Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Filipa Apostoła
  2. Kogo i czego patronem jest św. Apostoł Filip?
  3. Jak i kiedy zginął święty Filip?
  4. Dzień św. Filipa w Polsce
  5. Ikonografia chrześcijańska – święty Filip
Reklama

Życiorys świętego Filipa Apostoła

Filip urodził się w Betsaida – miasto położone niedaleko jeziora Genezaret. Prawdopodobnie mężczyzna był mężem, ojcem kilku córek, uczniem Jana Chrzciciela, przyjacielem św. Andrzeja Apostoła i św. Piotra Apostoła. Gdy Jezus Chrystus udał się nad jezioro Genezaret, spotkał tam Filipa, któremu powiedział: „Pójdź za Mną" i odtąd mężczyzna dołączył do 12 uczniów Mesjasza.

Pismo Święte podaje niewiele informacji o życiu świętego Filipa. Wiadomo, że apostoł brał udział w licznych cudach Jezusa np. cud nakarmienia tysiąca ludzi niedaleko Jeziora Galilejskiego. Dzięki apostołowi Syn Boży otrzymał doskonałą okazję, aby przybliżyć uczniom tajemnicę Trójcy Świętej:

Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. Odpowiedział mu Jezus: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czyż nie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec jest we Mnie? (J 14, 8-10a).

Z niepotwierdzonych apokryfów można dowiedzieć się, że św. Filip pełnił działalność apostolską na terenach Azji Mniejszej i Grecji. Tradycja przekazuje, że uczony: głosił Słowo Boże, chrzcił wyznawców Jezusa Chrystusa, nawracał pogan, zakładał nowe świątynie. Inna wersja podaje, że uczeń Jezusa otrzymał funkcję pierwszego Apostoła Słowian.

Kogo i czego patronem jest św. Apostoł Filip?

Filip Apostoł został patronem cukierników i grabarzy. Święty czuwa nad czapnikami (osoby zajmujące się wyrobem czapek), kapelusznikami, pilśniarzami (rzemieślnicy od pilśnienia tkanin). Męczennik patronuje również kramarzom, folusznikom oraz paszteciarzom – wyrabiającym pasztety. Apostoł określany jest również jako „orędownik pogan szukających Mesjasza”.

Ponadto św. Filip jest patronem miast:

Zobacz także
  • Spira,
  • Dieppe,
  • Brabant,
  • Sorrento,
  • Philippeville,
  • Luksemburg,
  • Philippsburg,
  • Antwerpia.

Jak i kiedy zginął święty Filip?

Prawdopodobnie św. Filip zmarł około 81 roku w Hierapolis (starożytne miasto w południowo-zachodniej Turcji). Martyrologium Rzymskie podaje, że apostoł był sprawcą nawrócenia prawie całej Scytii i m.in. za to został ukrzyżowany i skatowany kamieniami lub powieszony na słupie.

Dzień św. Filipa w Polsce

Wspomnienie liturgiczne świętego Filipa w Polsce obchodzone jest 6 maja w Kościele katolickim. W tym dniu wierni uczestniczą w Święcie świętych Apostołów Filipa i Jakuba Młodszego (apostoła). W Kościele prawosławnym św. Filip wspominany jest dwukrotnie: 27 listopada i 13 lipca według kalendarza gregoriańskiego.

W dniu św. Filipa Apostoła wierni w szczególny sposób modlą się o: odkrycie prawdy, wzmocnienie wiary, wstawiennictwo w trudnych sytuacjach życiowych. 6 maja obchodzone są również popularne imieniny mężczyzn o imieniu Filip.

Krótka modlitwa do św. Filipa Apostoła

Święty Filipie, uczniu wierny Jezusowi Chrystusowi, zanosimy do Ciebie nasze modlitwy. Pomóż nam naśladować Twoją gorliwość i oddanie w służbie Bożej. Niech Twoja wierność w nauczaniu Chrystusa będzie dla nas inspiracją, abyśmy także szli drogą wiary z radością i determinacją. Święty Filipie, módl się za nami, abyśmy byli świadkami miłości Bożej w naszym codziennym życiu. Amen.

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Filipa Apostoła

Święty Filipie Apostole, szczerze pragnący prawdy, Ty byłeś uczniem św. Jana Chrzciciela i przez chrzest pokuty i nawrócenie przygotowałeś swe serce na przyjęcie Mesjasza. Bez zwłoki poszedłeś za wezwaniem: "Pójdź za Mną!", które Pan skierował do ciebie nad brzegiem Jeziora Galilejskiego. Wiernie słuchałeś słowa Bożego, pragnąc, by Chrystus objawił ci Ojca, który jest w niebie.

Wspieraj swą modlitwą Kościół głoszący Chrystusa wszystkim ludom i narodom. Wypraszaj mu łaskę słowa, przemieniającego i odradzającego ludzkie sumienia. Uproś mu swoją apostolską gorliwość, aby Ewangelia dotarła do wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa. Jemu cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Filip

W ikonografii chrześcijańskiej św. Filip przedstawiany jest dwojako. Bardzo często to niepozorny, młody mężczyzna w szatach apostoła, który najczęściej trzyma w dłoni zwój lub księgę, czyli atrybuty przypisane najbliższym uczniom Jezusa Chrystusa.

W innych dziełach sztuki, przeważnie kultury zachodniej, męczennik ukazywany jest jako starszy mężczyzna z brodą, z widocznymi brakami włosów na głowie. Święty Filip Apostoł nierzadko obrazowany jest z pastorałem, drewnianym krzyżem w kształcie litery T albo belką.

Ponadto do głównych atrybutów św. Filipa można zaliczyć:

  • kamień,
  • chleb,
  • węża,
  • smoka,
  • rybę.
Reklama

Przeczytaj również:

Św. Dyzma znany jako „Dobry Łotr” – złoczyńca ogłoszony świętym przez Jezusa Chrystusa

Święty Dyzma w Kościele prawosławnym znany jest jako Roch, a wszyscy wierni nazywają ukrzyżowanego Dobrym Łotrem. W chrześcijańskiej tradycji skazany na ukrzyżowanie i nawrócony jest symbolem Bożego Miłosierdzia. Dyzma stał się świętym dowodem na to, że nigdy nie jest za późno, aby powrócić do Boga oraz bezgranicznie zawierzyć jego miłości.
Święty Dyzma
fot. Święty Dyzma / AdobeStock, zatletic
Reklama
Reklama
Reklama