Reklama

W tym artykule:

  1. Kim był święty Maksymilian Kolbe?
  2. Kogo i czego patronem jest św. Maksymilian?
  3. Skrócony życiorys Rajmunda Kolbe
  4. Jak i kiedy zginął święty Maksymilian?
  5. Dokonania świętego Maksymiliana Maria Kolbe
  6. Dzień św. Maksymiliana w Polsce
  7. Ikonografia chrześcijańska – święty Maksymilian
Reklama

Kim był święty Maksymilian Kolbe?

Rajmund Kolbe urodził się w 1894 roku niedaleko Łodzi. Chłopiec pochodził z ubogiej, pobożnej rodziny zajmujące się chałupniczym tkactwem. Jako że nie było wtedy szkół polskich, a rosyjskie, Rajmund uczył się w domu, następnie pomagał rodzicom w sklepie. Przyszły święty opowiedział, że pewnego dnia ukazała się mu Maryja i zapytała, czy chce otrzymać dwie korony:

„Biała miała oznaczać, że wytrwam w czystości, czerwona, że będę męczennikiem. Odpowiedziałem, że chcę. Wówczas Matka Boża mile na mnie spojrzała i zniknęła” — wspomniał mamie Rajmund Kolbe.

Kolbe wraz z bratem wstąpił do zakonu franciszkanów. Obaj pobierali nauki w seminarium we Lwowie. Rajmund po przyjęciu nowicjatu otrzymał imię Maksymilian, a później złożył śluby wieczyste. Zakonnik wyróżniał się wysokimi umiejętnościami szczególnie w zakresie matematyki i rozpoczął studia w Rzymie, które ukończył z podwójnym dyplomem – filozofia, a także teologia. Po wybuchu I wojny światowej, Maksymilian długo zastanawiał się, co dalej robić. Postanowił nadal zgłębiać swoją wiarę i naukę (zdobył tytuł doktora) oraz pozostać wierny powołaniu.

Maksymilian Maria założył Rycerstwo Niepokalanej, czyli stowarzyszenie rozpowszechniające wiarę chrześcijańską i nawracające grzeszników. W 1917 roku duchowny otrzymał święcenia diakonatu, a rok później święcenia kapłańskie.

Sprawdź też:

Stanisław Kostka – święty zakonnik. Czy potrafił sprzeciwić się ojcu, aby wypełnić powołanie?

Stanisław Kostka już jako młody chłopiec czuł, że jest stworzony do świętych rzeczy. Gdy wstąpił do zakonu, ojciec robił wszystko, aby wydostać syna z rąk jezuitów. Stanisław był już dorosły i mógł podejmować samodzielne decyzje. Chociaż nieustannie otrzymywał groźby od Jana Kostki, nie uległ, stał się wzorem zakonnych cnót. Ojciec Piotr Kanizjusz zaopiniował Stanisława słowami: „Spodziewam się po nim rzeczy przedziwnych“ i rzeczywiście nie był w błędzie.
Stanisław Kostka
fot. Stanisław Kostka / Wikimedia, Sailko

Maksymilian Maria Kolbe wrócił do Polski i został powołany na funkcję wykładowcy w krakowskim seminarium. Święty zachorował na gruźlicę, dlatego podczas choroby przemieszczał się z Krakowa do Zakopanego i z powrotem. Gdziekolwiek pojawił się o. Kolbe, rozpowszechniał Milicję Niepokalanej, zyskując zwolenników Niepokalanowa. Zakonnik został nie tylko wydawcą, ale i redaktorem miesięcznika „Rycerz Niepokalanej", jednocześnie zyskując nowych sprzymierzeńców zakonu. Po satysfakcjonującym rozwoju swojego dzieła, ruszył w kierunku Japonii, aby tam prowadzić działalność misyjną.

Podczas wybuchu II wojny światowej, Niepokalanów – jako jeden z pierwszych celów – trafił pod okupację, a franciszkanów aresztowano. Maksymilian z braćmi wrócili do Niepokalanowa 8 grudnia, ponownie wznawiając działalność skupioną na adoracji Najświętszego Sakramentu. 17 lutego 1941 roku gestapo na nowo aresztowało o. Kolbe, zamykając w Auschwitz. Zakonnik był torturowany, bity, ale okruchami chleba dzielił się ze współwięźniami. Podczas pobytu w obozie Maksymilian nieustannie pełnił funkcję kapłańską: głosił Słowo Boże, spowiadał, a nawet odprawiał Msze Święte. Cierpiał – odważnie, powierzając losy Maryi Niepokalanej.

Kogo i czego patronem jest św. Maksymilian?

Maksymilian Maria Kolbe interesował się wynalazkami, dlatego też został wybrany na patrona energetyków. Święty, powszechnie uznawany jest za opiekuna honorowych dawców krwi i rodzin, więźniów, umierających, a papież Polak nazwał zakonnika „patronem naszych trudnych czasów”. Ponadto św. Maksymilian troszczy się o:

  • Zduńską Wolę,
  • Pabianicę,
  • archidiecezję gdańską,
  • diecezję elbląską,
  • diecezję koszalińską,
  • diecezję bielsko-żywiecką,
  • diecezję koszalińsko-kołobrzeską,
  • powiat oświęcimski,
  • Młodzież Wszechpolską.

Skrócony życiorys Rajmunda Kolbe

Maksymilian Maria Kolbe reprezentuje życie poświęcone Matce Bożej Niepokalanej.

  • Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli.
  • Rodzice chłopca należeli do Trzeciego Zakonu św. Franciszka.
  • Rajmund otrzymał Chrzest Święty 8 stycznia 1894 roku przez ks. Franciszka Kapałczyńskiego.
  • W 1902 roku przyjął Pierwszą Komunię Świętą, a 5 lat później bierzmowanie.
  • 12 października 1941 roku mały Kolbe miał widzenie, które relacjonowała jego mama:
Mieliśmy taki skryty ołtarzyk, do którego on często się wkradał i modlił się. (...) Byłam niespokojna, czy czasem nie jest chory, więc pytam się go, co się z tobą dzieje? (...) Drżąc ze wzruszenia i ze łzami mówi mi: jak mama mi powiedziała, co to z ciebie będzie, to ja bardzo prosiłem Matkę Bożą, żeby mi powiedziała, co ze mną będzie. I potem, gdy byłem w kościele, to znowu Ją prosiłem, wtedy Matka Boża pokazała mi się, trzymając dwie korony: jedną białą, drugą czerwoną. Z miłością na mnie patrzała i spytała, czy chcę te korony. Biała znaczy, że wytrwam w czystości, a czerwona, że będę męczennikiem. Odpowiedziałem, że chcę... Wówczas Matka Boża mile na mnie spoglądnęła i znikła.
  • W 1907 Rajmund wraz z bratem podjęli naukę w seminarium franciszkanów we Lwowie.
  • 4 września 1910 roku Rajmund przyjął imię Maksymilian.
  • W 1912 roku młodzieniec kontynuował studia w Krakowie, a następnie w Rzymie.
  • Maksymilian przyjął śluby wieczyste 1 listopada 1914 roku i zyskał imię Maria.
  • 28 kwietnia 1918 roku duchowny otrzymał święcenia kapłańskie.
  • W 1917 roku Maksymilian Kolbe założył Rycerstwo Niepokalanej.
  • W 1922 roku ukazał się pierwszy miesięcznik „Rycerzy Niepokalanej”.
  • W 1927 roku powstał klasztor Niepokalanów.
  • Około 1930 roku o. Kolbe rozpoczął działalność misyjną i chrześcijańsko – wydawczą w Japonii.
  • W 1937/1938 roku Maksymilian zapoczątkował Radio Niepokalanów (znak SP3RN).
  • 19 września 1939 roku zakonnik wraz z braćmi zostali aresztowani i uwięzieni najpierw w obozie pracy w Łambinowicach, później w obozie przejściowym w Gębicach, a następnie w Obozie jenieckim w Ostrzeszowie.
  • 9 listopada 1939 roku w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny więźniowie wraz z świętym Maksymilianem Maria Kolbe zostali wypuszczeni.
  • 28 maja 1941 roku duchowny trafił do obozu Auschwitz-Birkenau.

Jak i kiedy zginął święty Maksymilian?

Rajmund Kolbe umarł 14 sierpnia 1941 roku w obozie zagłady Konzentrationslager Auschwitz. Gdy duchowny otrzymał numer 16670, jego życie całkowicie się zmieniło. Maksymilian w obozie zagłady został skazany na ciężką pracę np. przenoszenie głazów do budowy krematorium, rąbanie drzewa. Święty nieustannie modlił się i mimo braku sił, oddawał ostatni kawałek chleba współwięźniom.

Pamiętam, jak mówił: Ja nie boję się śmierci; boję się grzechu. Zachęcał nas, aby nie bać się śmierci i aby mieć na sercu zbawienie naszych dusz. Mówił, że jeśli nie będziemy obawiać się niczego, oprócz grzechu, modląc się do Chrystusa i szukając wstawiennictwa Maryi, poznamy pokój — relacjonuje Aleksander Dziuba – więzień obozu Auschwitz-Birkenau.

W obozie wdrażano odpowiedzialność zbiorową. Pewnego dnia jeden więzień przekroczył mury Auschwitz, czego konsekwencją miała być śmierć dziesięciu współwięźniów. Strażnicy wytypowali mężczyzn do celi śmierci głodowej (blok 11). Wśród skazanych był Franciszek Gajowniczek – mąż i ojciec. Maksymilian Maria Kolbe wystąpił z szeregu w stronę „Lagerfuhrera” Fritzscha, aby zgłosić swoją gotowość do zastąpienia i jednocześnie oddania życia za młodego mężczyznę. Tak się stało.

Gajowniczek wrócił do współwięźniów. Święty Maksymilian Maria Kolbe został rozebrany i umierał śmiercią męczeńską – głodową przez dwa tygodnie. Ostatecznie Hans Bocka uśmiercił skazańca zastrzykiem trucizny z fenolu. Ciało męczennika spalono w krematorium obozu koncentracyjnego. Po świętym zostały tylko nieliczne relikwie np. różaniec, kosmyki włosów i brody zachowane przez fryzjera zakonnika.

Początkowo więźniowie krzyczeli z rozpaczy, bluźniąc przeciw Bogu. Później pod wpływem ojca Kolbego zaczęli się modlić i śpiewać pieśni do Matki Najświętszej. Zakonnik dodawał im otuchy, spowiadał i przygotowywał na śmierć. Stojąc lub klęcząc, wpatrywał się pogodnym wzrokiem w dokonujących inspekcji esesmanów — wspomina Bruno Borgowiec – świadek wydarzenia.

Dokonania świętego Maksymiliana Maria Kolbe

O. Kolbe został beatyfikowany 17 października 1971 roku przez papieża Pawła VI, a kanonizowany 11 lat później (10 października 1982 roku) przez papieża Jana Pawła II na placu świętego Piotra. Święty zdobył uznanie nie tylko jako wzór cnót chrześcijańskich, ale również ofiarując swoje życie za innego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Ponadto święty Maksymilian Maria Kolbe:

  • założył Rycerstwo Niepokalanej – organizacja,
  • stworzył „Rycerza Niepokalanej” – miesięcznik i Radio Niepokalanów,
  • został inicjatorem Niepokalanowa – najliczniejszego klasztoru,
  • prowadził misję w Japonii, gdzie również założył klasztor w Nagasaki,
  • pełnił działalność charytatywną podczas II wojny światowej.

Dzień św. Maksymiliana w Polsce

Maksymilian Maria Kolbe uznany jest za świętego Kościoła katolickiego. Wspomnienie liturgiczne ojca Kolbe odbywa się 14 sierpnia. Zakonnik uważany jest za skutecznego i wielkiego orędownika w niebie, dlatego wierni Kościoła katolickiego modlą się do niego w wielu intencjach, wypraszając łaski.

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Maksymiliana

Święty Maksymilianie! Radujemy się wielką chwałą Twoją i dziękujemy Bogu za to, że tak Cię wywyższył i wsławił w obliczu świata. Umiłowany nasz bracie! Cały naród składa Ci hołd. Serca nasze są pełne wdzięczności dla Ciebie, za Twoje oddanie się Bogu, Matce Chrystusowej i człowiekowi. Rozumiesz nasze potrzeby, pragnienia, troski i udręki. Dlatego z ufnością Ci je polecamy. Święty Maksymilianie, patronie trudnych czasów i męczenniku miłości – módl się za nami!

Przeczytaj także:

Ignacy Loyola mógł mieć wszystko, wybrał życie zakonne. Pomódl się do niego, jeśli oczekujesz potomstwa

Ignacy Loyola już jako dziecko był wychowany w duchu chrześcijańskim. Rodzice zapewnili synowi nie tylko wykształcenie, ale i bogate życie oderwane od codziennych problemów. Ignacy zafascynowany dworską sławą był pierwszym chętnym do walk i hulaszczej zabawy. Co się wydarzyło, że stał się hiszpańskim rycerzem zakonu jezuitów z życiową dewizą: „Ku większej chwale Boga”?
Ignacy Loyola
fot. Ignacy Loyola / AdobeStock, zatletic

Modlitwa błagalna do św. Maksymiliana Kolbe

Święty Maksymilianie Mario, najwierniejszy naśladowco biedaczyny z Asyżu, który rozpalony miłością Bożą przemierzyłeś życie nieprzerwanie praktykując cnoty heroiczne i wypełniając święte dzieła apostolatu, skieruj swój wzrok na nas, Twoich czcicieli, którzy powierzamy się Twemu wstawiennictwu. Ty, który oświecony światłem Dziewicy Niepokalanej, pociągnąłeś niezliczone dusze ku ideałom świętości, wzywając je do każdej formy apostolatu, by zatryumfowało dobro i rozszerzało się Królestwo Boże, uproś nam światło i siły do czynienia dobra i pociągnięcia licznych dusz do miłości Chrystusa. Ty, który w doskonałym zespoleniu z Boskim Zbawicielem, osiągnąłeś tak wysoki stopień miłości, że ofiarowałeś we wzniosłym świadectwie miłości, własne życie dla ocalenia życia brata więźnia, wybłagaj nam u Pana łaskę, o którą żarliwie Cię prosimy... Ożywieni tym samym zapałem miłości, możemy także my, poprzez wiarę i czyny, świadczyć o Chrystusie naszym braciom, by wraz z Tobą dojść do uświęcającego posiadania Boga w świetle chwały. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Maksymilian

W ikonografii chrześcijańskiej święty Maksymilian Kolbe przedstawiany jest jako zakonnik we franciszkańskim habicie. Bardzo często męczennik wyróżnia się więziennym pasiakiem z numerem 16670. Na niektórych obrazach święty ma szpakowatą brodę, a na innych jest gładko ogolony. Ojciec Maksymilian zawsze wyróżnia się krótkimi włosami – najpierw ciemnego koloru, późnij siwego.

Reklama

Św. Maksymilianowi doskwierała krótkowzroczność, dlatego to charakterystyczne okulary w okrągłych oprawkach wyróżniają świętego spośród kanonizowanych. Ponadto głównymi atrybutami Kolbe są dwie korony – czerwona i biała oraz drut kolczasty.

fot. Maksymilian Maria Kolbe / AdobeStock, Wiola
Reklama
Reklama
Reklama