Święty Florian – męczennik i patron strażaków. Czy ugasił pożar nienawiści do chrześcijan?
Święty Florian to jeden z najpopularniejszych świętych w Polsce. Już dzieci wiedzą, że Florian jest patronem strażaków. Ogień od samego początku towarzyszył świętemu. Legenda głosi, że dowodził wojskowym oddziałem gaśniczym i za pomocą jednego wiadra wody uchronił płonące miasto. Dlaczego mimo odwagi, wojskowych umiejętności, wysokiej pozycji, stracił życie?
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Floriana
- Kogo i czego patronem jest św. Florian?
- Jak zginął Florian z Lauriacum?
- Dzień św. Floriana w Polsce
- Relikwie Świętego Floriana
- Ikonografia chrześcijańska – św. Florian
Życiorys świętego Floriana
Święty Florian urodził się około 250 roku w mieście Ceti (Austria), w prowincji rzymskiej Noricum. Podobno już jako dziecko wyróżniał się odwagą i chęcią pomocy innym. Istnieją legendy, w których mały chłopiec Florian gasi pożar domu.
Od najmłodszych lat młodzieniec rozwijał karierę wojskową, został powołany do armii Dioklecjana – cesarza rzymskiego. Florian stał się szanowanym żołnierzem, rzymskim oficerem i urzędnikiem. Patron strażaków żył w czasach prześladowania chrześcijańskiego i w 304 roku sprzeciwił się legionom, których celem było dręczenie wyznawców Jezusa Chrystusa. Co więcej, Florian udzielał pomocy uwięzionym chrześcijanom i nie złożył ofiary bożkom, jednoznacznie podkreślając swoją wiarę. Chrześcijańska postawa rzymskiego oficera sprawiła, że został skazany na śmierć.
Kogo i czego patronem jest św. Florian?
Święty Florian znany jest przede wszystkim jako patron strażaków i hutników. Warto jednak pamiętać, że męczennik patronuje Królestwu Polskiemu. Św. Florian pełni funkcję orędownika podczas pożarów i powodzi, a także jest zawsze blisko osób trudniących się zawodami powiązanymi z ogniem np. piekarzy, kominiarzy, garncarzy, metalowców, piwowarów, kowali.
Ponadto święty Florian to patron:
- Krakowa,
- Żnina,
- Bolonii,
- Chorzowa,
- Bystrzycy Kłodzkiej,
- Górnej Austrii,
- archidiecezji katowickiej.
Jak zginął Florian z Lauriacum?
Florian podczas prześladowania chrześcijan został zatrzymany wraz z czterdziestoma innymi żołnierzami, a także zmuszony do wyrzeknięcia się wiary w Jezusa i uznanie pogańskich bożków. Florian sprzeciwił się zwolennikom cesarza, za co został wychłostany i okrutnie torturowany. Udręczone ciało chrześcijanina wyrzucono w nurtach rzeki Enns w Noricum w miejscowości Lauriacum. Najprawdopodobniej św. Florian umarł śmiercią męczeńską 4 maja w 304 roku.
Dzień św. Floriana w Polsce
Florian uznany jest za świętego Kościoła katolickiego. Wspomnienie liturgiczne św. Floriana obchodzone jest 4 maja – data śmierci męczennika. Dzień św. Floriana w Polsce to również święto wszystkich strażaków. Symbolem Dnia Strażaka jest czerwona, jak ogień i niebieska, jak woda wstążka.
4 maja obchodzone są uroczyste Msze Święte, podczas których powiewają sztandary OSP. W tym dniu organizowane są np. widowiskowe pochody, przejazdy pojazdami strażackimi, pokazy akcji ratunkowych.
Św. Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przekazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi — papież Jan Paweł II.
