Reklama

W tym artykule:

  1. Krótki życiorys świętego Fabiana
  2. Kogo i czego patronem jest św. Fabian?
  3. Jak i kiedy zginął święty Fabian?
  4. Dzień św. Fabiana z Rzymu
  5. Ikonografia chrześcijańska – święty Fabian
Reklama

Krótki życiorys świętego Fabiana

Nieznana jest dokładna data i miejsce urodzenia świętego Fabiana, wiadomo jednak, że pochodził z Rzymu. O kapłanie zrobiło się głośno podczas wyborów następcy papieża Antera. Wśród kandydatów na nowego zwierzchnika Kościoła katolickiego pojawiło się wielu znanych i szanowanych osób, jednak 10 stycznia 236 roku to Fabian z Rzymu został wybrany na kolejnego następcę świętego Piotra. Tradycja Kościoła podaje, że podczas zgromadzenia biskupów nad głową Fabiana pojawiła się gołębica (Duch Święty), która w oczach wszystkich oznaczała znak z nieba – najlepszy z możliwych wyborów.

O działalności biskupa Rzymu w latach 236 – 250 można dowiedzieć się więcej z księgi Liber Pontificalis, zawierającej informacje o pierwszych papieżach Kościoła. Święty Fabian:

  • podzielił Wieczne Miasto na diakonie i siedem dystryktów;
  • wyznaczył 7 subdiakonów, a później zlecił zapisywanie wiadomości o męczennikach;
  • zatroszczył się o cmentarze i budowę kolejnych miejsc pochówku;
  • zarządzał palenie starego oleju, a święcenie nowego w Wielki Czwartek;
  • usuwał biskupów głoszących herezje;
  • pochował papieża Poncjana i antypapieża Hipolita w Rzymie;
  • zwołał synod biskupi, na którym podejmowane były najistotniejsze decyzje dotyczące wiary chrześcijańskiej w burzliwym okresie prześladowania wyznawców Jezusa Chrystusa.

Kogo i czego patronem jest św. Fabian?

Papież Fabian powszechnie uznawany jest za patrona garncarzy i wszystkich rzemieślników. Święty nieustannie dba o karność kościelną.

Jak i kiedy zginął święty Fabian?

Święty Kościoła katolickiego i cerkwi prawosławnej żył za panowania cesarza Trajana Decjusza i okrutnego prześladowania chrześcijan. Papież zginął śmiercią męczeńską 20 stycznia 250 roku w Rzymie. Nie wiadomo, jak dokładnie przebiegała męka biskupa, jednak pewne jest, że św. Fabian zmarł na arenie.

Chrześcijanie pochowali swojego duchownego przywódcę w katakumbach świętego Kaliksta i dopiero w 1915 roku archeolodzy odkryli sarkofag św. Fabiana w bazylice św. Sebastiana z napisem datowanym na X wiek.

Zobacz także

Dzień św. Fabiana z Rzymu

Wspomnienie świętego Fabiana obchodzone jest 20 stycznia w Kościele katolickim i 18 sierpnia w Kościele prawosławnym. To dzień zadumy nad pontyfikatem papieża, czyli męczennika poświęcającego swoje życie w imię Kościoła i chrześcijańskiej społeczności.

Krótka modlitwa do św. Fabiana

Panie Boże, który jesteś chwałą kapłanów, spraw, abyśmy dzięki modlitwom św. Fabiana męczennika mogli utwierdzać się w wierze i czynić posługi. Amen.

Modlitwa o wstawiennictwo św. Fabiana

Boże, Ty jesteś chwałą Twoich kapłanów, spraw, abyśmy za wstawiennictwem świętego Fabiana, papieża i męczennika, umacniali się w wierze, którą wyznawał, i godnie Tobie służyli. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Fabian

W ikonografii chrześcijańskie św. Fabian przedstawiany jest jako dojrzały mężczyzna w stroju biskupa lub papieża. Nierzadko świętego wyróżnia kapa i tiara, a także gołębica w pobliżu jego głowy. Artyści przedstawiają papieża z księgą oraz palmą męczennika lub z innym głównym atrybutem:

  • miecz,
  • zwój,
  • krzyż,
  • anioł z narzędziami cierpienia.
Reklama

Przeczytaj również:

Św. Agata Sycylijska – chrześcijanka, której odcięto piersi. Droga do Boga przez tortury

Św. Agata Sycylijska poświęciła własne ciało i życie, aby zachować śluby czystości oraz wartości chrześcijańskie. Młoda kobieta zginęła jako oddana Bogu dziewica, mimo że nieustannie na swojej drodze napotykała przeszkody, które miały złamać jej wiarę. Tradycja Kościoła podaje, że gdy święta zmarła, wybuchła Etna, a miasto cudownie ocalało dzięki welonowi św. Agaty.
Św. Agata Sycylijska
fot. Św. Agata Sycylijska / Adobe Stock, Richard McGuirk
Reklama
Reklama
Reklama