Święty Józef z Nazaretu – patron rodziny. Kim był wybrany spośród wszystkich mężczyzn na opiekuna Jezusa?
Święty Józef stał się wybrańcem Boga i ziemskim ojcem Zbawiciela. Kościół przedstawia mężczyznę jako wzór ojcowskiej miłości i cnót chrześcijańskich. Oblubieniec Najświętszej Marii Panny wyróżniał się pobożnością, cierpliwością, troskliwością, a także ufnością w posłuszeństwie woli Bożej. Źródłem informacji o św. Józefie są Ewangelie oraz apokryfy pochodzące z drugiego wieku. Dlaczego Józef z Nazaretu określany jest „mężem sprawiedliwym”?
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Józefa
- Kogo i czego patronem jest św. Józef?
- Kiedy umarł święty Józef?
- Dzień i miesiąc św. Józefa w Polsce
- Modlitwy do Świętego Józefa
- Ikonografia chrześcijańska – św. Józef
Życiorys świętego Józefa
Św. Józef urodził się w I wiek p.n.e. i pochodził z rodu króla Dawida, jednak nie wyróżniał się bogactwem. Ewangelia podkreśla, że mężczyzna był synem „Jakuba” (Ewangelia Mateusza) lub „Heli” (Ewangelia Łukasza), natomiast Oblubieńcem Najświętszej Marii Panny, czyli mężem Maryi. Mężczyzna trudnił się rzemiosłem – naprawiał narzędzia i drewniane przedmioty, pracował jako cieślarz oraz stolarz.
Gdy Maryja powiadomiła narzeczonego o cudownym poczęciu, Józef nie miał wątpliwości i od razu uwierzył w cud. Wiedział jednak, że nie jest prawdziwym ojcem dziecka. Był „mężem sprawiedliwym”, nie chciał zniesławić swojej żony. Jego zamiarem było oddalenie Maryi z miasta, aby nie została posądzona o cudzołóstwo, co groziło ukamieniowaniem. Jednak we śnie Józefowi objawił się anioł, który polecił, aby zabrał brzemienną do siebie. W ten sposób Maryja i Józef zamieszkali razem w Nazarecie w Galilei.
Jeszcze przed poczęciem Jezusa, dziewica Maria i Józef udali się w podróż do Betlejem, aby wypełnić rozporządzenie Cezara o wpisie do spisu ludności.
W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta*, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. 2 Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz*. 3 Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. 4 Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, 5 żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. 6 Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. 7 Porodziła swego pierworodnego* Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie — Ewangelia Łk 2,1-21.
Gdy urodził się Jezus, Rodzina Święta udała się do żłobka, bo nikt nie przyjął nowo narodzonego maleństwa do swojego domu. W stajence zjawili się trzej królowie ze Wschodu, ofiarując dary, a aniołowie zwiastowali radosną nowinę. Józef jako prawomocny małżonek Maryi (w prawie żydowskim) został uznany za ojca Jezusa i wraz z Maryją przedstawił syna w świątyni.
Szczęście mężczyzny nie trwało długo. Herod przerażony utratą władzy, rozkazał zabić wszystkich chłopców przed drugim rokiem życia. Józef i Maryja uciekli do Egiptu, aby ocalić syna. Dopiero po śmierci króla Judei powrócili do Nazaretu.
Zobacz również:
Święty Łukasz – Ewangelista i najwierniejszy uczeń Pawła Apostoła. Zapewnia duchowe wsparcie lekarzom i pielęgniarkom
Święty Łukasz był towarzyszem św. Pawła Apostoła i jednym z czterech ewangelistów. Nie należał do grona jedenastu apostołów. Prawdopodobnie osobiście nie znał również Jezusa. Święty pozostawił po sobie bezcenne pamiątki: Ewangelię św. Łukasza, Dzieje Apostolskie, trzecią i piątą księgę Nowego Testamentu. Skąd czerpał tak dokładne informacje?Kogo i czego patronem jest św. Józef?
Święty Józef kojarzony jest przede wszystkim jako opiekun Świętej Rodziny, dlatego został uznany za patrona małżeństw, rodzin chrześcijańskich i ojców. Poza tym Józef z Nazaretu opiekuje się robotnikami, ludźmi wykonującymi fizyczną pracę np. cieślarzami, drwalami, rzemieślnikami, stolarzami, gospodarzami.
Święty Józef jest również patronem:
- sierot,
- mężczyzn,
- czystości,
- wychowawców,
- uciekinierów,
- uchodźców,
- bezdomnych,
- dobrej śmierci,
- czystej miłości,
- dzieł charytatywnych
- Kościoła powszechnego,
- Nowego Świata,
- ekonomistów,
- wielu miast (np. Kraków), krajów (np. Meksyk) i regionów (np. Sycylia).
Kiedy umarł święty Józef?
Prawdopodobnie święty Józef zmarł ok. 20 r. n.e. Nikt jednak nie zna dokładnej daty, miejsca i przyczyny śmierci Józefa z Nazaretu. Po raz ostatni o opiekunie Świętej Rodziny można usłyszeć podczas pielgrzymki z dwunastoletnim Jezusem do Jerozolimy.
Dzień i miesiąc św. Józefa w Polsce
Wspomnienie liturgiczne świętego Józefa w Kościele katolickim odbywa się 19 marca (Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Marii Panny), natomiast w Kościele prawosławnym po Narodzinach Jezusa Chrystusa, czyli 1 stycznia. Warto dodać, że 1 maja w Kościele katolickim obchodzone jest również wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika – szczególna uroczystość dla osób wykonujących pracę fizyczną.
W katolickich świątyniach marzec uznawany jest za miesiąc świętego Józefa. To czas refleksji nad rodziną i najważniejszymi wartościami chrześcijańskimi. Marzec poświęcony Józefowi uczy pokory, empatii, cierpliwości, miłości do najbliższych i odpowiada na pytanie o miejsce rodziny we współczesnym świecie.
Modlitwy do Świętego Józefa
Święty Józef jest szczególnie bliski polskim rodzinom. W modlitwach święty proszony jest przede wszystkim o wstawiennictwo, ale również o: miłość do drugiego człowieka, życie bliskie Bogu, dobro i cnoty, siłę podczas codziennej pracy.
Do świętego można modlić się podczas np.:
- Koronki do św. Józefa,
- Godzinki o św. Józefie,
- Litanii do świętego Józefa;
- Nowenny ku czci św. Józefa,
- Nabożeństwa do Przeczystego Serca św. Józefa;
- Nabożeństwa do siedmiu boleści i radości św. Józefa;
- Nabożeństwa do opieki św. Józefa; Nabożeństwo siedmiu niedziel św. Józefa.
Przeczytaj także:
Mateusz Ewangelista – autor pierwszej Ewangelii. Celnik, który o nic nie pytał, wstał i poszedł za Jezusem
Mateusz Ewangelista to święty i apostoł znany również jako „Lewi, syn Alfeusza". Prawdopodobnie dopiero po powołaniu do grona dwunastu otrzymał imię Mateusz, co z hebrajskiego oznacza „dar Boga". Na początku swojego życia mężczyzna nie cieszył się pozytywną opinią. Pochodził z Nazaretu, czyli miasta, o którym Żydzi mówili: „Może co dobrego być z Nazaretu?” i trudnił się nikczemnym zajęciem. Jak Jezus Chrystus odmienił jego życie?Modlitwa codzienna do św. Józefa
O święty Józefie, mniemany Ojcze i Opiekunie Pana i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa,
najmilszy Oblubieńcze Matki Jego, Przeczystej Dziewicy Maryi! Ja, N.N. Ciebie obieram sobie dziś
i po wszystkie dni mego życia za Patrona, Ojca i Opiekuna i postanawiam mocno głosić i rozszerzać zawsze i wszędzie Twoją chwałę i cześć. Błagam Cię pokornie, racz mnie przyjąć za swego sługę.
Ratuj mnie we wszystkich potrzebach duszy i ciała, broń od wszystkich nieprzyjaciół widzialnych i niewidzialnych, zachowaj mnie do wszelkiego niebezpieczeństwa, nieszczęścia i złego przypadku. Szczególnie zaś w godzinę mej śmierci przybądź, wspieraj i ratuj mnie wraz z Niepokalaną Oblubienicą Twoją Maryją, abym nie zginął, ale miał żywot wieczny i z Wami wielbił Boga po wszystkie wieki wieków. Amen.
Modlitwa za wstawiennictwem św. Józefa
O, święty Józefie, którego opieka przed tronem Boga jest tak wspaniała, mocna i natychmiastowa, powierzam Ci wszystkie moje sprawy i pragnienia.
O, święty Józefie, pomóż mi przez Twoje potężne wstawiennictwo i wyproś mi u Twojego Boskiego Syna wszelkie duchowe błogosławieństwa, żebym – poddany Twojej niebiańskiej mocy – mógł złożyć moje dziękczynienie i hołd najbardziej kochającemu ze wszystkich ojców.
O, święty Józefie, nigdy nie zmęczę się kontemplowaniem Ciebie. A w Twoich ramionach zasypia Jezus. Nie ośmielę się zbliżyć do Ciebie, kiedy On spoczywa na Twoim sercu. Uściskaj Go mocno w moim imieniu, ucałuj Jego drogocenną głowę i poproś Go, by odwzajemnił ten pocałunek, kiedy będę wydawał moje ostatnie tchnienie. Święty Józefie, patronie odchodzących dusz, módl się za mnie. Amen.
Ikonografia chrześcijańska – św. Józef
W ikonografii chrześcijańskiej święty Józef ukazywany jest jako dojrzały mężczyzna z siwymi włosami i z brodą. Święty najczęściej przedstawiany jest wraz ze swoją rodziną lub z małym Jezusem na rękach. Nierzadko Oblubieniec Najświętszej Marii Panny widoczny jest podczas charakterystycznych dla niego wydarzeń z Ewangelii np. ucieczka do Egiptu, przybycie Mędrców ze Wschodu, Narodziny Pańskie.
Ponadto do głównych atrybutów św. Józefa można zaliczyć:
- młotek,
- piłę,
- laskę,
- lilię,
- hebel,
- elementy warsztatu stolarskiego.