Reklama

W tym artykule:

  1. Kim był święty Karol de Foucauld?
  2. Kogo patronem jest francuski trapista?
  3. Skrócony życiorys Karola ze Strasburga
  4. Jak i kiedy zginął Karol de Foucauld?
  5. Dokonania św. Karola de Foucauld
  6. Dzień św. Karola w Polsce
  7. Relikwie Karola ze Strasburga
  8. Ikonografia chrześcijańska – święty Karol de Foucauld
Reklama

Kim był święty Karol de Foucauld?

Karol urodził się w bogatej, arystokratycznej rodzinie. Rodzice szybko ochrzcili syna. Niestety, oboje zmarli, gdy był jeszcze małym chłopcem. Pieczę nad Karolem i jego siostrą przejął dziadek – pułkownik Morlet. Karol po zdaniu matury, rozpoczął dalszą edukację w paryskiej szkole jezuitów. Minęły dwa lata, jak po regularnych spotkaniach z cyganerią literacką, młodzieniec porzucił wiarę na rzecz beztroskiego życia i został wyrzucony ze szkoły.

Po śmierci swojego dziadka Karol de Foucauld odziedziczył rodzinny majątek arystokracji i wstąpił do wojska. W armii wyróżniał się hulaszczym życiem i złym prowadzeniem, dlatego został wydalony za brak dyscypliny. Mimo wszystko mężczyzna brał udział we francuskim powstaniu, a następnie podjął przygotowania do wyprawy jako eksplorator Maroka. W afrykańskim mieście pisał nagradzane pozycje geograficzne np. „Reconnaissance au Maroc”. Karol de Foucauld podróżował również po Tunezji i Algierii.

Po wyprawie mężczyzna powrócił do Paryża. Następnie ponownie udał się do Algierii, gdzie na pustyni Magrebu przyjął celibat. Nawrócony Karol zamieszkał u siostry w paryskiej dzielnicy i całe dnie spędzał na modlitwie w kościele św. Augustyna. W tym czasie poznał również księdza Huvelina, który zgodził się zostać jego spowiednikiem i przewodnikiem duchowym. W kolejnych latach Karol brał udział w pielgrzymce do Ziemi Świętej, licznych rekolekcjach, a ostatecznie wstąpił do klasztoru trapistów i przyjął imię Maria Alberyk.

Święty Karol de Foucauld poszukiwał ubóstwa. Przełożeni przekonani o jego wyjątkowości zwolnili mężczyznę ze ślubów prostych i zobowiązali do złożenia ślubów prywatnych (czystości i posiadania wyłącznie narzędzi potrzebnych do pracy). Zakonnik podjął służbę w klasztorze Klarysek w Nazarecie, często brał udział w rekolekcjach, a później przyjął święcenia kapłańskie.

Brat Karol wyjechał do Algierii. Tam odprawił swoje pierwsze nabożeństwo, prowadził działalność charytatywną, zajmował się rannymi, troszczył o potrzeby materialne i duchowe najuboższych, wspierał społeczeństwo np. w walce z niewolnictwem. Następnie rozpoczął ewangelizację Tuaregów (lud berberyjski), a owocem jego starań była pustelnia Asekrem.

Kogo patronem jest francuski trapista?

Św. Karol de Foucauld został uznany za patrona wszystkich porzucających i powracających do wiary. Podczas ponownego zbliżenia do Boga, brat Karol powiedział: „Boże, jeśli istniejesz, daj mi się poznać!”. Dlatego święty stał się orędownikiem zagubionych i poszukujących prawdy w Jezusie Chrystusie.

Skrócony życiorys Karola ze Strasburga

  • Karol de Foucauld urodził się 15 września 1858 roku w Strasburgu.
  • 28 kwietnia 1872 roku chłopiec przyjął Pierwszą Komunię Świętą
  • W 1874 roku młodzieniec rozpoczął studia w szkole jezuitów w Paryżu, a po wyrzuceniu ze szkoły wstąpił do kawalerii w Saumur.
  • W 1881 roku Karol brał udział w powstaniu Bou Amama w Algierii.
  • W 1883-1884 roku wyruszył z misją badawczą do Maroka.
  • W 1885 roku został nagrodzony za swoją twórczość złotym medalem od Francuskiego Towarzystwa Geograficznego.
  • W 1886 roku mężczyzna powrócił do Paryża i doświadczył nawrócenia.
  • W 1886 roku w kościele Karol de Foucauld poznał ks. Huvelina – przewodnika duchowego.
  • W 1888-1890 roku chrześcijanin brał udział w pielgrzymce do Ziemi Świętej.
  • 16 stycznia 1890 roku Karol wstąpił do zakonu trapistów w klasztorze Matki Bożej Śnieżnej.
  • W 1892 przyjął śluby zakonne, tonsurę i imię Maria Alberyk.
  • W 1893 roku rozpoczął studia teologiczne, które ukończył w Rzymie.
  • 14 lutego 1894 roku został wysłany do klasztoru klarysek w Nazarecie.
  • W 1901 roku przyjął święcenia kapłańskie.
  • 28 października 1901 roku jako kapłan odprawił pierwszą Mszę Świętą w Beni-Abbes.
  • W 1904 roku Karol de Foucauld głosił słowo Boże w Tamanrasset.
  • W 1910–1911 roku kapłan wybudował pustelnię w górach Hoggaru.
  • 1 grudnia 1916 święty Karol de Foucauld został zastrzelony.

