Święty Monitor – czy istnieje? Pomódl się do świętego, niekoniecznie korzystając z komputera
Święty Monitor wzbudza wątpliwości. O biskupie rzadko słyszy się w Kościele katolickim na terenie Polski, a wszystkie źródła wskazują, że jest czczony przez wyznawców właśnie tego Kościoła. Niektórzy żartobliwie twierdzą, że Monitor może być patronem informatyków albo młodzieży nieustannie przesiadującej przed komputerem. Kim jest niepopularny święty i czy rzeczywiście istnieje?
- Karolina Hartman
W tym artykule:
Kim był święty Monitor?
Święty Monitor to dwunasty biskup Orleanu z V wieku. Warto wspomnieć, że pierwszy monitor (ekran LCD) jako wyświetlacz powstał w 1970 roku. Za życia biskupa nikt nie przypuszczałby, że imię w przyszłości zyska inne znaczenie.
Św. Monitor uznawany jest za „Wyznawcę”, co oznacza postać otoczoną pośmiertnym kultem. Pełnił funkcję zwierzchnika Kościoła w około 472 roku. Biskup był człowiekiem niezachwianej wiary i w szczególny sposób wspierał misje zakonne. Został doceniony nie tylko za krzewienie wiary chrześcijańskiej, ale i za doskonałe decyzje w burzliwym okresie politycznym.
Zobacz też:
Święty Wojciech – główny patron Polski. Poznaj życie pierwszego męczennika i świętego słowiańskiego
Święty Wojciech nie był Polakiem, pochodził z Czech. Jednak za sprawą ogromnych zasług w kształtowaniu losów naszego kraju, został głównym patronem Polski. Uczy męstwa, odwagi, pokory i bezgranicznego zaufania Panu Bogu. Miał zamiar nawracać pogańskich Prusów. Jak skończyła się jego misja? Poznaj męczeństwo Wojciecha z książęcego rodu Sławnikowiców.Dzień świętego Monitora
Wspomnienie świętego Monitora w Kościele katolickim obchodzone jest 10 listopada. Niektórzy twierdzą, że św. Monitor „monitorował” do dobrego.
Uznanych jest tysiące świętych w Kościele katolickim, a kalendarz gregoriański ma tylko 365/366 dni. W Polsce 10 listopada wspominamy papieża Leona Wielkiego. Jednak nie można zapominać o świętym Monitorze. Warto jednak mieć na uwadze, że w każdym kraju są bardziej i mniej popularni święci. W Polsce z wielką czcią wspominamy np. Jana Kantego, a we Francji będzie świętym mniej znanym. Podobnie jest ze św. Monitorem — wyjaśnia Michał Marek – ksiądz katolicki z parafii Żywiec Zabłocie.
Kiedy i gdzie zmarł św. Monitor?
Święty Monitor zmarł śmiercią naturalną w 490 roku we Francji – Orlean.