Modlitwa strażaków do św. Floriana
Męczenniku święty, święty Florianie, od wieków czczony na polskiej ziemi, bądź i dziś naszym Patronem, Orędownikiem i Obrońcą przed Bogiem. Uproś nam u Boga żywą wiarę, byśmy oparli się laicyzacji życia i wszędzie słowem i czynami miłości umieli mężnie ją wyznać. Tak, jak dawniej chroń nas od wojny, ognia, powodzi i wszelkich klęsk żywiołowych. Czuwaj nad ludźmi ciężkiej i niebezpiecznej pracy: strażakami, hutnikami i kominiarzami. Strażaków ucz poświęcenia i ofiarnej służby w czasie klęsk żywiołowych, w ratowaniu ludzkiego życia i mienia. Ucz nas poszanowania środowiska naturalnego. Wypraszaj nam u Boga łaski i cnotę męstwa, abyśmy kiedyś przez Miłosierdzie Boże zasłużyli na wieczną nagrodę w niebie. Amen.
Przeczytaj także:
Święty Wojciech – główny patron Polski. Poznaj życie pierwszego męczennika i świętego słowiańskiego
Święty Wojciech nie był Polakiem, pochodził z Czech. Jednak za sprawą ogromnych zasług w kształtowaniu losów naszego kraju, został głównym patronem Polski. Uczy męstwa, odwagi, pokory i bezgranicznego zaufania Panu Bogu. Miał zamiar nawracać pogańskich Prusów. Jak skończyła się jego misja? Poznaj męczeństwo Wojciecha z książęcego rodu Sławnikowiców.Modlitwa do św. Floriana
Męczenniku, Święty Florianie, od wieków czczony na polskiej ziemi, bądź i dziś naszym patronem, orędownikiem i obrońcą przed Bogiem. Uproś nam u Boga żywą wiarę, byśmy oparli się laicyzacji życia i wszędzie słowem i czynami miłości umieli mężnie ją wyznawać. Tak jak dawniej chroń nas od wojny, ognia, powodzi i wszelkich klęsk żywiołowych. Czuwaj nad ludźmi ciężkiej i niebezpiecznej pracy: strażakami, hutnikami i kominiarzami. Strażaków ucz poświęcenia i ofiarnej służby w czasie klęsk żywiołowych, w ratowaniu ludzkiego życia i mienia. Ucz nas poszanowania środowiska naturalnego. Wypraszaj nam u Boga łaskę i cnotę męstwa, abyśmy kiedyś przez miłosierdzie Boże zasłużyli na wieczną nagrodę w niebie. Amen.
Relikwie Świętego Floriana
Ciało św. Floriana odnalazła pewna wdowa o imieniu Waleria. W miejscu śmierci świętego postawiono kościół, a ostatecznie klasztor Kanoników laterańskich. W roku 1184, ze wsparciem księcia Kazimierza Sprawiedliwego, relikwie sprowadzono do Krakowa.
Istnieje legenda, która opowiada o koniach przewożących ciało świętego Floriana. W pewnym momencie zwierzęta zatrzymały się i nie chciały ruszyć dalej. Było to na Kleparzu w Krakowie i w tym miejscu postawiono kościół pw. św. Floriana z relikwiarzem. Świątynia cudem ocalała pożar w tamtej okolicy.
Od 2004 roku relikwie św. Floriana wniesiono również do Bazyliki Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze, a cztery lata później również do kościoła św. Józefa w Skołyszynie, a także św. Floriana w Chodzieży. Ponadto przy relikwiach świętego męczennika można pomodlić się w wielu miejscach w Polsce np. w:
- sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach,
- sanktuarium św. Floriana w Chorzowie,
- sanktuarium św. Floriana w Trzebiatowie,
- sanktuarium św. Floriana w Barwałdzie Górnym.
Ikonografia chrześcijańska – św. Florian
W ikonografii chrześcijańskiej święty Florian przedstawiany jest najczęściej jako oficer rzymski w stroju legionisty. Charakterystycznym elementem dla męczennika jest naczynie z wodą do gaszenia ognia, a innym razem chorągiewka w dłoni. W niektórych dziełach sztuki św. Florian ukazywany jest podczas pożaru i akcji ratowniczej.
Ponadto do głównych atrybutów świętego należą również:
- krzyż,
- miecz,
- orzeł,
- tarcza,
- kolczuga,
- płonący dom,
- kamień młyński u szyi.
Zobacz również: