Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Izydora
  2. Kogo i czego patronem jest św. Izydor Sywilski?
  3. Jak i kiedy zmarł święty Izydor?
  4. Dokonania świętego Izydora
  5. Dzień św. Izydora
  6. Ikonografia chrześcijańska – święty Izydor Sywilski
Reklama

Życiorys świętego Izydora

O życiu świętego Izydora pisze Brauliona (pisarz łaciński) z Saragossy w „Wykazie ksiąg świętego Izydora”. Chłopiec urodził się około 560 roku w hiszpańskiej prowincji Murcji, a dokładniej w Kartagenie. Izydor pochodził z bardzo pobożnej rodziny, w której dzieci zostały „wyniesione na ołtarze” i był młodszym synem Seweriana oraz Turtur. Gdy rodzice dziecka zmarli, wychowaniem rodzeństwa zajął się najstarszy brat – św. Leonard (arcybiskup w Sewilli).

Izydor już jako młodzieniec znany był z niezwykłego daru mowy. Potrafił przemawiać prosto, przejrzyście, przekonująco, dostosowując język do grupy odbiorców. Z racji na powiązanie z Leonardem, Izydor otrzymał szansę kształcenia się w szkole klasztornej. W tym czasie w Hiszpanii nastąpił burzliwy czas dla Kościoła. Po śmierci arcybiskupa Leonarda (około 600 rok), to Izydor objął stanowisko brata, stawiając sobie za cel odnowę Kościoła.

W czasie swojej działalności arcybiskup zwołał dwa synody w Sewilli i w Toledo, podczas których:

  • ustalił granice diecezji,
  • dostosował zasady liturgii,
  • uregulował karność religijną,
  • ukształtował odnowioną formułę wyznania wiary,
  • zabiegał o kompleksowe kształcenie duchowieństwa,
  • zdefiniował zależność między biskupami a sędziami,
  • sprzeciwił się doktrynie teologicznej, według której Chrystus ma jedną złączoną naturę bosko-ludzką.

Święty Izydor z Sewilli w swojej posłudze nie zapomniał o najbardziej potrzebujących. Zakładał kościoły, klasztory, miejsca edukacji, a wszelkimi zyskami wspierał ubogich. Wiedzę doktora Kościoła wykorzystywali tamtejsi królowie m.in. Gundemara i Sisenanda, prosząc o doradztwo.

Kogo i czego patronem jest św. Izydor Sywilski?

Święty Izydor z Sewilli powszechnie znany jest jako patron internetu, ale także wszystkich internautów. Istnieją przekonania, w których doktor Kościoła stworzył pierwszą bazę danych. Poza tym święty Kościoła katolickiego czuwa nad:

Zobacz także
  • Hiszpanią,
  • Sewillą,
  • informatykami,
  • programistami.

Jak i kiedy zmarł święty Izydor?

W 636 roku arcybiskup Sewilli poważnie zachorował i przeczuwał bliską śmierć. Święty Izydor z Sewilli poprosił duchownych o przeniesienie do kościoła św. Wincentego. Tam zasłużony kapłan zdjął z siebie strój biskupi, ubrał worek pokutny i we łzach odbył spowiedź. Był człowiekiem nie tylko pobożnym, ale również pokornym. Zmarł 4 kwietnia po akcie namaszczenia, przyjęciu komunii i pożegnaniu z przyjaciółmi pocałunkiem pokoju. Święty przeżył około 80 lat.

Izydor Sywilski został pochowany obok swojego rodzeństwa (św. Leonarda i św. Florentyny). Dopiero w 1063 roku szczątki szanowanego arcybiskupa przeniesiono do Lyonu.

Dokonania świętego Izydora

Święty Izydor z Sewilli z zaangażowaniem i kierując się chrześcijańskimi wartościami, pełnił funkcję arcybiskupa Sewilli. W 1598 roku w Rzymie został ogłoszony świętym przez Klemensa VIII. W 619 roku i 633 roku Izydor zwołał synody, na których podjął wysiłek odnowy Kościoła.

„Miał polot Platona, wiedzą równał się z Arystotelesem, piękną mową z Cyceronem, był wszechstronny, jak ociemniały Dydym Aleksandryjski, powagą nauki równał się ze św. Hieronimem, głębią teologii ze św. Augustynem, a świętością życia ze św. Grzegorzem Wielkim” — głosili potomni.

Ponadto święty Izydor:

  • napisał księgę „Hispana” (105 dekretów papieskich i 67 postanowień synodalnych),
  • stworzył łaciński przekład Biblii,
  • napisał dwudziestotomowy „Codex etimologiarum”, czyli nową encyklopedię,
  • wspierał najbardziej potrzebujących,
  • fundował klasztory, kościoły i szkoły.

Święty został ogłoszony doktorem Kościoła w 1722 roku przez papieża Innocenta XIII. Św. Braulion – uczeń Izydora, wymienia ponad 20 dzieł doktora Kościoła.

Dzień św. Izydora

Wspomnienie św. Izydora Sywilskiego obchodzone jest 4 kwietnia w Kościele katolickim, upamiętniając rocznicę śmierci arcybiskupa Sewilli. Szczególna uroczystość ku czci świętego odbywa się 26 kwietnia w Hiszpanii. W tym dniu wierni biorą udział w nabożeństwach, procesjach, wydarzeniach kulturalnych upamiętniających wybitnego biskupa.

Sprawdź też:

Św. Ireneusz z Lyonu – biskup „oczarowany prawdą”. W jaki sposób kapłan bronił Kościoła?

Św. Ireneusz nieustannie troszczył się o czystość wiary. Święty był nie tylko teologiem, biskupem, ale również pisarzem. Jego dzieła: odpierały atak licznych herezji, głosiły doktryny chrześcijańskie, chroniły sakramenty i podkreślały prawdziwość nauk apostolskich. Benedykt XVI nazwał świętego Ireneusza z Lyonu „człowiekiem wiary i pasterzem”, a współczesność uznała za najbardziej znaczącego teologa II wieku.
Św. Ireneusz z Lyonu
fot. Św. Ireneusz z Lyonu / AdobeStock, zatletic

Krótka modlitwa do św. Izydora

Boże, wieczna Mądrości, Ty dałeś nam świętego Izydora jako nauczyciela wiary, wysłuchaj prośby, które zanosimy w dniu jego wspomnienia i za jego wstawiennictwem otaczaj swój Kościół opieką. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Izydor Sywilski

W ikonografii chrześcijańskiej św. Izydor przedstawiany jest w stroju biskupa z paliuszem i mitrą. Najczęściej artyści ukazują doktora Kościoła w pozycji siedzącej w trakcie czytania księgi.

Do głównych atrybutów Izydora z Sewilli należy również:

  • pióro,
  • ul,
  • pszczoła,
  • pastorał.
Reklama

Przeczytaj:

Św. Atanazy Wielki – biskup wielokrotnie oskarżany i zawsze uniewinniany. Znienawidzony przez arian, trwał w imię Jezusa

Św. Atanazy nie zważając na przeciwności, bronił dogmat o bóstwie Chrystusa przed herezją Ariusza. Biskup niejednokrotnie cierpiał, podczas kolejnych decyzji cesarzy – zaprzyjaźnionych z arianami. Przekonaj się, jak Atanazy Wielki stał się wzorem nieugiętości dla wszystkich obrońców wiary: duchownych, teologów, chrześcijan, nauczycieli.
Św. Atanazy
fot. Św. Atanazy / AdobeStock, kavring
Reklama
Reklama
Reklama