Święty Jakub Mniejszy (Młodszy) został nazwany przez św. Pawła filarem Kościoła. Dlaczego?
Święty Jakub otrzymał przydomek Mniejszy lub Młodszy, prawdopodobnie dla rozróżnienia od drugiego apostoła o tym samym imieniu (Jakuba Większego lub Starszego). Teolodzy twierdzą, że nazwa nie była zależna od wieku, a od kolejności przystąpienia do Jezusa Chrystusa. Inni uważają, że Jakub – syn Alfeusza był po prostu mniejszy. Z hebrajskiego „Jaaqob” oznacza „niech Bóg strzeże”.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys Jakuba syna Alfeusza
- Kogo i czego patronem jest św. Jakub Mniejszy?
- Jak i kiedy zginął święty Jakub?
- Dzień św. Jakuba Mniejszego w Polsce
- Relikwie świętego Jakuba Mniejszego
- Ikonografia chrześcijańska – św. Jakub
Życiorys Jakuba syna Alfeusza
Wszystko wskazuje na to, że Jakub syn Alfeusza i Mari pochodzący z Nazaretu, przystąpił do Jezusa Chrystusa jako jeden z ostatnich apostołów. Św. Jakub Mniejszy był bratem św. Judy Tadeusza i niewykluczone, że również św. Szymona. Doszukuje się także pokrewieństwa między Jakubem a Jezusem. Prawdopodobnie mężczyźni byli bliskimi krewnymi, dlatego zwyczajem również św. Jakub nazywany był „bratem Jezusa”.
Jakub Młodszy współtworzył i rozwijał pierwszą gminę chrześcijańską. Musiał być niezwykle pobożnym, mądrym i rozważnym człowiekiem, ponieważ z jego zdaniem liczyli się wszyscy apostołowie. Po śmierci Jakuba Starszego, to on objął kierownictwo w gminie. Jakub jest autorem listu do wiernych Kościoła żydowskiego, w którym znajdują się wskazówki dla pierwszych chrześcijan.
Jakub, sługa Boga i Pana Jezusa Chrystusa, śle pozdrowienie dwunastu pokoleniom w rozproszeniu (Jk 1, 1-2).
Na soborze apostolskim św. Jakub Młodszy zabrał głos jako jeden z pierwszych, co znacząco wpłynęło na to, że św. Paweł mógł spokojnie kontynuować misję wśród pogan. Gdy św. Piotr został cudem uwolniony przez anioła, prosi, aby przekazać informację właśnie synowi Alfeusza. W liście świętego Pawła można przeczytać, że Chrystus po zmartwychwstaniu ukazał się także Jakubowi Mniejszemu (1 Kor 15, 7).
Kogo i czego patronem jest św. Jakub Mniejszy?
Jakub Mniejszy powszechnie uznany jest za patrona dekarzy i Fryzji. Święty wspólnie ze św. Filipem patronuje:
- cukiernikom,
- kapelusznikom,
- sklepikarzom,
- paszteciarzom,
- kramarzom.
Przeczytaj również:
Św. Ekspedyt – chrześcijański męczennik. Zgłoś się do niego w pilnej potrzebie lub w nagłym przypadku
Św. Ekspedyt wyróżnił się w księgach Kościoła jako nieustraszony wyznawca Jezusa Chrystusa. Dowódcę wojska cechowała odwaga, waleczność i pobożność. Bohater dowodził legionem, obdarzonym po wygranej walce tytułem „Legii Piorunującej". Ekspedyt otrzymał miano „Świętego XI godziny”, czyli ostatniej. To znak dla wierzących, że pomaga nawet w ostatecznej chwili i w pilnych sprawach.Jak i kiedy zginął święty Jakub?
Jakub Młodszy zginął w około 62 roku, czyli w czasach, gdy w Judei na pewien czas zabrakło namiestnika. Święty został oskarżony o naruszenie prawa, co apostoł miał przepłacić życiem. Istnieją dwie teorie związane z męczeńską śmiercią św. Jakuba. W jednej wyznawca Jezusa Chrystusa był ukamieniowany, a ostatecznie zabity przez uderzenie pałką w głowę. W kolejnej apostoł został strącony z wieży świątyni żydowskiej w Jerozolimie.
Dzień św. Jakuba Mniejszego w Polsce
Święty Jakub Mniejszy (Młodszy) czczony jest przez Kościół chrześcijański. Wspomnienie liturgiczne apostoła obchodzone jest 6 maja w święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Poza granicami naszego kraju św. Jakuba czci się 3 maja. Istnieje przysłowie:
Deszcze na św. Jakuba – na pszeniczkę pewna zguba.
Krótka modlitwa do św. Jakuba
Św. Jakubie, Apostole i Męczenniku, który umierając modliłeś się za swych morderców, uproś nam u Boga tę Łaskę, abyśmy przebaczyli winy naszym krzywdzicielom, prześladowcom i oszczercom, zemsty nie pragnęli na nich, a przeciw ich napaściom bronili się poprawa własnego życia. Amen.
Modlitwa w święto św. apostołów Filipa i Jakuba Młodszego
Boże, Ty co roku pozwalasz nam przeżywać radość ze święta Apostołów Filipa i Jakuba, za ich wstawiennictwem daj nam udział w męce i zmartwychwstaniu Twojego Syna, abyśmy mogli oglądać Twoją chwałę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Relikwie świętego Jakuba Mniejszego
Relikwie św. Jakuba zostały odnalezione w około 351 roku dzięki wizji św. Epifaniusza i w tym miejscu wybudowano kapliczkę. Następnie ciało świętego spoczęło w Konstantynopolu, a ostatecznie w bazylice św. Filipa oraz Jakuba w Rzymie.
Ikonografia chrześcijańska – św. Jakub
W ikonografii chrześcijańskiej św. Jakub Mniejszy przedstawiany jest jako dojrzały mężczyzna ubrany w długą tunikę z ciemnymi włosami i krótką brodą. Święty najczęściej w ręku trzyma księgę lub miecz. Do głównych atrybutów apostoła można zaliczyć również:
- kamienie,
- torbę podróżną,
- drąg foluszniczy,
- koronę w rękach.
Sprawdź też: