Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Homobonusa
  2. Kogo i czego patronem jest św. Homobonus?
  3. Jak i kiedy zginął Homobon z Cremony?
  4. Dzień św. Homobonusa w Polsce
  5. Ikonografia chrześcijańska – święty Homobonus
Reklama

Życiorys świętego Homobonusa

Homobonus Tucenghi urodził się XII wieku w mieście Cremona (Włochy). Chłopiec pochodził z bardzo bogatej i zamożnej rodziny, a kiedy zmarł jego ojciec, odziedziczył spory majątek. Homobonus mógł żyć swobodnie za rodzinne pieniądze, jednak wybrał pracowite życie oddane Bogu.

Mężczyzna zajmował się zarówno kupiectwem, jak i krawiectwem, pomnażając swój majątek. Jego sumienność i doskonały kontakt z kontrahentami to cechy, które sprawiły, że skutecznie prowadził swoje biznesy. Święty był niezwykle hojny, dlatego pracował i zarabiał, aby służyć innym m.in.:

  • edukował porzucone dzieci,
  • karmił ubogich,
  • wspierał najbardziej potrzebujących,
  • finansował dzieła charytatywne,
  • fundował szpitale i przytułki, ale i pochówki,
  • dążył do zapewnienia spokoju i pokoju w rodzinach.
Święty, który jak drzewo zasadzone przez strumienie wody, przynosi owoce w naszych czasach — papież Innocenty III.

Święty Homobonus nie tylko z zaangażowaniem troszczył się o życie społeczne, ale również religijne. Włoski kupiec codziennie brał udział w nabożeństwach, uczestniczył w oficjach brewiarzowych, nieustannie deklarował wierność Kościołowi.

Przeczytaj również:

Święty Adam Chmielowski – powstaniec i polski zakonnik. Poznaj niezwykłą historię Brata Alberta o życiu dla innych

Święty Adam znany jest nie tylko jako Brat Albert. W swoim życiu zakonnik doczekał się różnych przydomków: „Szary brat”, „Najpiękniejszy człowiek pokolenia”, „Polski biedaczyna z Asyżu”. Święty uczy sztuki poświęcenia Bogu i bliźniemu. Życie pobożnego, skromnego franciszkanina, powstańca i artysty nieustannie inspiruje twórców np. Papież Jan Paweł II poświęcił św. Adamowi dramat „Brat naszego Boga”. Adam Chmielowski żył, aby służyć innym.
Święty Adam
Wikimedia/autor nieznany

Kogo i czego patronem jest św. Homobonus?

Homobonus to zapomniany patron przedsiębiorców. Święty szczególne miejsce odnajduje w amerykańskiej kulturze, gdzie wyróżniany jest jako godny do naśladowania biznesmen tamtych czasów. To od jego imienia nazywane są niektóre korporacje np. firma Omobono (IT).

Zobacz także

Włoski, pobożny kupiec, sprzyja biznesom i pomaga w osiąganiu sukcesów. Święty to również patron miasta Cremona, a także:

  • szewców,
  • tkaczy,
  • krawców,
  • producentów sukna.

Jak i kiedy zginął Homobon z Cremony?

Homobonus bardzo często podczas nabożeństw słuchał słów Bożych w „postawie krzyża”. W ten sposób pragnął upodobnić się do Jezusa ukrzyżowanego. O jego śmierci wiadomo tylko tyle, że miała miejsce 13 listopada 1197 roku w trakcie porannej mszy świętej. Tradycja Kościoła podaje, że przy grobie Homobonusa działy się cuda, które przyciągały tłumy pielgrzymów.

Relikwie świętego kupca i dobroczyńcy spoczęły w krypcie katedry w Cremonie poświęconej Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Do relikwii świętego można pomodlić się również w krakowskim kościele Mariackim.

Dzień św. Homobonusa w Polsce

Homobon z Cremony nie jest najpopularniejszym świętym Kościoła katolickiego w Polsce, ale wierni wspominają jego życie 13 listopada. To wyjątkowy czas, podczas którego często organizowane są akcje charytatywne wspomagające potrzebujących.

Modlitwa do św. Homobonusa

O, święty Homobonie, patronie przedsiębiorców i hojnych serc, który swój majątek pomnażałeś nie tylko dla siebie, ale również, aby służyć drugiemu człowiekowi, pomóż nam w naszych przedsięwzięciach. Naśladując Twoją pracowitość i sumienność, dążymy do uczciwego życia, abyśmy mogli służyć naszym bliźnim i wspierać tych, którzy potrzebują pomocy. Święty Homobonie, módl się za nami, abyśmy w naszych działaniach zawierzyli Bożej opatrzności i wzrastali w miłości do Boga oraz drugiego człowieka. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Homobonus

W ikonografii chrześcijańskiej św. Homobonus przedstawiany jest jako włoski kupiec w ciemnej szacie i charakterystycznym, czerwonym nakryciu głowy. Główne atrybuty świętego to:

  • woreczek pieniędzy (sakiewka),
  • nożyczki krawieckie,
  • metr.

Artyści nierzadko przedstawiają Homobona z Cremony, podczas gdy pomaga dzieciom, chorym, żebrakom i potrzebującym lub w towarzystwie aniołów w trakcie szycia szat.

Reklama

Sprawdź też:

Święty Karol de Foucauld – powracający do wiary. Zakonnik, który wybrał życie na pustyni

Święty Karol de Foucauld żył zgodnie z ideą pustelnika, powierzając całe swoje życie Bogu i miłości do bliźniego. Duchowny napisał: „Pytacie, jakie jest moje życie? To życie mnicha misjonarza, oparte na trzech zasadach: naśladować ukryte życie Jezusa w Nazarecie, adorować Najświętszy Sakrament, przebywać pośród ludów najbardziej opuszczonych". Brat Karol nie zawsze był blisko wiary chrześcijańskiej.
Święty Karol de Foucauld
fot. Święty Karol de Foucauld / Adobe Stock, rparys
Reklama
Reklama
Reklama