Przeczytaj również:

Święty Roman – biskup i fundator wspólnoty chrześcijańskiej w Nepi. Dlaczego zginął śmiercią męczeńską?

Święty Roman współpracował wraz ze św. Ptolemeuszem w rozpowszechnianiu chrześcijaństwa na terenie Nepi, dlatego biskupi zostali patronami tego włoskiego miasta. O świętym Romanie męczenniku nie istnieje zbyt wiele informacji. Wyłącznie dokument Passio Sancti Ptolomaei et Romani z XI wieku odkrywa przed wiernymi skąpe informacje dotyczące życia świętego.
Święty Roman
fot. Święty Roman / Wikimedia, Abraham

Jak i kiedy zginął Karol de Foucauld?

W 1916 roku wybuchły zamieszki wśród ludności zamieszkiwanej obok pustelni. W tym czasie Karol wybudował fort, który miał chronić mieszkańców przed atakami Senussów. Tradycja Kościoła głosi, że 1 grudnia 1916 roku jeźdźcy otoczyli fortecę, a młody – uzbrojony obrońca przypadkowo zabił Karola de Foucauld.

On nie umarł tylko dla Was, ale i dla nas. Niech Bóg będzie dla niego miłosierny i ufamy, że spotkamy się z nim w raju — słowa skierowane do rodziny św. Karola de Foucauld od przyjaciela.

Dokonania św. Karola de Foucauld

Karol de Foucauld został beatyfikowany 13 listopada 2005 roku przez Benedykta XVI, a kanonizowany 15 maja 2022 roku przez papieża Franciszka. Kapłan po nawróceniu stał się wzorem cnót chrześcijańskich, a wśród Tuaregów dokonywał wielkich rzeczy:

  • założył pustelnię Asekrem,
  • stworzył słownik francusko-tuareski,
  • wykonał tłumaczenie Ewangelii na język tuareski,
  • podczas zamieszek wybudował fort,
  • napisał listy, które pozwalały poprawnie interpretować Pismo Święte,
  • stworzył regułę do wspólnoty Małych Braci Jezusa.

Dzień św. Karola w Polsce

Wspomnienie liturgiczne świętego Karola de Foucauld obchodzone jest 1 grudnia w Kościele katolickim. W tym dniu szczególne nabożeństwa odprawiane są w intencji osób porzucających praktyki religijne i odwracających się od Boga. 1 grudnia szczególne święto obchodzi Zgromadzenie Małych Braci Jezusa, które powstało na podstawie reguły zakonnej stworzonej przez francuskiego trapistę.

Modlitwa zawierzenia św. Karola

Ojcze, powierzam się Tobie, uczyń ze mną co zechcesz. Cokolwiek uczynisz ze mną dziękuję Ci. Jestem gotów na wszystko, przyjmuję wszystko, aby Twoja wola spełniała się we mnie i we wszystkich Twoich stworzeniach. Nie pragnę nic więcej mój Boże. W Twoje ręce powierzam ducha mego, z całą miłością mojego serca. Kocham Cię i miłość przynagla mnie, aby oddać się całkowicie w Twoje ręce, z nieskończoną ufnością, Bo Ty jesteś moim Ojcem.

Sprawdź też:

Święty Antoni z Padwy – cudotwórca i święty od rzeczy zgubionych. Poproś go o wstawiennictwo i modlitwę

Święty Antoni Padewski to jeden z najpopularniejszych świętych na całym świecie. Powszechnie znany jako skuteczny patron rzeczy zagubionych. Antoni wyróżnił się życiem pełnym wiary, mądrością, wyrozumiałością i niezwykłą intuicją. Pokorny franciszkanin kochający Boga i bliźnich otrzymał z nieba dar elokwencji. Przekonaj się, dlaczego został nazwany „młotem na heretyków”.
Święty Antoni z Padwy
AdobeStock/Julian

Relikwie Karola ze Strasburga

Cała pustelnia została zniszczona. Po pewnym czasie ciało kapłana i Najświętszy Sakrament odnaleźli francuscy oficerowie. Brat Karol został pochowany na cmentarzu w El Goela w Algierii. Podczas procesu kanonizacji polscy paulini zwrócili się z prośbą o relikwie świętego Karola de Foucauld, na co otrzymali odpowiedź od Bernarda Ardury (postulatora procesu):

Reklama
Takie relikwie właściwie nie istnieją, bo grób świętego znajduje się w miejscu niedostępnym dla chrześcijan – na cmentarzu w El Goela w Algierii i w związku z tym są tylko pozostałości relikwii z procesu beatyfikacyjnego.

Ikonografia chrześcijańska – święty Karol de Foucauld

W ikonografii chrześcijańskiej święty Karol de Foucauld przedstawiany jest jako uśmiechnięty zakonnik. Eremitę wyróżnia biały habit z czerwonym krzyżem połączonym z sercem. Nierzadko święty przedstawiany jest w pustelni, trzymając w ręku zwój lub różaniec.

fot. Święty Karol / Adobe Stock, jorisvo
Reklama
Reklama
Reklama