwagę w obronie prawdy.
Krótka modlitwa do św. Nikodema
Boże, tylko Ty jesteś święty i bez Ciebie nikt nie jest dobry, spraw za wstawiennictwem świętego Nikodema, abyśmy prowadzili życie prawdziwie chrześcijańskie i nigdy nie ustawali w szukaniu prawdy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Ikonografia chrześcijańska – święty Nikodem
W ikonografii chrześcijańskiej św. Nikodem najczęściej przedstawiany jest jako dojrzały mężczyzna z brodą w tunice lub w stroju faryzeusza. Artyści ukazują świętego podczas scen z Jezusem Chrystusem np.:
- rozmowy wieczorną porą na tematy religijne,
- zdjęcie Jezusa z krzyża,
- namaszczenie i balsamowanie ciała Chrystusa.