Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Krzysztofa
  2. Kogo i czego patronem jest św. Krzysztof?
  3. Dzień św. Krzysztofa w Polsce
  4. Ikonografia chrześcijańska – św. Krzysztof
Reklama

Życiorys świętego Krzysztofa

Święty Krzysztof należy do popularniejszych świętych Kościoła katolickiego w Polsce, mimo że o jego życiu istnieje niewiele potwierdzonych faktów. Wiadomo, że urodził się około 250 roku, prawdopodobnie w Azji Mniejszej i zmarł śmiercią męczeńską, gdy tron obejmował cesarz Trajan Decjusz. Kolejne informacje stanowią niepotwierdzone informacje ustne, a także legendy.

Święty Krzysztof jako olbrzym

Niektórzy twierdzą, że św. Krzysztof mierzył ponad 4 metry. Przez lud mężczyzna nazywany był silnym olbrzymem, a do jego głównych zajęć należało przenoszenie pielgrzymów przez rzekę. Imię Krzysztof znaczy „niosący Chrystusa”, a w odwołaniu do legendy – święty utonął pod ciężarem Małego Jezusa. Ostatnie słowa, jakie olbrzym usłyszał przed śmiercią to: „Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz, pomagając innym”.

Święty Krzysztof jako psiogłowy

W innej legendzie pierwszym imieniem św. Krzysztofa był „Reprobus ", co oznaczało odrażający. Mężczyzna był nie tylko olbrzymem, ale i wyróżniał się brzydotą oraz twarzą podobną do głowy psa. Jego największą zaletą była siła, dlatego postanowił służyć najpotężniejszemu. Najpierw wyruszył do władcy swojej krainy, ale dowiedział się, że panujący boi się szatana. Gdy psiogłowy usłyszał, że diabeł czuje strach przed Chrystusem, zainteresował się wiarą chrześcijańską na tyle mocno, że wkrótce przyjął chrzest i odzyskał ludzką postać.

Zobacz też:

Św. Łucja z Syrakuz – męczennica i patronka niewidomych. 13 grudnia to jej święto

Św. Łucja była piękną, pobożną kobietą i wyróżniała się wyjątkową mądrością, jak na swój młody wiek. Niewiasta ślubowała czystość jako wyraz oddania się Bogu i poświęciła życie wartościom religijnym. Modlitwy i śluby stanowiły dla chrześcijanki esencję życia. Gdy św. Łucja została zmuszona do pracy w jednym z domów publicznych, dokładnie wiedziała, co zrobić.
św. Łucja
fot. Św. Łucja / AdobeStock, valentina5000

Nawrócony postanowił odbyć pokutę za swoje pogańskie życie i służenie szatanowi. Zamieszkał nad Jordanem, aby na barkach przenosić pielgrzymów do Ziemi Świętej. Gdy podniósł pewne dziecko, poczuł ogromny ciężar. Młody człowiek przedstawił się: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat" i przepowiedział szybką, męczeńską śmierć.

Zobacz także

Święty Krzysztof jako więzień

Powstała również legenda o tym, że silny Krzysztof został strącony do więzienia podczas prześladowania chrześcijan. Był tak potężny i niezniszczalny, że dzielnie znosił tortury – bojących się go – żołnierzy. Wielu pogan nawracało się na widok Krzysztofa, od którego odbijały się strzały. Po wydłużających się mękach, więzień padł na ziemię, a cesarz nakazał ścięcie bezsilnego już mężczyzny.

Kogo i czego patronem jest św. Krzysztof?

Obecnie święty Krzysztof znany jest przede wszystkim jako patron podróży i kierowców. Święty czuwa nad turystami, pielgrzymami, marynarzami, przewoźnikami, flisakami, żeglarzami. Nie każdy wie, że św. Krzysztof to również opiekun Ameryki i Wilna, a także wszystkich miast położonych nad rzekami.

Ponadto o świętym Krzysztofie – męczenniku można usłyszeć jako o patronie:

  • mostów,
  • grodów,
  • farbiarzy,
  • biegaczy,
  • dobrej śmierci,
  • chrześcijańskiej młodzieży.

Dzień św. Krzysztofa w Polsce

Wspomnienie liturgiczne świętego Krzysztofa odbywa się 25 lipca w Kościele katolickim, 24 lipca w Kościele luterańskim i 9 maja w Kościele prawosławnym. Dzień św. Krzysztofa to również Dzień Bezpiecznego Kierowcy. 25 lipca na terenach polskich parafii duszpasterze święcą pojazdy.

W tym dniu obchodzone są również najpopularniejsze imieniny Krzysztofa.

Modlitwa o wstawiennictwo przez św. Krzysztofa

Wszechmogący Boże, Stwórco świata i ludzi, błagamy Cię przez zasługi św. Krzysztofa o serca czułe dla bliźnich, pozbawione egoizmu i samolubstwa. Niech wzór św. Krzysztofa, który tak wiernie spełniał Twoje przykazania, rozbudzi w nas miłość bliźniego, posiadającą moc szlachetnego regulowania wszystkich spraw na ziemi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Sprawdź również:

Święty Hubert – patron myśliwych. Polował nie tylko na zwierzynę, ale i na duszę dla Boga. Dasz się złapać?

Święty Hubert przeżył niesamowitą, duchową przemianę. Z poganina skupianego na beztroskim życiu, stał się gorliwym chrześcijaninem, a później biskupem. Św. Hubert uczył pokory i miłości do Boga, bliźniego, natury. Biskup miał ogromny dar rozpowszechniania wiary chrześcijańskiej w sposób szybki, ale skuteczny.
święty Hubert
AdobeStock/jorisvo

Modlitwa do św. Krzysztofa – patrona kierowców

Święty Krzysztofie, który patronujesz prowadzącym pojazdy, otaczaj swą opieką każdego, kto usiądzie za kierownicą. Wypraszaj u Boga łaski i predyspozycje potrzebne każdemu kierującemu pojazdem. Święty Krzysztofie, proś dobrego Boga, aby chronił kierowców przed brawurą i wypadkami i aby każdy z nich był na drodze odpowiedzialny, trzeźwy, opanowany i życzliwy. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – św. Krzysztof

Święty Krzysztof w ikonografii chrześcijańskiej przedstawiany jest w dwojaki sposób. Imię Krzysztof z języka greckiego oznacza „niosący Chrystusa”. Zatem najczęściej święty ukazywany jest jako młodzieniec lub olbrzym dźwigający na barkach małego Jezusa.

W innych dziełach sztuki (najczęściej we wschodnich ikonach) św. Krzysztof nie przypomina człowieka, a postać rycerza z głową psa. Tak prezentowany święty trzyma w jednej ręce włócznię, a w drugiej dłoni krzyż albo tarczę.

Do głównych atrybutów świętego Krzysztofa można zaliczyć:

Reklama
  • rybę,
  • wiosło,
  • dziecko,
  • palmę męczeńską,
  • wieniec róż,
  • sakwę na chleb.
fot. Św. Krzysztof / AdobeStock, Renáta Sedmáková
Reklama
Reklama
Reklama