Święty Marek – apostoł, który spisał najstarszą i jednocześnie najkrótszą ewangelię. Poznaj życie patrona Wenecji
Święty Marek zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ stworzył ewangelię, opisującą życie Pana Jezusa. Ewangelia powstała na podstawie relacji św. Piotra Apostoła (nazwał Marka swoim synem). Tradycja wskazuje, że św. Marek był pierwszym patriarchą Aleksandrii, gdzie nauczał i założył wiele gmin chrześcijańskich. Co jeszcze wiadomo o Janie zwanym Markiem?
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Marka Apostoła
- Kogo i czego patronem jest św. Marek?
- Jak zginął Marek Ewangelista?
- Dzień św. Marka w Polsce i na świecie
- Relikwie świętego Marka Apostoła
- Ikonografia chrześcijańska – św. Marek
Życiorys świętego Marka Apostoła
Święty Marek w Nowym Testamencie nazywany jest „Janem zwanym Markiem” lub „Janem Markiem”. Przyszły apostoł pochodził z Palestyny, a jego kuzynem był Barnaba. Rodzice Marka nie są znani, chociaż przypuszcza się, że matką mogła być właścicielka Wieczernika (Maryja, przyjaciółka św. Piotra), w którym miała miejsce Ostatnia Wieczerza.
Św. Marek był uczniem świętego Piotra. To z rąk Szymona Piotra otrzymał chrzest święty. Marek towarzyszył swojemu nauczycielowi podczas wypraw misyjnych. W około 44 roku ewangelista wyruszył w podróż do Antiochii i na Cypr z Barnabą, a także św. Pawłem. Gdy Apostoł Narodów zapragnął udać się w wyprawę do Azji Mniejszej przez góry Tauru, Marek sprzeciwił się organizatorowi podróży misyjnej i zawrócił, co wzbudziło ogromną złość u św. Pawła.
W kolejną podróż na Cypr Jan Marek udał się tylko z Barnabą. Wiadomo również, że między 60 a 70 rokiem przebywał w Rzymie w towarzystwie św. Piotra i Pawła, gdzie prawdopodobnie spisał drugą ewangelię, według relacji Piotra Apostoła.
Ostatnie informacje o świętym możemy uzyskać z Listu do Tymoteusza, z którego dowiadujemy się, że św. Paweł napisał, aby przybył do niego Marek „przydatny do posługiwania". Tradycja Kościoła wspomina, że apostoł – ewangelista mógł być obecny w trakcie aresztowania Jezusa Chrystusa.
Kogo i czego patronem jest św. Marek?
Święty Marek uznany jest za patrona pisarzy i notariuszy. Apostoł czuwa nad Wenecją – miastem, w którym jest szczególnie czczony, ale także nad Bergamo i Albanią. Ewangelista stał się orędownikiem podczas wiosennych siewów i w oczekiwaniu na odpowiednią pogodę. Ponadto św. Marek to patron:
- żeglarzy,
- koszykarzy,
- murarzy,
- szklarzy,
- malujących na szkle,
- robotników budowlanych.
Przeczytaj także:
Mateusz Ewangelista – autor pierwszej Ewangelii. Celnik, który o nic nie pytał, wstał i poszedł za Jezusem
Mateusz Ewangelista to święty i apostoł znany również jako „Lewi, syn Alfeusza". Prawdopodobnie dopiero po powołaniu do grona dwunastu otrzymał imię Mateusz, co z hebrajskiego oznacza „dar Boga". Na początku swojego życia mężczyzna nie cieszył się pozytywną opinią. Pochodził z Nazaretu, czyli miasta, o którym Żydzi mówili: „Może co dobrego być z Nazaretu?” i trudnił się nikczemnym zajęciem. Jak Jezus Chrystus odmienił jego życie?Jak zginął Marek Ewangelista?
Prawdopodobnie święty Marek Ewangelista zmarł około 68 roku na terenie Egiptu, w okolicy Aleksandrii. Podczas realizowania apostolskiej działalności, nie tylko nawracał pogan, ale i dokonywał wielu cudów. Wiadomo, że święty Marek umarł jako męczennik z rąk wyznawców egipskiego boga Serapisa, jednak nieznane są szczegółowe informacje określające przyczynę jego śmierci.
Dzień św. Marka w Polsce i na świecie
Wspomnienie liturgiczne św. Marka obchodzone jest 25 kwietnia w Kościele katolickim, ewangelickim i anglikańskim. Dzień św. Marka to szczególne wydarzenie w kulturze śląskiej powiązane z ochroną i troską o urodzaj pól. 25 kwietnia organizowano procesje i zabawy z muzyką, a także tańcem. Wierzono, że w tym dniu nie wolno pracować na polu, bo:
św. Marek może wszystko zniszczyć.
Festa di san Marco to wyjątkowe święto Marka w Wenecji. Na jego cześć organizowane są festiwale, degustacje tradycyjnych potraw, a także Regata dei Traghetti, czyli regaty znane jako wyścigi gondolierów.
Krótka modlitwa do św. Marka
Boże, Ty powierzyłeś świętemu Markowi Ewangeliście misję głoszenia Dobrej Nowiny, spraw, abyśmy dobrze korzystali z jego nauki i wiernie naśladowali Chrystusa. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Modlitwa o wstawiennictwo do św. Marka
Boże, który łaską Swoją świętego Marka wzniosłeś do godności Ewangelisty, udziel i nam łaski, o którą Cię prosimy, abyśmy za jego wskazówkami w nauce Ewangelii świętej coraz więcej się utrwalali i za jego wstawiennictwem uwolnij nas od wszelkich nieszczęść przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Relikwie świętego Marka Apostoła
Obecnie relikwie św. Marka znajdują się w Bazylice św. Marka w Wenecji. Istnieje legenda, w której święty apostoł podczas podróży morskiej zatrzymał się na lagunie, gdzie ujrzał anioła, który powiedział:
Pax tibi Marce, evangelista meus. Hic requiescet corpus tuum” – „Pokój tobie Marku, mój ewangelisto. Twoje szczątki kiedyś tutaj spoczną.
Jednocześnie anioł wskazał Markowi obecne miejsce pochówku (Wenecję).
Relikwie świętego Marka znajdują się również w Polsce np. w sanktuarium na Jasnej Górze.
Ikonografia chrześcijańska – św. Marek
W ikonografii chrześcijański św. Marek Apostoł przedstawiany jest jako dojrzały mężczyzna, najczęściej z ciemnymi włosami, wąsem i krótką brodą. Święty ubrany w szaty biskupa lub arcybiskupa w paliuszu, trzyma w ręku księgę albo zwój. Na niektórych dziełach sztuki apostołowi towarzyszy lew (często ze skrzydłami), symbolizujący potężne działanie i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Ponadto do głównych atrybutów świętego można zaliczyć również drzewo figowe i słowa „Ewangelia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego".
Zobacz też: