Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Juliana Szpitalnika
  2. Kogo i czego patronem jest św. Julian Gościnny?
  3. Jak i kiedy zginął święty Julian?
  4. Dzień św. Juliana Szpitalnika w Polsce
  5. Ikonografia chrześcijańska – święty Julian
Reklama

Życiorys świętego Juliana Szpitalnika

Tradycja Kościoła opowiada przewrotną historię o życiu świętego Juliana. Młodzieniec pochodził ze szlacheckiej rodziny i zajmował się kupiectwem. Pewnego dnia na polowaniu objawił się przed nim jeleń, przewidując przyszłość. Zwierzę ostrzegło Juliana, że wkrótce zabije swoich rodziców. Miłośnik polowania pragnął oszukać przepowiednie i postanowił wyprowadzić się z domu, ustatkować, założyć rodzinę.

Podczas kolejnego łowiectwa, gdy mężczyzna przebywał w lesie, w odwiedziny do jego domu przyjechali rodzice. Żona Juliana posłała im miejsce na swoim własnym łóżku. Szpitalnik wyróżniał się porywczym i bezwzględnym charakterem. Gdy wrócił z polowania i zobaczył, że w jego sypialni przytula się dwoje ludzi, od razu posądził żonę o zdradę. Nie zawahał się ani sekundy, chwycił za miecz i zamordował domniemanego kochanka i „żonę” (rodziców).

Sytuacja wywołała rozpacz w Julianie. Mężczyzna nie wiedział, co miał zrobić z własnym życiem, dlatego oddał się modlitwie, samotnym wędrówkom, praktykom pokutnym i pomocy biednym oraz potrzebującym. Prawdopodobnie ostatecznie zamieszkał nad rzeką Potenzą (Włochy), gdzie za darmo przewoził trędowatych i najuboższych. Legenda głosi, że pewnego dnia jeden z jego pasażerów prawie wypadł z łodzi, Julian Gościnny złapał jego trędowate ciało i tym samym ocalił życie niewinnego człowieka. Wielu twierdzi, że to sam Jezus Chrystus podróżował z Julianem sprawdzając, czy serce przewoźnika zostało całkowicie nawrócone. Prawdziwy żal i pragnienie pokuty to czynniki, które sprawiły, że Julian Gościnny stał się świętym w oczach innych.

Sprawdź też:

Święty Jan Chrzciciel – pierwszy czczony w całym Kościele. Jezus powiedział: „nie powstał większy od Jana Chrzciciela”

Święty Jan Chrzciciel nieustannie zachwyca bezkompromisowością i odwagą. To jego imię z hebrajskiego oznacza „Bóg jest łaskawy”. Niektórzy uważali, że to właśnie krewny Jezusa był Mesjaszem, na co Jan jednoznacznie odpowiadał: „Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie: ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów". W Polsce ku czci proroka wzniesiono 338 kościołów.
Święty Jan Chrzciciel
fot. Święty Jan Chrzciciel / Adobe Stock, Adam Ján Figeľ

Kogo i czego patronem jest św. Julian Gościnny?

Julian został uznany za patrona miasteczka i gminy Macerata we Włoszech. Święty opiekuje się przewoźnikami, rycerzami, podróżującymi, wioślarzami, myśliwymi i hotelarzami. O nawróconym wspomina się również w kontekście dobrego ducha grzeszników, żałujących za swoje złe uczynki.

Ponadto św. Julian Gościnny to patron:

  • skrzypków,
  • pasterzy,
  • hodowców,
  • karczmarzy,
  • cyrkowców,
  • klaunów,
  • kuglarzy,
  • lutników,
  • poszukujących noclegu,
  • osób bezdzietnych.

Jak i kiedy zginął święty Julian?

Niewiele wiadomo o śmierci świętego Juliana. Prawdopodobnie mężczyzna zmarł wraz ze swoją żoną w 304 roku. Tradycja Kościoła podaje, że małżeństwo zginęło śmiercią męczeńską, a ciało świętego pochowane w Maceracie zostało przeniesione do Belgii (740 roku), aby ochronić je przed grabieżą miasta. We włoskim miasteczku pozostały wyłącznie relikwie Juliana Szpitalnika – lewe ramię.

Miejsce, w którym zostało ukryte ciało w Belgii, na długo stanowiło tajemnicę. Dopiero 6 stycznia 1442 roku pewien szlachcic przed śmiercią wyznał biskupowi Mikołajowi Aste, gdzie spoczywa święty i ciało natychmiastowo przewieziono do katedry w Maceracie.

Dzień św. Juliana Szpitalnika w Polsce

Wspomnienie świętego Juliana obchodzone jest 9 stycznia w Kościele katolickim. W tym dniu grzeszący modlą się o odkupienie win, a zagubieni o odnalezienie ścieżki prowadzącej do świętości. Dzień świętego Juliana oznacza czas refleksji, spowiedzi i zmiany życia na bliższe Bogu.

Modlitwa do św. Juliana Gościnnego

Święty Julianie Szpitalniku,

Patronie tych, którzy znaleźli się na życiowym rozdrożu,

wysłuchaj naszych modlitw, gdy szukamy Twojego wstawiennictwa.

Zmiłuj się nad nami, gdy stajemy przed trudnymi wyborami,

pomóż nam rozeznać drogę, która prowadzi do Bożego Miłosierdzia.

Naucz nas, jakie znaczenie ma prawdziwe nawrócenie,

jak miłość i łaska mogą przemienić najciemniejsze serce.

Święty Julianie, któryś oddał swoje życie służąc potrzebującym,

pomóż nam zrozumieć, jak darowanie i miłosierdzie mogą uzdrawiać rany.

Wspieraj nas w naszych wysiłkach, abyśmy mogli podążać Twoimi śladami,

niosąc nadzieję i miłość tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

Prosimy Cię, święty Julianie, módl się za nami,

abyśmy zawsze mogli być wierni drodze miłosierdzia i pojednania. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Julian

W ikonografii chrześcijańskiej św. Julian przedstawiany jest jako młody mężczyzna w stroju rycerskim i szatą zawieszoną na ramionach oraz biodrach. Głównym atrybutem świętego jest miecz, którym dokonał zabójstwa rodziców. Artyści ukazują Juliana Szpitalnika również z:

  • krukiem,
  • sokołem,
  • jeleniem.
Reklama

Przeczytaj również:

Święty Karol de Foucauld – powracający do wiary. Zakonnik, który wybrał życie na pustyni

Święty Karol de Foucauld żył zgodnie z ideą pustelnika, powierzając całe swoje życie Bogu i miłości do bliźniego. Duchowny napisał: „Pytacie, jakie jest moje życie? To życie mnicha misjonarza, oparte na trzech zasadach: naśladować ukryte życie Jezusa w Nazarecie, adorować Najświętszy Sakrament, przebywać pośród ludów najbardziej opuszczonych". Brat Karol nie zawsze był blisko wiary chrześcijańskiej.
Święty Karol de Foucauld
fot. Święty Karol de Foucauld / Adobe Stock, rparys
Reklama
Reklama
Reklama