Święty Joachim – ojciec Maryi, mąż św. Anny i dziadek Jezusa Chrystusa. Gdy ujrzał anioła, otrzymał cudowną nowinę
Święty Joachim w literaturze apokryficznej uznany został za ojca Maryi, a zatem i dziadka Dzieciątka Jezus. W Piśmie Świętym nie znajdziemy informacji potwierdzonych przez Kościół o żywocie tego świętego. Joachim to imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza „Bóg da umocnienie” lub „Przygotowanie Panu". Kult Joachima rozpowszechnił się, gdy świat usłyszał o Najświętszej Maryi Pannie.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Joachima
- Kogo i czego patronem jest św. Joachim?
- Dzień świętego Joachima w Polsce
- Ikonografia chrześcijańska – św. Joachim
Życiorys świętego Joachima
Joachim pochodził z bogatej i szanowanej rodziny. Chłopiec urodził się w I wieku p.n.e. w mieście Galilea. Niewiele wiadomo o życiu młodzieńca, a później mężczyzny. Joachim poślubił św. Annę, nazywaną również „Anną sprawiedliwą”. Małżeństwo tworzyło pobożną parę i zamieszkało w Nazarecie. Joachim i Anna starali się o dziecko, wznosząc modlitwy, a także ofiarując hojne dary, jednak nieskutecznie.
Gdy mąż św. Anny nie doczekał się potomstwa, wyruszył na pustynię, aby przez 40 dni pościć i modlić się o łaskę. Jego błagania zostały wysłuchane, Joachim doświadczył objawienia. Anioł zwiastował pobożnemu mężczyźnie, że jego małżonka wkrótce pocznie dziecko, które „będzie radością ziemi". Rodzice nazwali córkę Marią i w wieku 3 lat (realizując wcześniej złożone śluby) wysłali na służbę do świątyni.
Brakuje informacji dotyczących śmierci św. Joachima. Prawdopodobnie zmarł w wieku około 80 lat, gdy jego córka była jeszcze dzieckiem. Relikwie świętego zaginęły, a w miejscu, gdzie stał dom rodziny, św. Helena wybudowała kościół.
Kogo i czego patronem jest św. Joachim?
Święty Joachim został uznany za patrona małżonków, a także stolarzy. Ojciec Najświętszej Panienki czuwa nad San Joaquin (miasto w Kalifornii). Święty patronuje ojcom, dziadkom, sprzedawcom pościeli i lnu. Ponadto św. Joachim to również opiekun:
- grabarzy,
- stolarzy,
- katolickich rodziców,
- wielu kościołów i parafii.
Dzień świętego Joachima w Polsce
Wspomnienie świętego Joachima obchodzone jest 16 sierpnia w Kościele katolickim, natomiast 26 lipca to dzień rodziców Najświętszej Maryi Panny (św. Joachima i św. Anny). Modląc się do świętego, wierni wznoszą szczególne prośby w intencji rodzin.
Krótka modlitwa do św. Joachima
Panie, Boże naszych ojców, Ty wybrałeś świętego Joachima na ojca Maryi, która została Matką Twojego wcielonego Syna, przez jego wstawiennictwo daj nam osiągnąć zbawienie obiecane Twojemu ludowi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa o wstawiennictwo do św. Joachima
Wielki i chwalebny patriarcho, Święty Joachimie, jak wielka i chwalebna jest radość moja, gdy uważam, że ty między wszystkimi świętymi zostałeś wybrany, aby mieć współudział w Boskich tajemnicach i ubogacić świat Matką Boża, Najświętszą Maryja Panną. Przez ten osobliwy przywilej najpotężniejszym się stałeś u Matki i u Jej Syna, tak że nie ma łaski tak wielkiej, której byś nie mógł wyjednać. Z tą ufnością uciekam się do twej nader potężnej opieki i polecam ci wszystkie, moje i rodziny mojej, potrzeby duchowe i doczesne. Szczególnie polecam ci tę łaskę, której pragnę i której się spodziewam przez ojcowskie wstawienie twoje (wymień prośbę). A ponieważ byłeś wzorem doskonałym życia wewnętrznego, uproś mi skupienie i oderwanie się od wszelkich dóbr ziemskich, a za to daj mi miłość żywą i stałą ku Jezusowi i Maryi. Wyproś mi nadto pobożność i szczere posłuszeństwo Kościołowi świętemu i papieżowi nim rządzącemu, abym żył i umarł w wierze, nadziei i doskonałej miłości, wzywając najświętszych imion Jezusa i Maryi i tak został zbawiony. Amen.
Ikonografia chrześcijańska – św. Joachim
W ikonografii św. Joachim przedstawiany jest jako starszy mężczyzna (zgodnie z tradycją był w podeszłym wieku) z siwą brodą i włosami w tym samym odcieniu. Najczęściej świętego można zobaczyć w długim płaszczu, ale nie zawsze. Czasami dziadek Jezusa Chrystusa ubrany jest w prosty strój pasterza. Św. Joachim często występuje w cyklach mariologicznych i nierzadko mężczyźnie towarzyszy św. Anna, anioł lub Dzieciątko Jezus.
Święty Joachim wyróżnia się licznymi atrybutami:
- księga,
- zwój,
- dwa gołębie,
- kij pasterski,
- jagnię u stóp.
Przeczytaj również: