Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Marka Apostoła
  2. Kogo i czego patronem jest św. Marek?
  3. Jak zginął Marek Ewangelista?
  4. Dzień św. Marka w Polsce i na świecie
  5. Relikwie świętego Marka Apostoła
  6. Ikonografia chrześcijańska – św. Marek
Reklama

Życiorys świętego Marka Apostoła

Święty Marek w Nowym Testamencie nazywany jest „Janem zwanym Markiem” lub „Janem Markiem”. Przyszły apostoł pochodził z Palestyny, a jego kuzynem był Barnaba. Rodzice Marka nie są znani, chociaż przypuszcza się, że matką mogła być właścicielka Wieczernika (Maryja, przyjaciółka św. Piotra), w którym miała miejsce Ostatnia Wieczerza.

Św. Marek był uczniem świętego Piotra. To z rąk Szymona Piotra otrzymał chrzest święty. Marek towarzyszył swojemu nauczycielowi podczas wypraw misyjnych. W około 44 roku ewangelista wyruszył w podróż do Antiochii i na Cypr z Barnabą, a także św. Pawłem. Gdy Apostoł Narodów zapragnął udać się w wyprawę do Azji Mniejszej przez góry Tauru, Marek sprzeciwił się organizatorowi podróży misyjnej i zawrócił, co wzbudziło ogromną złość u św. Pawła.

W kolejną podróż na Cypr Jan Marek udał się tylko z Barnabą. Wiadomo również, że między 60 a 70 rokiem przebywał w Rzymie w towarzystwie św. Piotra i Pawła, gdzie prawdopodobnie spisał drugą ewangelię, według relacji Piotra Apostoła.

Ostatnie informacje o świętym możemy uzyskać z Listu do Tymoteusza, z którego dowiadujemy się, że św. Paweł napisał, aby przybył do niego Marek „przydatny do posługiwania". Tradycja Kościoła wspomina, że apostoł – ewangelista mógł być obecny w trakcie aresztowania Jezusa Chrystusa.

Kogo i czego patronem jest św. Marek?

Święty Marek uznany jest za patrona pisarzy i notariuszy. Apostoł czuwa nad Wenecją – miastem, w którym jest szczególnie czczony, ale także nad Bergamo i Albanią. Ewangelista stał się orędownikiem podczas wiosennych siewów i w oczekiwaniu na odpowiednią pogodę. Ponadto św. Marek to patron:

Zobacz także
  • żeglarzy,
  • koszykarzy,
  • murarzy,
  • szklarzy,
  • malujących na szkle,
  • robotników budowlanych.

Przeczytaj także:

Mateusz Ewangelista – autor pierwszej Ewangelii. Celnik, który o nic nie pytał, wstał i poszedł za Jezusem

Mateusz Ewangelista to święty i apostoł znany również jako „Lewi, syn Alfeusza". Prawdopodobnie dopiero po powołaniu do grona dwunastu otrzymał imię Mateusz, co z hebrajskiego oznacza „dar Boga". Na początku swojego życia mężczyzna nie cieszył się pozytywną opinią. Pochodził z Nazaretu, czyli miasta, o którym Żydzi mówili: „Może co dobrego być z Nazaretu?” i trudnił się nikczemnym zajęciem. Jak Jezus Chrystus odmienił jego życie?
Święty Mateusz
fot. Święty Mateusz/ AdobeStock, Adam Ján Figeľ

Jak zginął Marek Ewangelista?

Prawdopodobnie święty Marek Ewangelista zmarł około 68 roku na terenie Egiptu, w okolicy Aleksandrii. Podczas realizowania apostolskiej działalności, nie tylko nawracał pogan, ale i dokonywał wielu cudów. Wiadomo, że święty Marek umarł jako męczennik z rąk wyznawców egipskiego boga Serapisa, jednak nieznane są szczegółowe informacje określające przyczynę jego śmierci.

Dzień św. Marka w Polsce i na świecie

Wspomnienie liturgiczne św. Marka obchodzone jest 25 kwietnia w Kościele katolickim, ewangelickim i anglikańskim. Dzień św. Marka to szczególne wydarzenie w kulturze śląskiej powiązane z ochroną i troską o urodzaj pól. 25 kwietnia organizowano procesje i zabawy z muzyką, a także tańcem. Wierzono, że w tym dniu nie wolno pracować na polu, bo:

św. Marek może wszystko zniszczyć.

Festa di san Marco to wyjątkowe święto Marka w Wenecji. Na jego cześć organizowane są festiwale, degustacje tradycyjnych potraw, a także Regata dei Traghetti, czyli regaty znane jako wyścigi gondolierów.

Krótka modlitwa do św. Marka

Boże, Ty powierzyłeś świętemu Markowi Ewangeliście misję głoszenia Dobrej Nowiny, spraw, abyśmy dobrze korzystali z jego nauki i wiernie naśladowali Chrystusa. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Marka

Boże, który łaską Swoją świętego Marka wzniosłeś do godności Ewangelisty, udziel i nam łaski, o którą Cię prosimy, abyśmy za jego wskazów­kami w nauce Ewangelii świętej coraz więcej się utrwalali i za jego wstawiennictwem ­ uwolnij nas od wszelkich nieszczęść przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Relikwie świętego Marka Apostoła

Obecnie relikwie św. Marka znajdują się w Bazylice św. Marka w Wenecji. Istnieje legenda, w której święty apostoł podczas podróży morskiej zatrzymał się na lagunie, gdzie ujrzał anioła, który powiedział:

Pax tibi Marce, evangelista meus. Hic requiescet corpus tuum” – „Pokój tobie Marku, mój ewangelisto. Twoje szczątki kiedyś tutaj spoczną.

Jednocześnie anioł wskazał Markowi obecne miejsce pochówku (Wenecję).

Relikwie świętego Marka znajdują się również w Polsce np. w sanktuarium na Jasnej Górze.

Ikonografia chrześcijańska – św. Marek

W ikonografii chrześcijański św. Marek Apostoł przedstawiany jest jako dojrzały mężczyzna, najczęściej z ciemnymi włosami, wąsem i krótką brodą. Święty ubrany w szaty biskupa lub arcybiskupa w paliuszu, trzyma w ręku księgę albo zwój. Na niektórych dziełach sztuki apostołowi towarzyszy lew (często ze skrzydłami), symbolizujący potężne działanie i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Ponadto do głównych atrybutów świętego można zaliczyć również drzewo figowe i słowa „Ewangelia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego".

Reklama

Zobacz też:

Święty Łukasz – Ewangelista i najwierniejszy uczeń Pawła Apostoła. Zapewnia duchowe wsparcie lekarzom i pielęgniarkom

Święty Łukasz był towarzyszem św. Pawła Apostoła i jednym z czterech ewangelistów. Nie należał do grona jedenastu apostołów. Prawdopodobnie osobiście nie znał również Jezusa. Święty pozostawił po sobie bezcenne pamiątki: Ewangelię św. Łukasza, Dzieje Apostolskie, trzecią i piątą księgę Nowego Testamentu. Skąd czerpał tak dokładne informacje?
Święty Łukasz
AdobeStock/Adam Ján Figeľ
Reklama
Reklama
Reklama